Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

niska komoda w salonie

JAPOŃSKI MINIMALIZM W ARANŻACJI WNĘTRZ 

Styl japoński jest ceniony w aranżacji wnętrz i rozpoznawalny na całym świecie ze względu na minimalizm, prostotę i funkcjonalność, które tworzą wyjątkową atmosferę. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej filozofii projektowania oraz poznamy elementy wyposażenia i techniki projektowania, które są tu wykorzystywane. Dowiesz się, w jaki sposób minimalizm z kraju kwitnącej wiśni pomaga stworzyć harmonię i równowagę we wnętrzu. Przygotuj sią na fascynującą podróż do świata japońskiej aranżacji wnętrz. 

FILOZOFIA 

Dla Japończyków projektowanie wnętrz opiera się na trzech głównych elementach: minimalizmie, harmonii oraz funkcjonalności. Minimalizm oznacza prostotę i oszczędność poprzez eliminację zbędnych detali, po to by skoncentrować się na tych istotnych. Harmonia odnosi się do równowagi między elementami i relacji pomiędzy nimi. Funkcjonalność jest gwarantem wygody w codziennym użytkowaniu. Wnętrza są przestronne, zazwyczaj urządzone przy użyciu niewielkiej ilości mebli i ozdób. Zasada „mniej znaczy więcej” jest tu powszechnie stosowana.  

ELEMENTY WYPOSAŻENIA 

W japońskim stylu wystroju wnętrz jest kilka charakterystycznych elementów, które znane są na całym świecie. Są to między innymi: 

Cecha Opis 
 Noren  Dekoracyjna kurtyna, która jest zawieszana w drzwiach lub wejściu do pokoju. Może mieć tradycyjne japońskie wzory lub inskrypcje. 
 Furo    Tradycyjna japońska wanna, która jest wypełniona gorącą wodą.   
 Shikibuton   Materac, który jest umieszczany bezpośrednio na podłodze. Zwykle jest składany i chowany na dzień. 
Shoji Rodzaj półprzezroczystej, ruchomej ściany, wykonanej z paneli w postaci drewnianej kratownicy wypełnionej arkuszami papieru lub tkaniny. Pozwala na zmianę aranżacji przestrzeni – powiększając ją albo zmniejszając. 
Tatami Maty wykonane z naturalnych materiałów, takich jak trawa ryżowa lub juta, o charakterystycznym wzorze. 
Kakejiku Tradycyjne japońskie obrazy, wykonane na jedwabiu lub papierze, tematycznie związane z naturą. 
Bonsai Miniaturowe drzewka, które są pielęgnowane w specjalnych pojemnikach. 
 Chabudai   Tradycyjny, niski stół, przy którym spożywa się posiłki i pije herbatę. 
Fusuma Przesuwne, półprzezroczyste drzwi, które w przeciwieństwie do shoji są wykonane z jednego arkusza papieru lub tkaniny, osadzonego w drewnianej ramie i często pokryte tradycyjnymi japońskimi wzorami. 
 Tokonoma   Specjalne miejsce w pokoju, gdzie ustawia się artefakty, takie jak kakejiku, ikebana lub ceramika.  

TECHNIKI PROJEKTOWANIA 

Japończycy przywiązują dużą wagę do tradycji. Tutaj wszystko ma swoje ściśle określone miejsce i przeznaczenie, dlatego tak ważne są techniki projektowania, które pozwalają na stworzenie harmonijnego, spokojnego i minimalistycznego środowiska. Oto niektóre z nich. 

drewniane fotele z obiciem

MA 

“Ma” to pojęcie oznaczające pustkę lub przestrzeń. Jest związane z filozofią zen. W kontekście sztuki i projektowania wnętrz, odnosi się do pustych miejsc między przedmiotami, które są równie ważne jak one same. Dzięki właściwemu podejściu do “ma” meble czy artefakty nie dominują, a przestrzeń można swobodnie kształtować w zależności od potrzeb. „Ma” pomaga w tworzeniu spokojnego i harmonijnego środowiska, które sprzyja odpoczynkowi i refleksji. 

WABI–SABI 

W projektowaniu wnętrz oznacza wydobycie piękna z niedoskonałości wynikających ze zużycia, upływu czasu i zmienności. 

Charakterystyczne są tutaj: 

  • drewno, kamień, bambus, papier ryżowy, len oraz pozostałe naturalne surowce i materiały,  
  • kolory – beże, brązy, szarości czy zielenie, które nawiązują do natury.  

