Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

kuchnia z jasnymi meblami

Piękna i praktyczna kuchnia

Jesteście świadomi, ile czasu spędzamy w kuchni przez cały rok? To co najmniej miesiąc! Warto więc zadbać o to, aby było to miejsce ergonomiczne i funkcjonalne. Kuchnia powinna być przede wszystkim praktyczna i wygodna. Istotne, by zorganizować miejsce do przechowywania produktów spożywczych oraz narzędzi kuchennych. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko jest na swoim miejscu i nic nie przeszkadza nam w gotowaniu. 

Odpowiednie rozmieszczenie sprzętów i mebli jest kluczowe dla ergonomicznej kuchni. Wszystko powinno być łatwo dostępne, a jednocześnie nie przeszkadzać nam w poruszaniu się po pomieszczeniu. Zwróćmy uwagę na to, gdzie umieszczamy zlew, płytę grzewczą czy piekarnik. Ważne jest również, aby nie przeciążać kuchni zbyt dużą ilością mebli czy dekoracji. 

ukryte półki do przechowywania

Kuchnia otwarta czy zamknięta? 

Wybór stylu kuchni to jedno z ważniejszych decyzji podczas aranżacji wnętrza. Istnieje wiele różnych opcji, ale należy pamiętać, że to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie będzie odpowiednie dla innej. Przed podjęciem decyzji warto się zastanowić, jak będziemy korzystać z kuchni, jakie mamy potrzeby i preferencje. 

Kuchnia otwarta to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie w małych mieszkaniach. Dzięki takiemu układowi można uzyskać wrażenie większej przestrzeni oraz ciągłego kontaktu z pozostałymi domownikami. Niestety, wadą kuchni otwartej jest to, że hałasy, zapachy oraz bałagan mogą zakłócać wypoczynek innych mieszkańców. Ważne jest również, aby kuchnia i pokój dzienny tworzyły spójną całość, dlatego warto zadbać o odpowiedni styl i aranżację wnętrza. 

Zamknięte wnętrza kuchenne, są idealne dla osób, które cenią sobie prywatność i preferują oddzielne pomieszczenie do gotowania i pieczenia. Ponadto, w kuchni zamkniętej łatwiej utrzymać czystość, ponieważ nie jest ona ogólnodostępna dla gości. Niemniej jednak, taka kuchnia może sprawić, że osoba przygotowująca posiłki poczuje się odizolowana od reszty domowników, co może być szczególnie uciążliwe podczas spotkań towarzyskich. Takie pomieszczenia mogą wydawać się także mniejsze i mniej przestronne.  

Kuchnie półotwarte, czyli te, które są częściowo oddzielone od reszty pomieszczenia, to doskonały pomysł dla osób, które chcą połączyć zalety kuchni otwartej i zamkniętej. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie pewnej prywatności, ale jednocześnie daje możliwość integracji z resztą domu. Kuchnie półotwarte są również dobrym wyborem dla osób, które lubią przestrzeń i swobodę ruchu, ale niekoniecznie chcą, aby zapachy z kuchni wypełniały cały dom. 

duży blat kuchenny

Zachowanie ciągu technologicznego 

Planowanie ciągu technologicznego to kluczowe elementy przy projektowaniu kuchni. W małych pomieszczeniach zazwyczaj zaleca się zastosowanie zabudowy w jednej linii lub kształcie litery L.  

W większych pomieszczeniach możemy wykorzystać meble na kształt litery U lub w dwóch równoległych liniach, tworząc wyspy i półwyspy. Ważne jest, aby prawidłowo rozmieścić urządzenia, wykorzystując zasadę trójkąta roboczego, która polega na tym, że lodówka, zlew i kuchenka powinny tworzyć wierzchołki trójkąta, a suma długości jego boków nie powinna przekraczać 700 cm. Dzięki temu, droga pomiędzy tymi punktami będzie krótsza, a czas potrzebny do przemieszczania się między nimi znacznie się skróci. Jest to niezwykle ważne, aby zapewnić funkcjonalność kuchni, zwłaszcza podczas gotowania większej ilości potraw. 

