Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

ELEGANCJA KUCHNI W STYLU LOFT

lampy wiszące, krzesła, kwiat

RYS HISTORYCZNY

Styl loftowy, mający swoje korzenie w Paryżu w latach 90. XIX wieku, zrodził się z inicjatywy artystów, którzy – zafascynowani surowością i nietuzinkowym charakterem wnętrz – często podejmowali się adaptacji opuszczonych pofabrycznych hal i magazynów na unikalne mieszkania lub pracownie. W tych opustoszałych przestrzeniach artyści mogli swobodnie rozwijać swoje pomysły, nie martwiąc się o koszty czynszu czy narzucone standardy.  Duże i otwarte przestrzenie sprzyjały kreatywności, stwarzając nieograniczone możliwości aranżacyjne. W wyniku tego procesu pofabryczne hale przekształcały się w unikalne przestrzenie mieszkalne, które stały się prawdziwym wyrazem indywidualności i oryginalności. Pół wieku później podobne koncepcje zaczęły być przenoszone do Nowego Jorku, gdzie styl loftowy zyskał na popularności – tutaj również artystyczna elita adaptowała opuszczone magazyny i przemysłowe obiekty na nowoczesne, ekskluzywne mieszkania, tworząc unikalny i niepowtarzalny klimat.

stół, krzesła, dywan

CO WYRÓŻNIA KUCHNIĘ LOFTOWĄ?

Współcześnie styl loftowy przeżywa swój renesans, a szczególnie popularną koncepcją jest aranżacja kuchni w tej estetyce. Charakterystyczne cechy, które wyróżniają loftową kuchnię, to ściany wyłożone cegłą lub płytkami imitującymi cegłę, z widocznymi, niemalże eksponowanymi niedoskonałościami. Co więcej, obecność wystających kabli oraz fragmentów instalacji gazowych i wentylacyjnych nadaje przestrzeni industrialny charakter. Centralnym elementem jest również duże i otwarte wnętrze, co nawiązuje do pierwotnych założeń stylu loftowego. Loftowa kuchnia emanuje surowością, a w jej aranżacji stawia się na jak największe wykorzystanie naturalnych materiałów. Połączenie cegły z zabytkowym drewnem, betonem lub stalą nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Jednak, aby przełamać dominujące ciemne kolory i wprowadzić do wnętrza większą ilość światła, zaleca się stosowanie białych lub szarych farb. Takie subtelne odcienie nie tylko dodają przestronności, ale także optycznie powiększają kuchnię, tworząc harmonijną równowagę między surowością a nowoczesnością. Dzięki tym zabiegom loftowa kuchnia staje się nie tylko miejscem przygotowywania posiłków, lecz również artystyczną przestrzenią, odzwierciedlającą industrialne dziedzictwo w nowoczesnym kontekście.

DLA KOGO?

Kuchnia w stylu loft to doskonały wybór dla tych, którzy pragną oryginalności bez konieczności ponoszenia dużych wydatków. Stylizowana na pofabryczną halę kuchnia zdobyła ogromną popularność wśród mieszkańców dużych miast oraz osób ceniących nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, niekoniecznie ceniących sobie tradycyjne i przytulne koncepcje wystroju. Osoby, które bez wątpienia pokochały atmosferę kuchni loftowej to przede wszystkim bezdzietne pary, studenci oraz single. Dla nich istotne jest stworzenie przestrzeni, która jest nie tylko funkcjonalna, ale również charakteryzuje się dużą otwartością i minimalizmem. W przypadku, gdy widok niezakrytych rur, kabli czy surowo wykończonych ścian budzi w nas przyjemne odczucia estetyczne, kuchnia loftowa będzie również dla nas idealnym rozwiązaniem.

ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE

Oświetlenie odgrywa ważną rolę w kuchni w stylu loft. Charakteryzujące się surowością i otwartością przestrzeni, tego typu wnętrze wymaga odpowiednio dostosowanego oświetlenia, które podkreśli jego unikalny charakter. Jednym z istotnych elementów kuchni loftowej jest obfitość naturalnego światła w ciągu dnia. Pomieszczenia wzorowane na halach fabrycznych często dysponują dużymi oknami oraz wysokimi sufitami, co sprzyja przepływowi światła słonecznego do wnętrza. Aby zabezpieczyć prywatność, warto zainwestować w minimalistyczne rolety lub zasłony wykonane z naturalnych tkanin, unikając przy tym firanek, które są niewskazane w takim surowym środowisku. Wieczorem ważnym elementem oświetlenia w surowej kuchni loftowej są minimalistyczne lampy. Mogą być one stojące lub zawieszone na grubych kablach. Wśród nich wyróżniamy lampy sufitowe metalowe w stylu geometrycznym, oświetlenie szynowe LED, reflektory o zogniskowanej wiązce oraz tradycyjne żarówki pozbawione opraw. Wybór odpowiedniego modelu oświetlenia ma istotny wpływ na atmosferę kuchni loftowej.

ciemnoszare szafki, drewniana podłoga

DOBÓR MEBLI

Aranżacja kuchni w stylu loft to fascynujące wyzwanie, które wymaga odpowiedniego doboru mebli – jeśli chcemy zachować surowy klimat tego wnętrza. Warto wybierać proste meble wykonane z materiałów takich jak stal nierdzewna, beton, miedź, mosiądz, szkło lub drewno wyglądające jak zniszczone. W surowy klimat kuchni loftowej doskonale wpiszą się także meble z metalowymi elementami, zwłaszcza w kolorach białym, czarnym lub szarym z matowym wykończeniem. Jeżeli chodzi o blat stołu, warto wybrać taki, który jest wykonany z kamienia lub z drewna o chłodnym odcieniu – podkreśli to industrialny charakter kuchni loftowej i nada jej elegancję. W małych kuchniach loftowych popularnym rozwiązaniem jest otwarta przestrzeń z wyspą. Ciągi szafek z szerokim blatem pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale także zastępują tradycyjny stół. Przestrzeń kuchenną warto uzupełnić metalowymi krzesłami, stylizowanymi na przemysłowe. W estetykę loftu doskonale wpiszą się hokery lub taborety z giętej blachy.

CHARAKTERYSTYCZNE DODATKI

Dodatki pełnią istotną funkcję w nadaniu kuchni loftowej charakteru postindustrialnego. Propozycje dodatków utrzymanych w tej estetyce to:

  • kawiarka i dzbanek na mleko z metalu,
  • metalowe misy i zastawy stołowe,
  • metalowe doniczki,
  • metalowe organizery na przyprawy,
  • stojące metalowe kwietniki,
  • zegary ścienne retro.
szare szafki, lampy wiszące

UNIKALNA ARANŻACJA KUCHNI LOFTOWEJ

Odkryj niepowtarzalny urok kuchni w stylu loftowym dzięki pomocy doświadczonego projektanta wnętrz z PRZESTRONNIE.PL. Nasze usługi obejmują kompleksowe projektowanie i aranżację wnętrz, zapewniając nie tylko estetyczną przestrzeń, ale również funkcjonalność. Skorzystaj z naszego doświadczenia w tworzeniu unikalnych projektów kuchni loftowych, gdzie surowość materiałów łączy się z nowoczesnym designem. Stwórz wyjątkowe miejsce, w którym kulinarną pasję połączysz z niepowtarzalnym stylem loftowym. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie meble pasują do kuchni loftowej?

Do kuchni loftowej pasują meble proste i wykonane z materiałów, takich jak stal nierdzewna, beton, miedź, szkło, mosiądz czy drewno o wyglądzie podniszczonego. Sprawdzą się tutaj także meble z metalowymi elementami, zwłaszcza w kolorach białym, czarnym lub szarym z matowym wykończeniem.

2. Dla kogo styl loftowy w kuchni będzie dobrym pomysłem?

Styl loftowy w kuchni będzie dobrym pomysłem dla mieszkańców dużych miast, bezdzietnych par, studentów, singli oraz osób ceniących sobie otwartą przestrzeń i minimalizm.