Wabi-sabi kładzie nacisk na minimalizm i prostotę, wykorzystując tylko niezbędne elementy dekoracyjne, docenia niedoskonałości i wykorzystuje je używając w aranżacji mebli i dekoracji z pęknięciami, zadrapaniami czy zmatowiałymi powierzchniami. Akcentuje zmiany wynikające z upływu czasu, dzięki zastosowaniu materiałów, które z czasem starzeją się, co nadaje wnętrzu specyficznego charakteru.  

Przy użyciu tej techniki tworzy się harmonijną przestrzeń, która sprzyja odpoczynkowi i refleksji, pomaga w osiąganiu spokoju i równowagi, a jednocześnie zachęca do zwracania uwagi na piękno ukryte w prostocie i niedoskonałości.  

IKEBANA 

Jest uważana za jedną z najważniejszych japońskich sztuk. Wiele osób uczy się jej, aby poprawić swoje umiejętności w projektowaniu wnętrz lub po prostu cieszyć się pięknem kwiatów. 

Jedną z najważniejszych zasad tej techniki jest umiejscowienie kwiatów w przestrzeni, w celu podkreślenia ich piękna. Kolejną jest ich kształt i proporcje. Rośliny są ułożone w taki sposób, aby stworzyć równowagę między kwiatem, liśćmi i łodygami, a także między kolorem, formą i teksturą. 

Równie ważny jest wybór odpowiednich składników. Ikebana wykorzystuje wiele rodzajów kwiatów, takich jak róże, liliowce, orchidee, ale także rośliny, takie jak bambus, trawa i liście. Ważne jest, aby wybierać kwiaty i rośliny, które najlepiej wyrażają ideę lub emocję, którą chcemy przekazać. 

To również sposób na życie, który pomaga skoncentrować się na naturze i znaleźć spokój w świecie pełnym hałasu i chaosu. 

SUMI–E 

Technika malarska polegająca na użyciu tuszu i pędzla w taki sposób, by przy pomocy oszczędnej kreski stworzyć wrażenie ruchu, przestrzeni i światła. Odnosi się głównie do malarstwa krajobrazowego, zwierząt i roślin, ale także do kaligrafii. Malarz stara się oddać piękno natury przy użyciu jak najmniejszej ilości elementów. Musi umiejętnie użyć mediów, aby stworzyć dynamiczny obraz, zachowując równowagę między światłem a ciemnością oraz przestrzenią i jej brakiem. 

Sumi–e wywodzi się z buddyzmu. To nie tylko tworzenie pięknych rysunków czy kaligrafii, ale także rozwijanie wrażliwości i umiejętności koncentracji.  

KANSO 

Estetyka, która wykorzystuje tylko najważniejsze elementy i usuwa wszystko, co zbędne. Projektowanie w tej technice ma na celu stworzenie harmonijnej przestrzeni sprzyjajacej odpoczynkowi i relaksowi. Pomaga w osiąganiu spokoju i równowagi, a jednocześnie pozwala skupić się na tym, co naprawdę istotne. 

Elementy charakterystyczne dla kanso to m.in.: 

  • Prostota formy – aranżacje mają proste i wyważone formy, pozbawione zbędnych detali,  
  • naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, bawełna czy len, 
  • spokojne kolory – stonowane odcienie, takie jak biel, szarość, beż czy czerń, 
  • minimalizm – redukcja ilości mebli i dekoracji, w celu osiągnięcia spokojnej i harmonijnej przestrzeni. 
  • czystość – projekt musi być spójny i uporządkowany, 
  • geometryczne kształty, proste linie i naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy bambus, 
  • meble są wykonane z naturalnych materiałów i mają proste formy, 
drzewko bonsai w sypialni

FUKINSEI 

Oznacza „brak równowagi”, ale w japońskiej kulturze jest postrzegane jako coś pozytywnego i naturalnego. Piękno może istnieć w niedoskonałości. Fukinsei pochodzi z filozofii Zen, która akceptuje rzeczywistość taką, jaka jest, z jej wszystkimi wadami. Koncepcja dotyczy harmonii i równowagi między różnymi elementami w projektowaniu, takimi jak przestrzeń, forma, kolor i tekstura. Chodzi o to, aby te elementy były nierównomierne i asymetryczne, ale jednocześnie dobrze zbalansowane i spójne. W japońskiej sztuce jest często wykorzystywane do tworzenia naturalnych i organicznych form. Przykłady można znaleźć w architekturze, ogrodach, ceramice, kaligrafii i sztukach walki.  

