Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

żółty fotel, zielona ściana, złota szafka

Art deco w architekturze wnętrz 

Art Deco to styl, który narodził się w latach 20. XX wieku i szybko zdobył popularność na całym świecie. Dziś powraca do łask w aranżacji wnętrz i może być doskonałym sposobem na dodanie elegancji i stylu do Twojego mieszkania. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie są jego cechy charakterystyczne. 

Pochodzenie stylu art deco 

Styl Art Deco to prawdziwy weteran w świecie designu. Istnieje już od ponad stu lat, a jego początki sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Jego powstanie było alternatywą dla panującej wówczas secesji, która słynęła z chaotycznych kształtów i braku porządku przestrzennego. Twórcy art deco dążyli do stworzenia sztuki, która nie tylko miała być piękna, ale również funkcjonalna. Dlatego też trwałość i jakość wyrobu stały się równie ważne, jak jego estetyczny wygląd i dekoracyjność. Ich celem było połączenie artystycznego stylu z praktycznym zastosowaniem w aranżacji wnętrz. 
 
Nazwa stylu wywodzi się z języka francuskiego, gdzie art oznacza sztukę, a décoratif to określenie zdobnicze. Pojęcie to zostało zapożyczone z tytułu Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa, która odbyła się w Paryżu w 1925 roku. 

złote dodatki dekoracyjne

Co wyróżnia styl Art Deco?

Cechy typowe dla stylu Art Deco to elegancja, luksus, oraz dbałość o detale i wysoką jakość wykonania. Wnętrze urządzone w tym nurcie ma jednak jeszcze inne elementy charakterystyczne: 

 • zastosowanie symetrii i geometrycznych kształtów, 
 • wykorzystanie luksusowych materiałów i dekoracji, 
 • pojawiają się motywy egzotyczne i naturalne, 
 • kontrasty – jasne, jaskrawe kolory zestawione są z ciemnymi odcieniami. 

Symetria i geometryczne formy 

Projekty Art Deco charakteryzują się często symetrią i równowagą, z powtarzającymi się wzorami po obu stronach centralnego punktu. Ponadto wykorzystują geometryczne kształty, takie jak trójkąty, koła, linie proste i ostre krawędzie. Są one obecne w tapetach, dywanach, lampach, meblach i akcesoriach dekoracyjnych. Warto wybrać meble zarówno o zaokrąglonych kształtach, jak i o ostro zakończonych liniach. W ten sposób uzyskamy kontrast i nadamy wnętrzu dynamiki.

Drogie materiały 

Art Deco znany jest z wykorzystania luksusowych materiałów i bogatej dekoracji z drobnymi detalami. Odzwierciedlają one elegancję, przepych i wyrafinowanie, a jednocześnie są trwałe i funkcjonalne. 

Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w stylu art deco jest marmur. Ten elegancki kamień stosuje się przede wszystkim w wykończeniu podłóg i ścian. Równie charakterystyczne jest wykończone lakierem drewno, z którego robi się meble, układa parkiet, lub wykłada nim ściany.  

We wnętrzach często pojawiają się również metal i szkło. Najczęściej stosuje się mosiądz, srebro i chrom. Elementy metalowe stanowią nogi mebli, żyrandole i lampy oraz dodatki takie jak np. świeczniki. Bywają zdobione geometrycznymi wzorami i wyrzeźbieniami. W sztuce dekoracyjnej art deco szkło często występuje jako element zdobniczy w formie kryształowych kloszy, witraży lub rzeźbionych figur. Wykorzystuje się też szklane bloki do budowy ścian działowych lub dekoracyjnych elementów. 

Ważną rolę odgrywają tutaj użyte tkaniny. Wysokiej jakości jedwabie, welury i adamaszki są popularnym wyborem na zasłony, poduszki i tapicerkę mebli. Często są zdobione geometrycznymi wzorami lub stylizowanymi motywami roślinnymi. 

brązowa sofa, łóżko ze złotą narzutą

Dekoracyjne dodatki 

Ducha stylu Art Deco doskonale oddają eleganckie dodatki. Pośród nich mogą się znaleźć złote zdobienia, połyskujące powierzchnie oraz rzeźbienia i ornamenty. 

