Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

łóżko, kwiaty, dywaniki

CHARAKTERYSTYKA WNĘTRZ W STYLU EKO

Wnętrza urządzone w stylu eko emanują minimalistyczną estetyką, która wspaniale współgra z naturą. To właśnie harmonia z otaczającym światem sprawia, że tak wiele osób zakochuje się w tym stylu aranżacji. Styl ekologiczny to jednak znacznie więcej niż tylko wystrój – to również postawa dbałości o środowisko naturalne i minimalizacji wpływu naszych wyborów na ekosystem. Charakterystyczne dla wnętrz w stylu eko są proste formy i delikatne nawiązania do natury. Wnętrza te są stworzone z myślą stworzenia atmosfery sprzyjającej relaksowi i wyciszeniu. To miejsca, w których można oderwać się od codziennego zgiełku i zanurzyć się w spokoju otaczającej przyrody. Jednak styl ekologiczny to nie tylko estetyka, to także podejście oparte na świadomej konsumpcji. Wybierając produkty ekologiczne, możemy znacząco zmniejszyć destrukcyjny wpływ na nasz ekosystem.

KOLORYSTYCZNA HARMONIA

Wnętrza w stylu ekologicznym emanują spokojem i harmonią, a spokojną aurę tego trendu wnętrzarskiego stanowią neutralne i stonowane kolory. Istotną wartość stanowi zasada trzech barw, która pozwala osiągnąć równowagę w aranżacjach. Biel, beż i różne odcienie szarości stanowią bazę, która nadaje pomieszczeniom wyciszony charakter. To one tworzą tło dla wyrazistych akcentów kolorystycznych. W tym stylu często wykorzystuje się również zieleń w odcieniu oliwkowym, by przypominać o naturze i zieleni otaczającej świat. Stosowane są też ciepłe kolory, takie jak pomarańcz, żółć, ochra i terakota, które dodają energii aranżacjom.

łóżko, kwiat, obraz

EKOLOGICZNE MATERIAŁY

W stylu eko niezwykle istotne jest wykorzystanie materiałów, które są zarówno naturalne, jak i przyjazne środowisku. Nasze wybory powinny uwzględniać cały cykl życia tych materiałów, od momentu wydobycia czy produkcji, poprzez etap transportu, aż po finalną utylizację. To zrozumiałe, że drewno odgrywa ważną rolę w stylu eko. W polskich aranżacjach zaleca się korzystanie z rodzimych gatunków drzew, które nie wymagają dalekiego transportu. Co więcej, ogromne znaczenie ma również proces produkcji drewna. Oprócz drewna istnieje wiele innych ekologicznych surowców, które pasują do stylu eko. Należą do nich:

  • bawełna,
  • wełna,
  • len,
  • rattan,
  • juta,
  • bambus,
  • korek.

EKO MEBLE I DODATKI

W stylu ekologicznym meble i dodatki odgrywają ważną rolę w tworzeniu harmonijnych i przyjaznych wnętrz. W estetyce eko dominują meble o prostym designie, które oddają hołd naturze – to drewniane meble i zabudowy, które są eleganckie w swojej prostocie. W tym trendzie znaleźć można również nietypowe elementy, takie jak pieńki, które pełnią funkcje stolika kawowego lub siedziska. Ciekawym detalem są plastry drewna, które wykorzystuje się jako podstawki pod ceramikę, ścienne dekoracje lub nawet zagłówki łóżka. W salonie czy sypialni warto rozważyć rattanowy fotel, wiklinowy kosz oraz lniane zasłony, które nadają charakterystyczny eko klimat. Kuchnia w stylu ekologicznym kusi minimalistyczną drewnianą zabudową i kamiennym blatem, które tworzą przyjazną i funkcjonalną przestrzeń. Bambusowe rolety, gliniane donice wypełnione świeżymi ziołami oraz lampy z rattanowym abażurem dopełniają całości. Styl eko to również świadoma konsumpcja. W takich wnętrzach wykorzystuje się potencjał już wyprodukowanych przedmiotów. Warto wprowadzać do wnętrza używane meble lub te z recyklingu czy upcyklingu, takie jak regały i siedziska wykonane z palet. To ekologiczne rozwiązanie i wyraz troski o naszą planetę.

