Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

białe szafki, stół, krzesła

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

Kuchnia w stylu prowansalskim stanowi odzwierciedlenie tradycji i bogactwa kultury charakterystycznej dla malowniczych wsi na południu Francji. To wnętrze, które jest nasycone naturalnością i promieniuje sielskim urokiem oraz ciepłem. W aranżacji kuchni prowansalskiej możliwe jest trzymanie się kanonów stylu lub jedynie czerpanie z niego inspiracji. Jeśli chcemy mocno podążać za estetyką stylu, sięgnijmy po jego klasyczne elementy, czyli rustykalne meble o subtelnym uroku, wykończenia w pastelowych odcieniach, a także akcenty floralne i motywy nawiązujące do przyrody. Natomiast, jeśli chcemy subtelnie zainspirować się stylem prowansalskim, wybierzmy dekoracje, tekstylia czy elementy wyposażenia, które harmonizują z jego sielskim charakterem.

BOGATA KOLORYSTYKA I WZORY

Styl prowansalski   nie jest zarezerwowany wyłącznie dla białych przestrzeni.  Prawdziwy charakter prowansalskiego domu to szeroka paleta barw. Meble kuchenne wykonane z drewna owocowego lub orzechowego czasem ozdabiane są delikatnymi rzeźbieniami z motywami kłosów, owoców czy kwiatów. Maluje się je często na żółto, zielono bądź niebiesko. Przetarty kolor jest naturalnym efektem, wynikającym z długotrwałego użytkowania, co nadaje meblom swego rodzaju autentyczność. Dekoracje odnoszą się do lokalnych inspiracji i są bogate w motywy lawendy, oliwki czy cykady, które mogą być malowane ręcznie lub wykonywane za pomocą szablonów, naklejek, bordiur czy tapet.

jasne szafki, biała firanka

ELEMENTY WYPOSAŻENIA

Kuchnia prowansalska to wyjątkowa przestrzeń, nasycona charakterystycznymi elementami, które nadają jej niepowtarzalny urok. Jej ściany zazwyczaj ozdobione są nierównym tynkiem, w ciepłych odcieniach beżu, żółci, jasnej zieleni czy ochry. Białe ściany, choć są obecnym elementem w tej estetyce, występują raczej w mniejszej ilości i z towarzyszeniem innych barw. Posadzka zwykle wykonana jest z terakoty, kamienia lub płytek, aby nadać pomieszczeniu chłodny klimat – czasem te materiały wykorzystywane są także do ozdobienia fragmentów ścian. Drewniane meble, często z klasycznymi frontami, takie jak kredensy czy szafki kuchenne, zwykle posiadają ozdobne gzymsy – w kuchni prowansalskiej najczęściej zobaczymy meble w ciepłych odcieniach bieli, beżu, ale również w ciemniejszych barwach. Ważnym elementem wystroju są również mebelki z metalową koronką, takie jak romantyczne krzesełka przy drewnianym stole, ławki czy półki. Warto zauważyć, że rzadko spotyka się czysto białe meble prowansalskie w tradycyjnym wydaniu. Jeśli już pojawiają się w bieli, zazwyczaj są delikatnie przybrudzone, w odcieniach beżu lub kremowym. Istotnym elementem klasycznego wyposażenia kuchni prowansalskiej jest także stół umieszony w jej centralnej części. To często stary, drewniany mebel z delikatnie przetartą farbą, umiejscowiony w otoczeniu metalowych krzesełek lub tradycyjnych drewnianych, z wyplatanymi siedziskami. W większych kuchniach pojawiają się także metalowe ławki lub sofy obite miękkimi poduchami.

kremowe szafki, kwiaty

RÓŻNORODNE OŚWIETLENIE

Oświetlenie w kuchni prowansalskiej odgrywa istotną rolę, podkreślając jej urok i charakterystyczny styl. Zarówno żyrandole, jak i pojedyncze lampy wiszące, czy też te montowane na ścianach, mogą doskonale dopełnić atmosferę tego wnętrza. Wybór lamp nie jest ograniczony ściśle określonymi regułami, ale istotne jest, aby wpisywały się one w atmosferę stylu. Materiały, takie jak metal, szkło, drewno czy tkanina są mile widziane, jednak unikajmy plastiku. Lampy mogą nawiązywać do różnych stylów – od retro po bardziej pałacowe, a nawet być zainspirowane wiejską estetyką.  Bardzo charakterystycznymi detalami są poprzecierane metalowe żyrandole przypominające pająki”, drewniane konstrukcje o niewymuszonej elegancji, staromodne latarenki czy lampy w stylu babcinych kloszy z delikatnymi falbankami. W przypadku nowoczesnych instalacji oświetleniowych preferowane są te, które nie dominują, zachowując dyskrecję, aby nie zakłócać ogólnego efektu prowansalskiego wystroju.

DEKORACJE I DODATKI

W dekoracjach i dodatkach do kuchni prowansalskiej istnieje bogactwo elementów, które nadają przestrzeni charakterystyczny urok.  Najbardziej odpowiednie są:

  • kosze,
  • naczynia z owocowymi i kwiatowymi motywami,
  • dzbanki z bukietami,
  • praktyczne świeczniki,
  • doniczki ziołowe z roślinami,
  • miedziane rondle i patelnie.

Tkaniny, spełniające funkcję ozdób, są naturalne, w tonacjach żółci, pomarańczy, kobaltowego błękitu i zieleni – nadają kuchni prowansalskiej niezwykły, serdeczny i bliski naturze rustykalny klimat. Całość aranżacji stanowi harmonijną mieszankę elementów, tworzącą atmosferę, w której czuć nostalgię za przeszłością i miłość do prostoty oraz przywiązanie do natury.

białe szafki, jasne kafelki

PROWANSJA W TWOJEJ KUCHNI

Odkryj urok stylu prowansalskiego w swojej kuchni! Skorzystaj z doświadczenia profesjonalnego projektanta wnętrz z PRZESTRONNIE.PL. Projektując i aranżując kuchnię w stylu prowansalskim, nasi eksperci podkreślą urodę starego drewna, wyblakłego metalu i delikatnych tkanin. Kuchnia zaprojektowana z dbałością o detale stworzy rustykalny, bliski natury klimat. Wykorzystaj możliwości, jakie oferujemy, by stworzyć unikalną, prowansalską kuchnię spełniającą Twoje marzenia. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie są motywy dekoracyjne na ścianach kuchni prowansalskich?

Na ścianach kuchni prowansalskich występują motywy ziół i kwiatów (szczególnie lawendy) oraz owoców, takich jak oliwki.

2. Jakie materiały dominują w podłogach kuchni prowansalskich?

W kuchniach prowansalskich najczęściej spotyka się posadzki z terakoty, kamienia lub płytek.