Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

okrągłe lustro, zegar, kanapa

FUNKCJA UŻYTKOWA I DEKORACYJNA

Lustra odgrywają ważną rolę w wielu domach, pełniąc zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Choć najczęściej kojarzą się z łazienką lub przedpokojem, ich znaczenie w aranżacji przekracza klasyczne zastosowania. Oprócz użyteczności w trakcie codziennych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych lustra odgrywają istotną rolę w wydłużaniu perspektywy, kreując iluzję przestrzeni i rozświetlenia we wnętrzu. Ich wszechstronność sprawia, że są doskonałym dodatkiem do każdego rodzaju wnętrza, bez względu na jego rozmiar czy styl. Właściwie dobrane i umieszczone, lustra są w stanie znacząco zmienić wygląd pomieszczenia, dodając mu elegancji oraz funkcjonalności. Ciekawa forma luster, od małych po duże, od prostych po dekoracyjne ramy, pozwala dopasować je do każdego trendu wnętrzarskiego – ważny jest dobór odpowiedniego typu, formatu oraz oprawy, tak by idealnie komponowały się z danym wystrojem.

dwa lustra, kinkiety, drzwi

LUSTRA ŁAZIENKOWE

Lustra stanowią integralną część łazienki, pełniąc zarówno użytkową, jak i dekoracyjną funkcję. Mimo niewątpliwej funkcjonalności luster w łazience, nie należy zapominać o ich walorach estetycznych, ponieważ dobrze dobrany model wpływa znacząco na całe wnętrze łazienki. Bardzo popularne stały się obecnie duże lustra łazienkowe, które mogą zajmować znaczną część ściany – ogromne tafle, poza doskonałym doświetleniem, optycznie powiększają przestrzeń, będąc doskonałym rozwiązaniem zarówno dla mniejszych, jak i większych łazienek. Interesującym rozwiązaniem jest umieszczenie dwóch luster na przeciwległych ścianach, co tworzy wrażenie nieskończonej perspektywy, gdzie obrazy zdają się odbijać w nieskończoność.  Pamiętajmy również o tym, aby wybrać właściwe oświetlenie – odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła wokół lustra pozwoli nam na wygodę w czasie zabiegów pielęgnacyjnych. Warto również wiedzieć, że dostępne są lustra wykonane ze szkła nieparującego. Tego rodzaju wybór to znakomity sposób na uniknięcie problemu zaparowania tafli, zwłaszcza po kąpieli.

FUNKCJONALNOŚĆ W SALONIE

Lustro w salonie to nie tylko ozdoba, ale także element, który pełni funkcję praktyczną. Odpowiednio dobrane, dodaje elegancji i przyjemnie doświetla wnętrze, szczególnie w małych pokojach dziennych. W niewielkich przestrzeniach, zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach, lustro najlepiej umieszczać naprzeciw okna – dzięki odbiciu i rozproszeniu światła słonecznego stanie się dodatkowym źródłem oświetlenia dla całego pomieszczenia. Lustro można także umieścić w taki sposób, aby odbijało ciekawe widoki z zewnątrz, dzięki czemu stworzymy wrażenie dodatkowego okna, umożliwiającego osobom siedzącym na kanapie podziwianie ogrodu lub błękitu nieba, nawet gdy siedzą tyłem do okna. Co więcej, lustro może odbijać inne elementy wystroju, takie jak dzieła sztuki czy fotografie rodzinne, co sprawia, że elementy te nabierają większego znaczenia we wnętrzu. Lustro w salonie może być również centralnym punktem aranżacyjnym, szczególnie jeśli jest ozdobione dekoracyjną ramą, która przyciąga wzrok – takie lustra pasują zarówno do wnętrz klasycznych, stylizowanych, jak i do aranżacji minimalistycznych. Możemy także zdecydować się na modele luster o nowoczesnym designie. Innym ciekawym pomysłem do salonu są meble z przeszkleniami lustrzanymi, takie jak kredensy czy witryny – lustra umieszczone na frontach lub wewnętrznych ścianach ich gablot, pomagają lepiej eksponować kolekcje zastawy stołowej.

łóżko, lustro, drewniane półki

ZASTOSOWANIE W SYPIALNI

Lustra w sypialni doskonale sprawdzają się w przestrzeni garderoby lub toaletki – w praktyczny sposób ułatwią nam przygotowania do wyjścia lub wieczorną pielęgnację. Tak, jak w przypadku innych pomieszczeń, lustra w sypialni pomogą nam wizualnie zwiększyć przestrzeń. Co więcej, jeśli dobierzemy je we właściwy sposób, lustra będą sprzyjać wykreowaniu intymnej i przytulnej atmosfery we wnętrzu. Ciekawym i bardzo praktycznym elementem wyposażenia sypialni są lustra na meblach. Szczególnie funkcjonalne są przeszklone drzwi szaf, które zazwyczaj posiadają duże lustra na całej powierzchni frontu mebli.

PRAKTYCZNE UŻYCIE W PRZEDPOKOJU

Lustro w przedpokoju to istotny element aranżacji. Podobnie jak w łazience, bardzo istotna jest jego funkcjonalność. Może ono być wykorzystywane w tym pomieszczeniu w następujący sposób:

  • Jako gadżet do przeglądania się podczas przygotowań do wyjścia z domu i poprawiania wyglądu. Ważne jest, aby lustro było wystarczająco wysokie i pozwoliło na spojrzenie na całą sylwetkę naszego ciała.
  • Jako źródło światła – w przypadku, gdy w przedpokoju nie ma okna i wnętrze przedpokoju jest ciemne.
  • Jako powierzchnia odbijająca przestrzeń pomieszczenia – warto, aby ta przestrzeń była zadbana i uporządkowana, gdyż bałagan wokół lustra będzie wyraźnie widoczny.
okrągłe lustro, białe ściany

TWOJE WNĘTRZE, NASZA WIZJA!

Użytkowe i estetyczne lustra stanowią ważny element aranżacji wnętrz, nadając im elegancję i funkcjonalność. Współpraca z doświadczonym architektem z PRZESTRONNIE.PL zapewni Ci kompleksowe podejście do projektowania, uwzględniające Twoje indywidualne preferencje oraz możliwości każdego pomieszczenia w Twoim domu. Nasza znajomość trendów i doświadczenie w zastosowaniu luster umożliwia wybór odpowiednich rozwiązań, podkreślających unikatowy charakter wnętrza. Skorzystaj z ekspertyzy naszego architekta wnętrz, by stworzyć wyjątkowe projekty oparte na funkcjonalności i estetyce. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie kryteria są ważne podczas wyboru luster?

Podczas wyboru luster do wnętrz ważne są takie kryteria jak typ lustra, jego format, oprawa, kształt oraz materiał ramy. Warto także zwrócić uwagę na funkcjonalność modelu, który nam się podoba.

2. Jakie znaczenie mają lustra w aranżacji łazienki?

Lustra w łazience nie tylko pełnią funkcję użytkową, ale także wpływają na wystrój wnętrza. Ich duże tafle doskonale doświetlają i optycznie powiększają pomieszczenie.