Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

panele podłogowe

WYZWANIE DLA PROJEKTANTÓW

Małe mieszkanie to często wyzwanie dla każdego projektanta wnętrz. Aranżacja efektownej i funkcjonalnej przestrzeni w niewielkim metrażu stanowi prawdziwy test pomysłowości. Co więcej, kiedy w takim małym mieszkaniu pojawiają się dzieci, zadanie staje się jeszcze trudniejsze. W dzisiejszych czasach oczekujemy od naszych mieszkań, że będą spełniały wiele funkcji, od miejsca do gotowania po sypialnię i biuro. W niniejszym artykule omówimy strategie i triki, które pomogą Ci urządzić małe mieszkanie w sposób satysfakcjonujący dla wszystkich jego mieszkańców.

WYKORZYSTAJ PRZESTRZEŃ POD SUFITEM

W małym mieszkaniu każdy centymetr kwadratowy ma znaczenie. Warto więc zadbać o to, aby zabudowa kuchenna i szafy sięgały aż po sam sufit. Dzięki temu wykorzystamy całą dostępną przestrzeń. Warto wziąć pod uwagę także inwestycję w alternatywne systemy otwierania drzwi i szuflad, które umożliwią maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Jeśli istnieje możliwość, warto także rozważyć budowę pawlacza pod sufitem.

ława ze szklanym blatem

OSZCZĘDNOŚĆ MIEJSCA I ESTETYKA

Tradycyjne drzwi skrzydłowe zajmują wiele miejsca i ograniczają sposób, w jaki można zagospodarować przestrzeń wokół nich. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla małych mieszkań są drzwi przesuwne. Można coś wybrać spośród drzwi z widocznymi szynami na zewnątrz lub kasety chowanej w ścianę.

TRIKI OPTYCZNE POWIĘKSZAJĄCE PRZESTRZEŃ

Wybierając jasne kolory, można oszukać percepcję, odbijając światło i sprawiając, że pomieszczenie wydaje się większe. Efekt optycznego powiększenia przestrzeni możemy uzyskać poprzez:

  • grę kolorami, perspektywą i wykończeniem ścian i podłóg, która odgrywa kluczową rolę w aranżacji małego mieszkania, 
  • wykorzystanie szklanych powierzchni, zarówno przezroczyste, jak i matowe, aby rozproszyć światło i stworzyć wrażenie większej przestrzeni, 
  • lustra i fototapety to także skuteczne narzędzia do optycznego powiększania mieszkania. 

ŁĄCZENIE FUNKCJI POMIESZCZEŃ

W niewielkim mieszkaniu zamieszkanym przez rodzinę z dziećmi każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Kluczową zasadą aranżacji staje się wtedy łączenie funkcji pomieszczeń. Pokój dzienny nie musi być jedynie salonem. Można podzielić go na kilka części, korzystając z odpowiednio dobranych mebli, aby stworzyć miejsce do zabawy, pracy i wypoczynku.

szklany, okrągły stolik

PRZESTRZEŃ WSPÓLNA – MIEJSCE DLA KAŻDEGO

W małym mieszkaniu najważniejsza jest przestrzeń wspólna, gdzie cała rodzina może spędzać czas razem, pracować, bawić się i jeść. Aby osiągnąć maksymalną przestrzeń wspólną, połącz funkcje i urządź pokój dzienny tak, aby znalazło się w nim miejsce do wielu aktywności.

OTWARTY ANEKS KUCHENNY

Otwarte aneksy kuchenne są popularnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach. Dzięki nim można połączyć kuchnię z przestrzenią dzienną, co sprawia, że całość wydaje się większa i bardziej otwarta. Jeśli nie ma miejsca na duży stół, warto pomyśleć o ergonomicznie zaprojektowanym blacie kuchennym służącym jako miejsce do jedzenia.

WYGODNE I FUNKCJONALNE

Sypialnie w małych mieszkaniach mogą być niewielkie, ale najważniejsze jest, żeby były wygodne. W końcu spędzamy w nich około 1/3 doby, głównie śpiąc. Dlatego priorytetem jest zapewnienie wygodnego łóżka, a duża ilość wolnej przestrzeni wokół nie jest aż tak istotna. W przypadku małych sypialni warto rozważyć opcję łóżek piętrowych.

KOMPAKTOWA ŁAZIENKA

Urządzając małe mieszkanie, łazienka może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli jest mikroskopijna. Konieczne jest dokładne zaplanowanie jej przestrzeni. Jeśli ma być wanna, warto wybrać model z parawanem, który umożliwi wygodne korzystanie z prysznica, a także oszczędzi przestrzeń. Warto rozważyć także zastosowanie pralko suszarki, jeśli jest to możliwe, aby uniknąć konieczności trzymania suszarki na pranie w salonie.

łóżko do sypialni

MAŁY METRAŻ, DUŻE MOŻLIWOŚCI

Optymalnie wykorzystaj mały metraż swojego mieszkania dzięki naszym projektantom wnętrz. Zyskaj funkcjonalność i estetykę, korzystając z zabudowy do sufitu i drzwi przesuwnych. Dzięki trikom optycznym, takim jak jasne kolory i lustra, stworzysz wrażenie większej przestrzeni. Połącz funkcje pomieszczeń i stwórz miejsce dla całej rodziny. Nasz doświadczony projektant wnętrz z PRZESTRONNIE.PL pomoże Ci w aranżacji, gwarantując efektywność i styl. Zyskaj przestronność w małym mieszkaniu z nami! Pracujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie są typowe błędy popełniane przy aranżacji małego mieszkania?

Typowe błędy to nadmierne meblowanie, ciemne kolory i brak funkcjonalności w aranżacji.

2. Jakie są zalety zabudowy do sufitu i drzwi przesuwnych w małym mieszkaniu?

Zabudowa do sufitu i drzwi przesuwne pozwalają efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń, co jest kluczowe w małych mieszkaniach.

3. Co to są triki optyczne w aranżacji wnętrz?

Triki optyczne to techniki, takie jak jasne kolory, lustra i szklane powierzchnie, które pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń.

4. Jakie są zalety wykorzystania szklanych powierzchni w aranżacji małego mieszkania?

Wykorzystanie szklanych powierzchni, zarówno przezroczystych, jak i matowych, pozwala rozproszyć światło i stworzyć wrażenie większej przestrzeni w małym mieszkaniu.