Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

Ponadczasowa kuchnia w stylu francuskim 

Szafki ze zdobieniami

Kuchnia sercem domu 

Kuchnia jest sercem każdego domu, szczególnie w przypadku tej francuskiej, gdzie gotowanie uważane jest za sztukę i ważny element kultury. Francuzi kładą duży nacisk na jakość składników i staranność w ich przyrządzeniu, dlatego też projektowanie tego pomieszczenia jest tak dla nich ważne. Poza funkcjonalnością, we francuskich kuchniach istotne są dodatki dekoracyjne, takie jak ozdobne szkło, ceramika i metal. Te elementy nadają pomieszczeniu charakter i wyjątkowy design. 

Specyfika francuskich kuchni 

Francuskie kuchnie często są połączone z jadalnią lub salonem, co pozwala wygodne przemieszczanie się między pomieszczeniami. Jest to również idealne rozwiązanie dla osób, które lubią przygotowywać jedzenie i jednocześnie swobodnie zajmować się rodziną i gośćmi. Oprócz funkcjonalności i wystroju francuskie kuchnie skupiają się na zbalansowanym gotowaniu, dlatego często są wyposażane w sprzęt do recyklingu i kompostowania, co pomaga w ochronie środowiska i promuje zrównoważony styl życia. 

Meble kuchenne w stylu francuskim 

W kuchni w stylu francuskim ważne jest, aby unikać mebli, które są zbyt nowoczesne lub minimalistyczne. Powinny być ozdobne i pełne detali, takich jak rzeźbienia, frezy i ozdobne uchwyty. Należy unikać mebli bez ozdób lub z prostymi liniami, ponieważ nie będą one pasować do tradycyjnego charakteru tego stylu. Modele mebli kuchennych, których należy unikać to przede wszystkim tych wykonanych z plastiku, metalu lub innych sztucznych materiałów. Te będą wyglądać zbyt nowocześnie i nie będą wpisywać się w klasyczny charakter pomieszczenia. Francuskie kuchnie często mają ciemniejsze barwy, takie jak czerń, brąz lub kolor drewna. Jeśli jednak zdecydujesz się na jasne kolory, pamiętaj, aby uwzględnić ozdobne elementy, aby nie wyglądały zbyt nowocześnie, psując nastrój pomieszczenia.

Najważniejsze zasady

ZASADAOPIS
użyj tradycyjnych materiałów Francuska kuchnia powinna być wykończona tradycyjnymi materiałami, takimi jak drewno, marmur i kamień. 
stosuj ciemne kolory  Francuskie kuchnie często mają ciemne kolory, takie jak czerń, brąz lub kolor drewna. 
zastosuj ozdobne detale Meble kuchenne powinny być ozdobne i pełne detali, takich jak zdobienia, frezy i ozdobne uchwyty. 
unikaj minimalizmu Unikaj mebli z prostymi liniami i bez ozdób, ponieważ nie będą pasować do tradycyjnego francuskiego stylu. 
nie stosuj nowoczesnych materiałów Unikaj mebli wykonanych z plastiku, metalu lub innych sztucznych materiałów. 
nie używaj jasnych kolorów Unikaj jasnych kolorów, takich jak biały, ponieważ będą wyglądać zbyt nowocześnie w francuskiej kuchni. 

Te zasady powinny być przestrzegane, aby uzyskać tradycyjny i elegancki charakter kuchni. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że francuski styl może być interpretowany na wiele różnych sposobów, więc nie ma jednej „właściwej” wersji. Kluczowe jest, aby zachować harmonię i spójność w aranżacji oraz tradycyjne elementy francuskiej estetyki. 

Dekoracje w stylu francuskim 

Dekoracje to kolejny ważny element aranżacji kuchni. Oto kilka naszych pomysłów na ich wykorzystanie: 

  • ceramiczne figurki,  
  • świeczniki i świece zapachowe w stylu francuskim, takie jak te wykonane z miedzi lub brązu, dodadzą ciepła i atmosfery, 
  • ozdobne, ręcznie tkane serwetki i obrusy, nadadzą elegancji i szyku, 
  • zastawa stołowa i sztućce w kolorze srebra lub złota, podkreślą tradycyjny styl francuski, 
  • rośliny doniczkowe, takie jak draceny i fikusy dodadzą naturalności do pomieszczenia. 