W projektowaniu oznacza to, że przestrzeń musi być dobrze zbalansowana, ale jednocześnie posiadać elementy asymetryczne i nierówne. To tworzy naturalny i przyjazny dla oka projekt, który nie męczy umysłu. 

Koncepcja fukinsei jest również stosowana w japońskiej filozofii, aby opisać naturę rzeczy, która jest ciągle w ruchu i nieustannie zmienia się. Fukinsei zachęca do akceptacji zmian i niedoskonałości w życiu, a także do cieszenia się pięknem naturalnych i organicznych form. 

SHAKKEI 

To pojęcie pochodzące z japońskiej sztuki ogrodowej, które oznacza „pożyczanie krajobrazu” lub „pożyczanie widoku”. Shakkei to technika, w której krajobraz za ogrodzeniem jest widoczny z wnętrza i staje się integralną częścią projektu.  

To co jest za oknem może stać się elementem dekoracyjnym i wprowadzać do wnętrza harmonię. Na przykład, jeśli mieszkanie znajduje się w pobliżu parku lub lasu, można wykorzystać piękny widok na naturę, ustawiając meble w taki sposób, aby go nie zasłaniać. 

W przypadku, gdy mieszkanie jest bezpośrednio połączone z otoczeniem, np. z tarasem lub balkonem, można wykorzystać tę technikę, by włączyć krajobraz w projekt. Na przykład, jeśli taras oferuje piękny widok na pola lub las, można wykorzystać elementy dekoracyjne, takie jak kolory czy tekstury, aby połączyć oba światy. 

Dzięki temu projektowanie wnętrz staje się bardziej organiczne, a mieszkanie jest przyjaznym miejscem, w którym można się zrelaksować i cieszyć pięknem otaczającego świata. 

MITATE 

To pojęcie znaczy dosłownie „połączenie dwóch rzeczy”. W szerszym ujęciu odnosi się do sztuki i estetyki, a dokładniej do sposobu, w jaki przedmioty i obrazy są łączone ze sobą. Technicznie polega na zestawieniu dwóch zupełnie różnych elementów, aby uzyskać nową treść i znaczenie. Najbardziej wyrazistym przykładem jest obraz góry, która jest złożona z ryb i ptaków. Ten nietypowy widok, który łączy elementy natury w niekonwencjonalny sposób, może wywołać u widza nowe odczucia i emocje. 

W kontekście wystroju wnętrz, mitate oznacza łączenie różnych stylów, kolorów i form, aby stworzyć oryginalne, harmonijne i wyjątkowe wnętrze. Łączenie w aranżacji przedmiotów i elementów, które na pierwszy rzut oka nie pasują do siebie, może przyczynić się do uzyskania niepowtarzalnej atmosfery, która wywoła zaskoczenie i zainteresowanie. 

Mitate to pojęcie, które łączy w sobie kreatywność i oryginalność, a jego stosowanie w japońskiej sztuce i wystroju wnętrz pozwala na uzyskanie unikalnych dzieł i aranżacji. 

YUGEN 

Jest trudnym do zdefiniowania pojęciem, ponieważ nie jest to coś, co można jednoznacznie opisać. Można powiedzieć, że jest to tajemniczość i subtelność, która pobudza wyobraźnię i sugeruje coś, co jest poza zasięgiem percepcji. Pozwala na zanurzenie się w nieznanym i niewytłumaczalnym, co daje poczucie tajemniczości i niezwykłości. W kontekście japońskiego wystroju wnętrz, manifestuje się poprzez wykorzystanie elementów, które sugerują, ale nie ujawniają pełnego obrazu. W miejscach, gdzie światło wpada do pomieszczenia, można zastosować takie zasłony, aby rzucały na ściany delikatne cienie. W ten sposób, w pomieszczeniu powstaje tajemnicza atmosfera, która pobudza wyobraźnię i nadaje mu subtelności. 

KIREI  

Piękno, czystość i harmonia. Kirei jest bardzo ważnym elementem w japońskiej kulturze i jest często stosowane w projektowaniu wnętrz, sztuce ogrodowej, jak również w projektowaniu ubrań i przedmiotów codziennego użytku. 