 • Złote elementy można umieścić na meblach, w postaci uchwytów, nóżek lub okuć, jak również na lampach, zegarach i innych dekoracjach. Dzięki temu wnętrze nabierze elegancji i przepychu.  
 • Aby uzyskać połyskujące powierzchnie należy wykorzystać szklane i metalowe elementy lub lakiery. Warto też pomyśleć o akcesoriach dekoracyjnych, takich jak wazony czy kieliszki, które będą wprowadzać dodatkowe światło do wnętrza. 
 • Ornamenty i rzeźbienia stanowią oryginalną dekorację na ścianach, meblach i innych elementach wystroju. Charakteryzują się one geometrycznymi kształtami, takimi jak okręgi, trójkąty i romby, oraz stylizowanymi motywami roślinnymi.  

 
Wiele projektów art deco zawiera motywy egzotyczne, takie jak wzory inspirowane sztuką i kulturą Azji czy Afryki. Stosuje się również motywy roślinne i zwierzęce, takie jak motyle, ptaki, fale, liście i kwiaty. Są one stylizowane i uproszczone, aby pasowały do geometrii charakterystycznej dla stylu art deco. 

Kolorystyka w duchu art deco 

Styl Art Deco wykorzystuje jasne, żywe kolory, takie jak złoto, czerwień, zieleń i niebieski, które zastawiane są z ciemnymi barwami. Występują ostre kontrasty między jasnymi i ciemnymi kolorami oraz między białymi i czarnymi elementami. Ciemne kolory, takie jak granat, bordo i czarny, można połączyć z bielą, beżem czy złotem. W ten sposób uzyskamy interesujące zestawienia, które będą podkreślać elegancję i przepych stylu art deco.

Wykończenie wnętrz Art Deco 

Urządzanie mieszkania warto rozpocząć od wyboru kolorystyki i wyposażenia. Na podstawie charakterystycznych cech stylu stworzyliśmy tabelę przedstawiającą barwy, materiały i elementy, które wykorzystuje się w aranżacji wnętrz Art Deco. 
 

KOLORY MATERIAŁY DEKORACJE 
czarny 
biały 
złoty  
srebrny 
czerwony 
niebieski 
zielony  
beż 
granat 
bordo 
marmur 
złoto 
srebro 
kość słoniowa 
egzotyczne drewno 
chromowane metale  
lśniące szkło  
stal nierdzewna  
skóra 
kryształ 
wzory geometryczne 
sztukateria, reliefy, zdobienia rzeźbiarskie 
wykorzystanie symboli egipskich i azteckich 
sztuka zdobnicza z motywem zwierzęcym i roślinnym 
lakierowane powierzchnie 

wysokiej jakości drewno i marmur


Aranżacja wnętrz w nurcie art deco to doskonały sposób na dodanie klasy do Twojego mieszkania. Art deco jest stylem dekoracyjnym, charakterystycznym ze względu na zastosowanie eleganckich ozdób. Wszystko powinno być idealnie dopasowane, dlatego w tym przypadku zdecydowanie warto skorzystać z usług profesjonalisty. Projektanci wnętrz z PRZESTRONNIE.PL stworzą Twoje wymarzone wnętrze. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

Skąd wywodzi się art deco?

Art deco wywodzi się z Francji i szybko zrobił się popularny w innych częściach świata. W latach 20. i 30. XX wieku styl ten stał się znany w całej Europie i Ameryce Północnej, a jego wpływy można zauważyć w różnych dziedzinach sztuki, w tym w architekturze wnętrz. 

Jakie są cechy charakterystyczne stylu art deco?

Do cech charakterystycznych dla art deco należą: 

 • geometryczne formy,  
 • symetria, 
 • złote dodatki,  
 • połyskujące powierzchnie, 
 • kontrasty między kolorami,  
 • wykorzystanie luksusowych materiałów. 

Jakie są charakterystyczne barwy w stylu art deco?

Najbardziej charakterystyczne barwy kojarzone z art deco to czerń, biel, złoto i srebro. Inne kolory wykorzystywane w tej stylistyce to: czerwień, brąz, butelkowa zieleń, fiolet, szarość i niebieski. 

Jak można włączyć elementy stylu art deco do współczesnego wnętrza?

Elementy stylu art deco można włączyć do współczesnego wnętrza poprzez wykorzystanie luksusowych materiałów, takich jak marmur, mosiądz i drewno egzotyczne, a także przez użycie geometrycznych wzorów i bogatych kolorów. Można również wybrać meble i dodatki inspirowane tym stylem, takie jak fotele w kształcie łuku, abstrakcyjne obrazy i lustra z wypukłym kształtem.