Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

białe ściany, czarna lampka

DOBRA DECYZJA

Przestrzeń młodzieżowego pokoju jest wyjątkowa, ponieważ musi pełnić wiele funkcji. To nie tylko miejsce do spania, ale także strefa nauki, rozrywki i przyjmowania gości. Wybór odpowiednich kolorów farb ma istotny wpływ na klimat tego pomieszczenia. Różne odcienie potrafią oddziaływać na psychikę nastolatka w różny sposób – chłodne mogą być nieco usypiające, a zbyt intensywne mogą za bardzo rozpraszać jego uwagę. Przed przystąpieniem do wprowadzenia kolorów do pokoju młodzieżowego, warto zapytać nastolatka o jego preferencje w tej kwestii. To jego zdanie powinno być najważniejsze, tak aby mógł czuć się w swoim pokoju swobodnie i komfortowo. Można również wspólnie z nim skonsultować ciekawe inspiracje znalezione w Internecie.

UNIWERSALNE BIAŁE ŚCIANY

Białe ściany w pokoju młodzieżowym to wybór pełen możliwości. Biel jako neutralna barwa w palecie kolorów nie musi oznaczać nudy. Wręcz przeciwnie, białe ściany mogą okazać się niezwykle trafionym i wszechstronnym pomysłem. Jednak, aby uzyskać odpowiedni efekt, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest to, że białe ściany mogą wydawać się surowe lub chłodne, dlatego warto je ożywić odpowiednimi dodatkami, takimi jak na przykład barwne tkaniny na poszewkach poduszek czy zasłony. Dzięki temu pokój młodzieżowy nabierze ciepła oraz dynamicznego charakteru.  Warto również pamiętać, że biel ma wiele odcieni. Śnieżna i czysta biel nie zawsze jest najlepszym wyborem dla pokoju młodzieżowego. W większości przypadków najlepiej sprawdzają się złamane odcienie bieli, które są nieco cieplejsze.

obrazy, łóżko, komoda

ŚCIANY W KOLORZE CZARNYM

Okres dorastania często przywodzi na myśl bunt i niekonwencjonalność. Warto więc rozważyć kontrowersyjny pomysł jakim są czarne ściany w pokoju młodzieżowym. Choć może wydawać się to ryzykownym posunięciem, zastosowanie czerni we wnętrzu nie musi wcale oznaczać atmosfery mroku i przygnębienia. Przeciwnie, taki wybór koloru może przynieść zaskakujące efekty, o ile podejdziemy do niego z umiarem i kreatywnością. Czerń na ścianach może być wyrazem niezależności i twórczego ducha nastolatka. To kolor, który symbolizuje odwagę i oryginalność, co idealnie oddaje naturę młodej osoby w okresie dorastania. Ważny jest też balans czerni z innymi kolorami. Stosuje się go, aby uniknąć efektu przytłoczenia. Polega na pomalowaniu przynajmniej jednej ze ścian na inny odcień, kontrastujący lub bardziej stonowany, co może złagodzić ogólne wrażenie.

INTENSYWNE I ENERGICZNE KOLORY

Nastolatki są zazwyczaj pełni energii i kreatywności, dlatego warto rozważyć intensywne kolory ścian w aranżacji ich pokoju. Barwy takie jak intensywna czerwień, żółć, pomarańcz czy mocny odcień niebieskiego mogą przyciągać uwagę i nadawać pomieszczeniu niezwykły charakter. Ponadto mogą być one wyrazem indywidualności nastolatka. Dla młodych osób, które pragną wyrazić swoją energię i osobowość, takie odcienie są doskonałym wyborem. Żywe, intensywne odcienie mają również zdolność pobudzania umysłu – mogą pozytywnie wpłynąć na proces uczenia się, zwiększając koncentrację i kreatywność. Jednak intensywne kolory w pokoju młodzieżowym warto wykorzystywać w rozważny sposób. Dla zachowania równowagi między ekspresją a spokojem w pomieszczeniu możemy zastosować intensywne kolory na jednej ze ścian, podkreślając tym samym określony obszar wnętrza. Pozostałe ściany możemy pomalować na bardziej stonowane odcienie, na przykład biel.

