Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

sofa w stylu eklektycznym

ODBICIE CHARAKTERU W WYBORZE STYLU 

Wnętrza naszych domów są niczym odbicie naszych dusz. Poprzez aranżację możemy wyrazić nasz gust, osobowość oraz podążać za aktualnymi trendami. Kiedy wybieramy styl, który wpisuje się w przestrzeń mieszkania, nie tylko zwracamy uwagę na modę, ale również na to, jak budynek sam w sobie przemawia. To rodzaj okien, nasłonecznienie, wysokość stropów i architektoniczne detale sprawiają, że wnętrze nabiera życia. Dzięki temu pomieszczenia mogą wydawać się tak, jakby nigdy wcześniej nie przybrały tak pięknej postaci. W dzisiejszych czasach to eklektyzm podbija serca – styl wyjątkowy, szczególnie upodobany przez tych, którzy nie lubią ograniczać się do jednego jednolitego kierunku. 

eklektyczne meble w pokoju

EKLEKTYZM – ŁĄCZENIE RÓŻNYCH ŚWIATÓW 

Pojęcie eklektyzmu to nic innego jak twórcza swoboda w łączeniu różnych stylów. Kiedyś termin ten odnosił się głównie do architektury, gdzie epoki mieszały się w jednym budynku, tworząc zaskakujący efekt. Dziś styl eklektyczny stał się także popularnym określeniem w aranżacji wnętrz. Jego celem jest wprowadzenie świeżości i nutki buntu do przestrzeni, aby była ona bardziej intrygująca i odzwierciedlała gust oraz preferencje mieszkańców. 

WSZYSTKO JEST DOZWOLONE 

Podstawową zasadą stylu eklektycznego jest brak zasad. Niemniej warto pamiętać o pewnym stopniu spójności podczas łączenia różnych kierunków. To samo dotyczy wszystkich aspektów aranżacji wnętrz. Choć w stylu eklektycznym krzesła w jadalni mogą różnić się od siebie, warto zadbać o kompozycję. Każdy patrząc na tę przestrzeń, powinien widzieć harmonijne połączenie, nie luźno zgromadzone elementy. Wybór dwóch stylów do połączenia to dobry kierunek, by uniknąć chaosu. 

poduszki z naturalnych tkanin

HARMONIA W RÓŻNORODNOŚCI 

Stworzenie eklektycznej przestrzeni to jak skomponowanie muzyki z różnych dźwięków. Warto jednak pamiętać, że gdy jeden element dominuje nad pozostałymi, harmonia zostaje zachwiana. Może to być widoczne przykładowo w barokowo-industrialnej sypialni. Jednakże, gdy zbyt wiele stylów zejdzie się w jednym miejscu, może to doprowadzić do chaosu, który nie jest celem eklektyzmu. 

SUBTELNA SYMFONIA BARW 

Wyważone połączenie kolorów to klucz do sukcesu w stylu eklektycznym. Wybór koloru bazowego i jego dopełniającego tworzy podstawę, jednak niezależnie od tego, czy są to odważne, czy stonowane odcienie, ważne jest, by harmonizowały ze sobą. Na przykład, w pomieszczeniu o butelkowej zieleni na ścianach, kolorowe klosze lamp mogą doskonale współgrać z kanapą i dywanem w odcieniach kości słoniowej. Choć eklektyzm pozwala na odważne połączenia, umiar jest kluczowy.  
W stylu eklektycznym dominują różnorodne barwy, które tworzą harmonię poprzez nietypowe połączenia.

Do najczęściej spotykanych należą: 

  • Butelkowa zieleń – daje głęboki, elegancki odcień, który może być używany zarówno jako kolor bazowy, jak i akcentowy, 
  • Kość słoniowa – stanowi doskonałe tło dla innych kolorów, dodając delikatności i spokoju, 
  • Bordowy – dodaje ciepła i przytulności, tworząc wyraziste akcenty w przestrzeni, 
  • Turkus – przywołuje wakacyjne skojarzenia i nadaje energii, doskonale kontrastując z innymi kolorami, 
  • Złoto – dodaje luksusu i elegancji, tworząc subtelne akcenty w detalach, 
  • Czerwień – przyciąga uwagę i dodaje pasji, idealna do wyrażenia charakteru przestrzeni, 
  • Fuksja – intensywny kolor, który może służyć jako punkt fokalny, nadając pomieszczeniu energii, 
  • Brąz – stanowi ciepły neutralny kolor, który łączy się z innymi odcieniami, tworząc przytulną atmosferę, 
  • Pomarańcz – ożywia przestrzeń i tworzy wesołe akcenty, dodając ciepła. 

NOWOCZESNOŚĆ A NOSTALGIA 

Kombinacja nowoczesności z elementami stylu PRL-u to kolejny modny układ. Wysoki połysk mebli, charakterystyczne kształty i brązowe marmurkowe fronty stają się coraz bardziej pożądane w aranżacji. Wiele mebli z przeszłości przetrwało próbę czasu i nadal może stanowić świetne uzupełnienie dzisiejszych przestrzeni. Ich wspólne istnienie z nowoczesnymi elementami tworzy interesujący kontrast. 

wzorzyste pufy w łazience

ODNAWIALNOŚĆ I UROK ANTYKÓW 

Styl eklektyczny to także sposób na okazanie szacunku dla środowiska. Zamiast kupować nowe meble, warto spojrzeć na to, co mamy lub poszukać perełek na targach czy w piwnicach. Wystarczy czasem odświeżyć stare meble, zmieniając uchwyty czy tapicerkę, by dać im nowe życie. Dzięki temu nadajemy wnętrzu nowy wymiar, zachowując unikalny charakter antyków czy stylizowanych dodatków. 

EKLEKTYZM JAKO ODBICIE DUCHA 

Połączenie różnych stylów to nic innego jak odbicie różnorodności naszego życia. To, co wydaje się niepasujące, może stworzyć coś pięknego i niepowtarzalnego. Eklektyzm pozwala na wyrażenie naszej kreatywności i unikatowej wizji. Wybierając styl eklektyczny, kreujemy własny świat, gdzie różnorodność jest atutem, a harmonia tkwi w nietypowym połączeniu. Zrealizuj marzenie o wyjątkowym mieszkaniu dzięki PRZESTRONNIE.PL – doświadczonemu architektowi wnętrz w Warszawie. Projektujemy, inspirujemy i tworzymy niepowtarzalne przestrzenie w stylu eklektycznym, oddając Twoją osobowość w każdym detalu. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. CO JEST CELEM STYLU EKLEKTYCZNEGO W ARANŻACJI WNĘTRZ?

Celem stylu eklektycznego jest wprowadzenie świeżości i nutki buntu do przestrzeni, aby odzwierciedlała gust oraz preferencje mieszkańców.

2. JAKIE ZASADY KIERUJĄ STYLEM EKLEKTYCZNYM?

Podstawową zasadą stylu eklektycznego jest brak zasad, ale warto zachować pewną spójność podczas łączenia różnych kierunków. 

3. JAK STYL EKLEKTYCZNY WPŁYWA NA WYBÓR KOLORÓW?

Styl eklektyczny pozwala na odważne połączenia kolorów, jednak umiar w ich łączeniu jest kluczowy. 

4. JAKIE SĄ KORZYŚCI Z ODNOWY STARYCH MEBLI W STYLU EKLEKTYCZNYM?

Odnowa starych mebli zachowuje unikalny charakter, dodając nowy wymiar przestrzeni.