Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

Filozofia Dalekiego Wschodu w aranżacji wnętrz

wnętrza w stylu japońskim

Korzyści projektowania wnętrz w stylu japońskim

Nowoczesne życie staje się coraz bardziej chaotyczne i złożone, nic więc dziwnego, że coraz większą uwagę zwracamy na otaczającą nas przestrzeń i jej wpływ na dobre samopoczucie. Poszukując sposobów na stworzenie domowego azylu, który pozwoli nam uciec od zgiełku codzienności i odzyskać harmonię, możemy z powodzeniem czerpać z filozofii i kultury Wschodu, a zwłaszcza z japońskiej duchowości i stylu życia.

zasady feng shui w mieszkaniu

Minimalizm wschodu – równowaga w projektowaniu wnętrz

Jeśli zachwyca nas umiejętność organizowania przestrzeni w sposób uporządkowany, zgodny z tradycją i naturalnym pięknem przyrody, z pewnością inspiracją dla aranżacji wnętrz okaże się dalekowschodnia estetyka zen. Zwracamy tutaj szczególną uwagę na prostotę i powściągliwość form, co pomaga uniknąć wrażenia przesytu i nadmiaru.

harmonijny dom w stylu zen

Współczesny styl życia często pochłania naszą energię i pozbawia równowagi. Jednym z trendów w aranżacji wnętrz, który z roku na rok zyskuje na popularności, jest styl wschodni, a zwłaszcza japoński. Wprowadzanie do domów elementów tej estetyki może pomóc nam odnaleźć wewnętrzny spokój i ułatwić codzienne funkcjonowanie. Nowoczesna architektura wnętrz od wielu lat inspiruje się japońskim stylem. Jedną z przyczyn tej rosnącej tendencji jest obecność estetyki wschodniej w mediach oraz wielu gwiazd, propagujących zrównoważony i harmonijny styl życia. Dążąc do wykreowania niepowtarzalnego wnętrza, projektanci coraz częściej łączą elementy aranżacji japońskich z modernizmem, minimalizmem czy scandi.

Feng shui, czyli koncepcja harmonijnej przestrzeni

Kluczowe w aranżacji wnętrz w stylu japońskim lub zgodnych z zasadami feng shui, jest optymalne dopasowanie pomieszczenia do naszego trybu życia i osobowości. Warto pamiętać, że nie chodzi jedynie o wierne kopiowanie cech charakterystycznych dla azjatyckich domów, ale o dostosowanie najważniejszych elementów dla własnych potrzeb i preferencji. Jakie rozwiązania pomogą więc wprowadzić równowagę i spokój do naszych mieszkań?

  • Minimalizm, będący główną cechą stylu japońskiego i dalekowschodniej filozofii. Warto zatem postawić na prostotę form i kształtów, a także ograniczyć ilość mniej funkcjonalnych mebli czy dodatków. Skupmy się przede wszystkim na tym, co dla nas najważniejsze i dokładnie zastanówmy się, czego rzeczywiście nie może zabraknąć w najbliższym otoczeniu.
  • Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, bambus czy len. Zachwycają nie tylko swoim pięknem i prostotą, ale także wprowadzają do wnętrz nastrój służące odpoczynkowi i głębokiej relaksacji.
  • Kolorystyka wnętrza, która powinna być utrzymana w stonowanych, naturalnych barwach. Sprawdź się tu doskonale klasyczna biel, delikatna szarość oraz łagodny beż. Odcienie zieleni lub niebieskiego również wprowadzą do wnętrza kojącą atmosferę, jednak pamiętajmy, by nie stosować mocnych i kontrastowych kolorów.
  • Oświetlenie, które jest niezbędne dla uzyskania właściwego nastroju we wnętrzu. Najlepsze będzie oczywiście światło naturalne, ale powinniśmy też wybrać niezbędne lampy, najlepiej o prostych formach i wyposażone w wygodną regulację.

Wybierając meble i dekoracje do wnętrz inspirowanych sztuką Wschodu, należy zwracać uwagę nie tylko na ich kolor czy formę, ale też na jakość zastosowanych materiałów oraz ogólną funkcjonalność danego sprzętu. Współcześnie, gdy posiadanie coraz większej ilości rzeczy stało się już powszechną normą, wielu z nas dodatkową wartość przypisuje minimalizmowi i eleganckiej prostocie. Nic więc dziwnego, że estetyka oparta na stylu skandynawskim lub japońskim, zyskuje coraz większe uznanie. Pozwala ponieważ na stworzenie stonowanej, uporządkowanej przestrzeni, sprzyjającej wyciszeniu i relaksowi.