żółta zasłona, czarne półki

DELIKATNE PASTELE

Jeśli szukamy sposobu na stworzenie spokojnej i eleganckiej atmosfery w pokoju nastolatka, pastelowe kolory mogą być doskonałym wyborem. Należą do nich:

  • pudrowy róż,
  • seledyn,
  • jasne odcienie błękitu.

Odcienie te niosą ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim są one znacznie bardziej uniwersalne i ponadczasowe niż intensywne barwy. Mogą sprawdzić się zarówno w pokoju dla dziewczynki, jak i chłopca, co daje nam duże pole do popisu w kwestii aranżacji. Pastele są również doskonałe do tworzenia relaksującej atmosfery, która sprzyja zarówno nauce, jak i wypoczynkowi. Ponadto jasne pastelowe ściany tworzą doskonałe tło dla barwnych akcentów, takich jak kolorowe poduszki, dywany, obrazy czy meble. Doskonałym uzupełnieniem pastelowych odcieni może być delikatna szarość. Tworzy ona eleganckie tło, które doskonale współgra z barwnymi dodatkami.

KOLORYSTYCZNE ZRÓŻNICOWANIE

Jeśli poszukujemy pomysłu na to, aby nadać pokojowi młodzieżowemu nieco ekstrawagancji i wyrazistości, malowanie ścian na kilka różnych kolorów może stworzyć efektowną i unikalną aranżację. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem jest wybór barw, które będą ze sobą świetnie współgrać. Można zdecydować się na co najmniej dwa odcienie, które będą tworzyć kontrasty lub harmonizować ze sobą. Przykłady kontrastujących ze sobą barw to różowy i zielony, niebieski i żółty czy fioletowy i czerwony. Te połączenia przyciągną uwagę i nadadzą wnętrzu energię. Dla spokojniejszych osobowości idealne będą bardziej stonowane połączenia, na przykład żółć z pomarańczą czy zieleń z błękitem. Oprócz kolorów ścian można eksperymentować z kolorowymi akcentami. Wybierając kolorowe meble, tekstylia, dodatki i dekoracje, stworzymy spójną i efektowną aranżację. Ważne jest także zachowanie równowagi i proporcji pomiędzy różnymi kolorami, tak aby żaden z odcieni nie dominował nad innymi. To pozwoli nam utrzymać harmonię w pomieszczeniu.

niebieska ściana, białe meble

STWÓRZ WNĘTRZE MARZEŃ RAZEM Z NAMI!

Zaaranżuj pokój młodzieżowy z projektantem wnętrz z PRZESTRONNIE.PL. Dzięki naszemu doświadczeniu projektowanie stanie się przyjemnością, a efekty Cię zachwycą. Zaprojektowany pokój młodzieżowy spełni oczekiwania młodego mieszkańca i stworzy odpowiedni klimat do nauki i zabawy. Skorzystaj z profesjonalnego projektu wnętrza i ciesz się idealnym miejscem dla nastolatka. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Dlaczego warto użyć pastelowych kolorów w aranżacji pokoju dla nastolatka?

Warto użyć pastelowych kolorów w pokoju młodzieżowym, ponieważ są one uniwersalne i ponadczasowe. Ponadto są doskonałe do tworzenia relaksującej atmosfery, która sprzyja zarówno nauce, jak i wypoczynkowi.

2. Jakie są zalety i wady intensywnych barw?

Intensywne kolory w pokoju młodzieżowym mogą być wyrazem indywidualności nastolatka oraz mają zdolność pobudzania umysłu i zwiększania koncentracji podczas nauki. Jednak ich nadmiar może negatywnie wpłynąć na atmosferę relaksu we wnętrzu.