Kolorystyka kuchni w stylu francuskim 

Kolory ścian w kuchni w stylu francuskim powinny być stonowane i subtelne, aby podkreślić elegancki i tradycyjny charakter pomieszczenia. Oto kilka popularnych opcji: 

  • Beże i szarości –  Beże i szarości są subtelne i eleganckie, a także doskonale komponują się z innymi kolorami. Mogą być użyte jako główny kolor ścian lub jako tło dla innych elementów dekoracyjnych. 
  • Zielenie –  Zielone odcienie, takie jak oliwka lub mentol, symbolizują świeżość i naturalność. Są również doskonałym wyborem, jeśli chcemy uzyskać bardziej subtelniejszy efekt niż czysta biel. 
  • Błękity –  Błękitne odcienie, takie jak lazurowy lub jasny błękit, wprowadzają spokój i harmonię do pomieszczenia. Są również doskonałym wyborem, jeśli chce się uzyskać bardziej odważny efekt niż ten w tradycyjnych beżach i szarościach. 
  • Czerwienie i pomarańcze –  Czerwone i pomarańczowe odcienie dodają ciepła i energii do pomieszczenia. Powinno się ich jednak używać z umiarem, aby nie pomniejszyć optycznie wnętrza. 
Drewniane meble kuchenne

Pamiętaj, że wybór koloru ścian jest indywidualną decyzją, która powinna być dostosowana do preferencji i gustu właściciela. Ważne, aby barwy współgrały z pozostałymi elementami wystroju i dodawały charakteru i elegancji do pomieszczenia. 

Jak widać francuska kuchnia jest pełna tradycji, elegancji i funkcjonalności. Ta stylistyka oparta jest na subtelnych i stonowanych kolorach, takich jak beże, szarości, zielenie i błękity, a także na dekoracjach z motywami ziemi w postaci roślin i zdobień. Meble kuchenne powinny być solidne i trwałe, z wykończeniem w kolorze drewna. Dodatkowe akcenty, takie jak świeże kwiaty i ceramika, nadadzą pomieszczeniu dodatkowej elegancji i klasy. Kolory ścian powinny być stonowane i subtelne, aby podkreślić charakter pomieszczenia. Podsumowując, aranżacja kuchni w stylu francuskim to gwarancja elegancji i harmonii, która sprawi, że każde gotowanie będzie czystą przyjemnością. 

Pytania i odpowiedzi:

1. Jaki jest niezbędny element aranżacji w kuchni w stylu francuskim?

Niezbędnym elementem aranżacji kuchni w stylu francuskim jest zastosowanie wysokiej jakości, eleganckich mebli o tradycyjnym wyglądzie. Mogą to być szafki z drewnianymi frontami, ozdobne uchwyty i detale. Równie ważne jest uwzględnienie stonowanej, subtelnej kolorystyki, która jest charakterystyczna dla tego stylu. Inne niezbędne elementy to ozdobne dodatki, takie jak świeże kwiaty, ceramika, biała porcelana i tekstylia, które dodają elegancji i klasy pomieszczeniu. 

2. Jakie kolory są charakterystyczne dla kuchni w stylu francuskim?

Charakterystyczne kolory to stonowane i subtelne odcienie bieli, beżu, szarości, zieleni i błękitu. Dobrym sposobem na włączenie kontrastu w stylu francuskim jest zastosowanie standardowych, mocnych kolorów, takich jak czerwienie, złote odcienie lub odcienie niebieskiego. 

3. Dlaczego styl francuski warto zastosować w kuchni?

Jednym z ważniejszych powodów, dla których warto uwzględnić styl francuski w aranżacji kuchni, jest to, że jest on funkcjonalny, a przy tym bardzo estetyczny. Co najważniejsze, kojarzy się z klasą, elegancją i dobrym smakiem. Zastosowanie go w aranżacji kuchni stworzy unikatowe i ponadczasowe piękno, w którym gotowanie stanie się przyjemnością. 

4. Jakie meble sprawdzą się najlepiej w stylu francuskim?

Styl francuski w kuchni łączy elegancję, klasykę i funkcjonalność. Meble kuchenne mogą być nowe, a nawet odnowione. Ważne jest, aby były wykonane z naturalnych materiałów, ponieważ takie najbardziej pasują do tego stylu. Najlepiej unikać mebli wykonanych z plastiku, metalu i innych sztucznych materiałów, ponieważ zaburzą klasyczny charakter wnętrza.