Zasady wystroju wnętrz w estetyce japońskiej

Każdy element wyposażenia ma swoje miejsce i funkcję, a jego forma powinna być harmonijnie skomponowana z całością wnętrza. Meble i akcesoria z naturalnych materiałów wybierane są najczęściej, zwłaszcza ze względu na swoją trwałość i subtelne piękno. Często utrzymane są w minimalistycznym designie, doskonale pasującym do wielu rozmaitych aranżacji i najpopularniejszych stylów.

W stylu japońskim szczególną uwagę zwraca się na takie elementy wyposażenia, jak tatami, futon czy shoji, czyli przesuwne panele z papieru ryżowego. W naszych rodzimych warunkach rozwiązanie takie może okazać się niezbyt funkcjonalne, dlatego podpowiadamy, jak uzyskać efekt zen z zastosowaniem dostępnych na polskim rynku mebli oraz innych elementów wyposażenia.

PomieszczenieCharakterystyka wnętrzaZasady wystroju
SypialniaW sypialni powinien dominować spokój i minimalizm, sprzyjający dobremu wypoczynkowi i relaksowi. Meble należy wybrać proste i wykonane z naturalnych materiałów, a ściany warto ozdobić shoji lub bambusowymi roletami. Jako dodatki sprawdzą się rośliny doniczkowe oraz niewielkie elementy inspirowane japońską kulturą.Minimalizm, harmonia i spokój, naturalne materiały i kolory, delikatne akcenty w jasnych kolorach.
SalonW salonie urządzonym na styl japoński przestrzeń jest zwykle zaaranżowana wokół zabudowy meblowej, która może służyć jednocześnie jako podwyższenie na telewizor lub sprzęt audio-wideo. Meble są tu proste i wykonane z naturalnych materiałów, a kolory chłodne i stonowane. Najlepsze będą dodatki w formie roślin, kamieni lub rzeźb i figurek.Prostota form i kształtów, naturalne drewno, jasne kolory, elementy dekoracyjne inspirowane naturą lub sztuką Dalekiego Wschodu.
KuchniaDo kuchni warto wybrać proste, funkcjonalne meble, na przykład drewniane lub bambusowe. Kolory mogą być tu bardziej skontrastowane, niż w innych pomieszczeniach, jednak wnętrze musi sprawiać wrażenie elegancji i równowagi. Dodatki, takie jak choćby ceramiczne ozdoby nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego uroku.Funkcjonalność zabudowy meblowej, zestawienie czerni i bieli, niewielka ilość dekoracji.
ŁazienkaW łazience powinny znaleźć się naturalne materiały: kamień, drewno lub bambus. Kolory warto wybrać jasne i stonowane, co pomoże utrzymać wizualną czystość i będzie sprzyjać relaksowi.Lekko połyskliwe powierzchnie, dodatki z naturalnych tkanin oraz dekoracje zaczerpnięte z natury.
minimalistyczne dodatki do mieszkania

Stwórz swoje wymarzone wnętrze!

Przy projektowaniu wnętrz zgodnie z filozofią wschodnią należy pamiętać o ergonomicznym układzie pomieszczeń oraz nie zaburzonym przepływie energii. Jest to o tyle istotne, że zarówno zen, jak i feng shui kładą największy nacisk na funkcjonalność i minimalizm w aranżacji wnętrz. Stworzenie harmonijnej przestrzeni, sprzyjającej relaksacji i odpoczynkowi nie zawsze jest jednak łatwe. W przypadku wszelkich trudności warto zatem skorzystać z pomocy profesjonalnych projektantów, którzy z należytą uwagą podejdą do indywidualnych potrzeb klienta. Zachęcamy do skorzystania z usług ekspertów PRZESTRONNIE.PL, oferujących kompleksowe wsparcie, zarówno w formie konsultacji stacjonarnych, jak i online na terenie całej Polski.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

Jakie są najważniejsze cechy aranżacji japońskich?

Estetyka japońska we wnętrzach bazuje na minimalistycznych formach i harmonijnym układzie przestrzeni. Polecane są tu zwłaszcza naturalne materiały i równowaga w doborze dekoracji.

Jak filozofia zen wpływa na aranżację wnętrz?

Duchowość Dalekiego Wschodu zakłada wprowadzenie do mieszkania nastroju spokoju i równowagi. Stawia przy tym na naturalność, prostotę i minimalizm do doborze mebli i akcesoriów.

Jakie materiały wybrać do aranżacji japońskiej?

W projektach wnętrz inspirowanych kulturą Japonii powszechnie stosuje się naturalne, ekologiczne materiały, jak choćby drewno, bambus, ryż, papier washi oraz tkaniny z jedwabiu i lnu.

Jak dobrać dekoracje do orientalnego wnętrza?

Wnętrza utrzymane w modnym stylu japońskim są zazwyczaj proste i oszczędne, a ich główne ozdoby zazwyczaj stanowią przedmioty takie jak kamienie, gałęzie, bambusowe zasłony, tkaniny z motywami roślinnymi oraz lampiony z papieru.