obrazy, kwiaty, fotel

ŚCIENNE INSPIRACJE W STYLU EKO

Najnowszym hitem aranżacyjnym w stylu eko są zielone ściany. To roślinne kompozycje, które wypełniają przestrzeń od ziemi po sam sufit. Oprócz estetycznego aspektu zielone ściany przynoszą liczne korzyści – to swego rodzaju wertykalne ogrody, które poprawiają jakość powietrza we wnętrzu, oczyszczając je z toksyn. Rośliny, które je zdobią, dodają świeżości do pomieszczeń, co pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Co więcej, poprawiają wydajność pracy i koncentrację.  Ściennym materiałem, często wykorzystywanym w stylu eko, jest również korek. Ten ekologiczny surowiec jest najczęściej stosowany na ścianie akcentującej, która, w salonie czy sypialni, może stanowić eleganckie tło. Jednak jego funkcjonalność nie kończy się na estetyce – korek to doskonały materiał do tworzenia miejsc na notatki, przepisy kuchenne czy ulubione cytaty. Kolejnym rozwiązaniem aranżacyjnym, które często można spotkać we wnętrzach w stylu eko, są deski na ścianie. Mogą one być wykonane zarówno z drewna z odzysku, jak i z trójwarstwowych desek podłogowych. Deski dodają tekstury i ciepła do wnętrz, tworząc unikalny klimat.

NATURALNE PODŁOGI

Wybór odpowiednich desek podłogowych to ważny etap w aranżacji w duchu ekologii. Warto zainwestować w podłogi wykonane z rodzimych gatunków drzew, takich jak jesion czy dąb, ponieważ są one bardziej ekologiczne – ich bliska lokalizacja ma wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla. Kolejnym aspektem do rozważenia jest rysunek podłogi. W stylu eko ceni się minimalizm, dlatego deski o prostym wzorze jednorzędowym doskonale wpisują się w tę estetykę. Ważne jest również wykończenie podłóg. Wyraźnie podkreślona struktura drewna, osiągnięta na przykład poprzez ręczne szczotkowanie, nadaje podłogom niepowtarzalny charakter, a ekologiczne środki impregnujące nie tylko chronią drewno, ale także dbają o środowisko naturalne, eliminując substancje szkodliwe dla zdrowia i ekosystemu.

kanapa, lampy wiszące, kwiaty

WNĘTRZA W DUCHU EKOLOGII Z NAMI!

Urządzenie mieszkania w stylu eko przynosi liczne korzyści, łącząc harmonię z naturą i troskę o środowisko. PRZESTRONNIE.PL oferuje wsparcie doświadczonego architekta wnętrz, który pomoże w stworzeniu idealnej aranżacji w duchu ekologii. To szansa na wykorzystanie naturalnych materiałów i minimalistycznego designu, które sprawią, że Twoje wnętrza będą nie tylko piękne, ale także przyjazne dla planety. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie materiały są wykorzystywane w aranżacjach ekologicznych?

W aranżacjach ekologicznych stosuje się naturalne i biodegradowalne surowce, które są przyjazne środowisku. Ważną rolę odgrywa drewno i rodzime gatunki drzew, a także takie materiały jak bawełna, wełna, len, rattan, juta, bambus i korek.

2. Jakie korzyści ma urządzenie mieszkania w stylu eko?

Urządzenie mieszkania w stylu eko łączy harmonię natury z troską o środowisko, tworząc estetyczne, relaksujące przestrzenie, które minimalizują negatywny wpływ na ekosystem.