Koncepcja skupia się na równowadze, minimalizmie i estetyce. W projektowaniu wnętrz oznacza to wykorzystanie prostych form, proporcji, naturalnych materiałów oraz harmonii między przedmiotami a otaczającą je rzeczywistością. Nie chodzi o to, aby przestrzeń była pełna dekoracji czy ozdób, ale raczej o to, aby wszystko było umieszczone w taki sposób, aby stworzyć spójne wnętrze. Forma i funkcja powinny być równoważne, a materiały i kolory – naturalne i subtelne. 

Jest to filozofia projektowania, która stawia na prostotę i czystość, a jej zastosowanie pozwala stworzyć piękne, harmonijne i funkcjonalne przestrzenie. 

biała kanapa w salonie

SHIBUI 

To japońskie pojęcie, które oznacza prostotę, subtelność i wyrafinowanie. W projektowaniu wnętrz Shibui to filozofia, która łączy minimalizm z naturalnością i elegancją, skupia się na prostych i naturalnych formach, które pozwalają na stworzenie spokojnej i harmonijnej przestrzeni. Oznacza to, że w pomieszczeniu powinno być tylko to, co jest potrzebne i użyteczne, a niezbyt wiele elementów ozdobnych. Ważne jest tutaj wykorzystanie drewna, kamienia czy lnu, które dodają ciepła i przytulności. Kolorystyka powinna być stonowana, np. beże, szarości, biel, brązy, ale równocześnie harmonijna i dobrze dobrane. 

W koncepcji Shibui często wykorzystuje się także rękodzieło, takie jak tkactwo czy ciesielka, które dodają indywidualnego charakteru i niepowtarzalności do przestrzeni. Stąd obecne w japońskim wzornictwie naturalne meble z prostymi liniami, tkaniny, jak len czy bawełna, eleganckie oświetlenie, naturalna kolorystyka ścian i dodatków. 

Japoński styl projektowania wnętrz to minimalistyczna estetyka, która skupia się na harmonii między człowiekiem a otoczeniem. Projektanci starają się, by natura była częścią mieszkania, używając w tym celu naturalnych materiałów i stosując różnorodne techniki. Meble są zaprojektowane w taki sposób, aby były nie tylko piękne, ale także praktyczne i łatwe w użytkowaniu, a paleta barw jest zazwyczaj spokojna i stonowana. To również dbałość o detale – każdy element jest przemyślany pod kątem równowagi między funkcjonalnością a estetyką. Dzięki temu wnętrza są harmonijne i tworzą spójną całość, która sprzyja relaksowi i odpoczynkowi.  

PROJEKTOWANIE WNĘTRZ Z PASJĄ I DOŚWIADCZENIEM 

Jeśli szukasz pomysłów na to, jak stworzyć taki klimat w swoim domu, warto skorzystać z usług naszego projektantów wnętrz od PRZESTRONNIE.PL. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu, możesz być pewien, że Twoje wnętrze będzie nie tylko piękne, ale także funkcjonalne i dostosowane do Twoich potrzeb. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie meble, dodatki i kolory, aby stworzyć spokojną i harmonijną przestrzeń. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Co charakteryzuje japoński styl wnętrz?

Japoński styl wnętrz charakteryzuje minimalistyczna estetyka, harmonia z otoczeniem i użycie naturalnych materiałów. Wnętrza są proste i eleganckie, bez zbędnych ozdób. 

2. Jakie materiały są używane w japońskich wnętrzach?

We wnętrzach zaprojektowanych w japońskim stylu używa się naturalnych materiałów, takich jak drewno, bambus, kamień, papier ryżowy, len i jedwab. Tworzone są z nich meble i inne elementy wystroju, takie jak przegrody, ściany, posłania itp.  

3. Na czym polega prostota japońskiego stylu?

Ta stylistyka opiera się na harmonii między człowiekiem a otoczeniem. Jednym ze środków, które do niej wiodą jest unikanie nadmiaru dekoracji i elementów ozdobnych, które mogą być rozpraszające lub przytłaczające. 

4. Na czym polega harmonia w japońskim stylu projektowania?

Jest to harmonia między człowiekiem a otoczeniem, która jest uzyskiwana przez zastosowanie naturalnych materiałów, jak drewno, kamień, bambus oraz roślin w postaci drzewek bonsai, kwiatów i motywów obecnych w sztuce malarskiej.