Podział na strefy 

Żeby zoptymalizować przebieg pracy w kuchni, powinniśmy podzielić ją na 5 stref w zależności od czynności w nich wykonywanych:  

  • strefa zapasów – wykorzystanie małego schowka lub dużej szafy w pobliżu kuchni, aby przechowywać nieużywane na co dzień produkty i zapasy, 
  • strefa przechowywania – powinna znajdować się w centralnym miejscu kuchni, aby dostęp do produktów był łatwy, a droga jak najkrótsza, 
  • strefa zmywania – skupia zlew i zmywarkę, a także kosz na odpady i detergenty niezbędne do mycia i sprzątania, 
  • strefa przygotowywania – powinna sąsiadować ze strefą gotowania i pieczenia. W ich zasięgu muszą znajdować się noże, deski, patelnie, garnki, sztućce oraz wszelkie przyprawy. Praktyczne jest umieszczenie szuflady pod piekarnikiem, gdzie będziemy przechowywać blachy i inne akcesoria niezbędne do pieczenia. 

Oświetlenie

Zaplanowanie odpowiedniego rozmieszczenia oświetlenia w kuchni jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnej funkcjonalności i komfortu pracy. Wiele osób błędnie uważa, że jedna centralnie umieszczona lampa sufitowa lub oświetlenie z okapu są wystarczające. Jednakże, najczęściej i najdłużej używane obszary kuchni to strefa zmywania, gotowania i przygotowywania posiłków, co oznacza, że te miejsca powinny być odpowiednio doświetlone. W celu zapewnienia właściwej ilości światła, można rozważyć zastosowanie lamp ledowych, zamontowanych bezpośrednio nad tymi trzema strefami. W ten sposób, możliwe będzie skuteczne i komfortowe wykonywanie pracy w kuchni, bez względu na miejsce i rodzaj czynności wykonywanej.

lampy w kuchni i oświetlenie podszafkowe

Marzenie staje się rzeczywistością

Zyskaj praktyczną kuchnię dzięki projektowi wnętrz PRZESTRONNIE.PL! Nasz doświadczony projektant i architekt wnętrz pomoże Ci stworzyć idealną aranżację. Optymalizacja przestrzeni i funkcjonalność to nasza specjalność. Zaprojektuj z nami kuchnię, która spełni Twoje potrzeby! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania i odpowiedzi:

1. Czym charakteryzuje się ergonomiczna kuchnia?

Ergonomiczna kuchnia powinna zapewniać łatwy i bezpieczny dostęp do sprzętu i narzędzi kuchennych. Należy pamiętać o optymalnym oświetleniu oraz dobrze dostosowanym miejscu do przechowywania i przygotowywania posiłków.

2. Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia otwarta zapewnia większą przestrzeń i łączy kuchnię z innymi pomieszczeniami. Zamknięta zapewnia większą prywatność i kontrolę nad zapachami i hałasem. Ostateczna decyzja powinna być uzależniona od indywidualnych preferencji użytkownika oraz planowanego stylu aranżacji wnętrza.

3. Co to jest ciąg technologiczny w kuchni?

Ciąg technologiczny to sekwencja czynności wykonywanych podczas przygotowywania posiłków.  Obejmuje umiejscowienie poszczególnych stref roboczych. Istotne jest umiejscowienie sprzętu i narzędzi kuchennych w taki sposób, by zapewnić szybki i wygodny dostęp do niezbędnych elementów.

4. Jak oświetlić kuchnię?

Warto zastosować kilka źródeł światła umieszczonych na różnych poziomach. Najważniejsze to oświetlenie główne, punktowe i podszafkowe. Ważne, aby unikać światła o zbyt zimnej barwie, które może wpłynąć negatywnie na klimat w pomieszczeniu.