Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY GRZEJNIK DO ŁAZIENKI?

podwójna kolorystyka łazienki

WARTO ZADBAĆ O DOBRY POCZĄTEK DNIA

Solidnie ogrzana łazienka to ważne miejsce każdego funkcjonalnego domu. To w niej rozpoczynamy i kończymy każdy dzień, ciesząc się komfortem, ale też miłymi doznaniami estetycznymi. Dlatego właśnie wybór odpowiedniego grzejnika do łazienki jest tak ważny. Oto kilka istotnych porad, dlaczego warto zadbać o ciepło w łazience, a także jak dobrać odpowiedni grzejnik, który nie tylko zachwyci funkcjonalnością, ale również wpisze się w wybraną stylistykę.

MOC GRZEJNIKA A KUBATURA POMIESZCZENIA

Łazienka to specyficzne pomieszczenie, które ze względu na wilgoć wymaga szczególnego podejścia. Odpowiednie ogrzewanie i wentylacja są istotne, aby zapewnić komfort użytkowania i uniknąć nadmiernego zawilgocenia. Temperatura w łazience powinna być wyższa niż w innych częściach domu – na poziomie około 24 stopni Celsjusza. Jak dobrać grzejnik do łazienki, aby utrzymać tę temperaturę? Podstawową zasadą przy wyborze właściwego źródła ciepła jest dopasowanie jego mocy do kubatury pomieszczenia. Znaczenie ma zarówno wielkość łazienki, jak i funkcja, jaką ma pełnić grzejnik, czyli, czy jego zadaniem jest jedynie ogrzanie wnętrza łazienki, czy ma również służyć jako suszarka na ręczniki. Do standardowego ogrzewania pomieszczenia, w którym panuje wilgoć, potrzebujemy grzejnika o mocy 120 wat na każdy metr sześcienny. W przypadku, gdy grzejnik ma być jednocześnie suszarką, jego moc powinna być wyższa.

ambientowe oświetlenie ściany

JAK OBLICZYĆ KUBATURĘ ŁAZIENKI?

Chcąc poznać kubaturę łazienki, korzystamy ze wzoru na objętość prostopadłościanu, czyli mnożymy długość pomieszczenia razy jego szerokość i wysokość. W ten sposób otrzymujemy wynik, który odzwierciedla kubaturę danego wnętrza w metrach sześciennych. Aby obliczyć całkowitą moc grzejnika, należy pomnożyć wynik w metrach sześciennych razy 120. Pamiętajmy, że lepiej mieć nadwyżkę mocy niż jej niedobór.

Wybór odpowiedniego emitera ciepła powinien być również uzależniony od rodzaju instalacji, jaka go zasila. Wynika to z faktu, że w zależności od tego, czy ogrzewamy dom paliwem stałym, gazem czy pompą ciepła, różna będzie temperatura wody wewnątrz instalacji. Aby grzejnik działał poprawnie i w pełni funkcjonalnie powinien być dostosowany do poziomu ciepła wody.

DESIGN GRZEJNIKA DODA SZYKU ŁAZIENCE

Stylistyka grzejnika do łazienki ma ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie ten element może nadać pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Jest kilka opcji do rozważenia:

  • Styl klasyczny – jeśli pragniemy stworzyć łazienkę o eleganckim i trwałym charakterze, warto postawić na biel i naturalne materiały, takie jak kamień czy drewno. W klasycznej łazience świetnie sprawdzą się grzejniki drabinkowe o prostych kształtach, które stanowią harmonijne tło dla całej aranżacji.
  • Styl nowoczesny – nowoczesność to prostota i precyzyjna kompozycja przestrzeni. Dominują w niej stonowane kolory, takie jak szarość, biel czy czerń. Grzejniki dekoracyjne o nietypowych kształtach doskonale wpisują się w ten trend. Mogą to być zarówno modele drabinkowe, jak i płytowe, które stanowią wyraźny akcent na tle jednolitych płytek.
  • Styl glamour – w łazience zaaranżowanej w tym stylu grzejnik łazienkowy może być traktowany jak prawdziwy klejnot, dodający elegancji całej aranżacji. Jeśli pragniemy, aby nasza łazienka emanowała blichtrem i przepychem, styl glamour jest idealnym wyborem.
  • Styl skandynawski – naturalne kolory, pastelowe odcienie, a także elementy imitujące drewno i czarna armatura to cechy charakteryzujące ten styl.
  • Styl industrialny – grzejnik może być jednym z elementów tworzących industrialny krajobraz. Stal i beton to materiały, które idealnie wpisują się w tę estetykę. Jeśli inspiruje nas surowość i wyjątkowy klimat przemysłowych wnętrz, styl industrialny jest dobrym pomysłem.

Dobór grzejnika do łazienki w odpowiedniej stylistyce może znacząco wpłynąć na ostateczny efekt aranżacji, dlatego warto wybierać z rozwagą.

szklane drzwi prysznica

AKCESORIA DO GRZEJNIKÓW

Wybór grzejnika to tylko połowa sukcesu. Aby spełniał swoje funkcje, musi być poprawnie zamontowany, a do tego potrzebne są odpowiednie akcesoria grzejnikowe. Pamiętajmy jednak, że grzejnik to nie tylko obudowa, ale także odpowiednia technologia, która powinna sprawić, że ciepło będzie docierać do łazienki w najefektywniejszy sposób. Niezbędne są zawory, grzałki elektryczne, elementy termostatu i zestawy maskujące, które pozwolą na kontrolowanie temperatury i dostosowanie grzejnika do naszych potrzeb.

DOPASUJ GRZEJNIK DO SWOICH POTRZEB

Odpowiedni dobór grzejnika do łazienki ma duże znaczenie dla komfortu i efektywności ogrzewania. Dzięki wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz z PRZESTRONNIE.PL możesz skorzystać z profesjonalnej aranżacji wnętrza. Nasz fachowiec pomoże dopasować grzejnik do stylu Twojej łazienki, dbając o efektywność i estetykę. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce.

kamienny wzór łazienki

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie są najważniejsze czynniki do rozważenia przy wyborze grzejnika do łazienki?

Do najważniejszych czynników należą moc grzejnika, dopasowanie do kubatury pomieszczenia, rodzaj instalacji oraz wybór stylu zgodnego z aranżacją łazienki.

2. Jaki wpływ ma moc grzejnika na efektywność ogrzewania łazienki?

Moc grzejnika jest ważna dla efektywności ogrzewania. Zbyt słaby grzejnik nie utrzyma odpowiedniej temperatury, podczas gdy zbyt mocny może zwiększać zużycie energii.

3. Czy grzejnik łazienkowy może pełnić funkcję suszarki na ręczniki?

Tak, istnieją grzejniki, które są jednocześnie suszarkami na ręczniki. Ich moc powinna być wyższa niż standardowych grzejników.

4. Jak obliczyć kubaturę łazienki i jakie znaczenie ma to przy wyborze grzejnika?

Kubaturę łazienki oblicza się mnożąc jej długość, szerokość i wysokość. To istotne przy określeniu odpowiedniej mocy grzejnika zgodnie z zalecaną normą.