Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

niebieskie meble, stolik, krzesła

MAŁE MIESZKANIE

Niewielki metraż zmusza nas czasami do podejmowania decyzji, których celem jest kreatywne łączenie kilku funkcji w jednym pomieszczeniu. Tak jest w przypadku otwartej kuchni, która powstaje poprzez połączenie kuchni z salonem. Zaaranżowanie takiego wnętrza to często jedyne wyjście w niewielkim mieszkaniu, ponieważ dzięki niemu zyskujemy większą i bardziej funkcjonalną przestrzeń.  Otwarciu kuchni na salon towarzyszą zarówno korzyści, jak i pewne wyzwania, które warto rozważyć przed aranżacją. Jednak możliwe jest stworzenie wnętrza, które będzie jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. W tym artykule podpowiemy, jak tego dokonać.

WADY I ZALETY

Niewątpliwą zaletą otwartej kuchni jest wrażenie większej przestrzeni. To rozwiązanie sprawdza się idealnie w małych mieszkaniach, gdzie umożliwia stworzenie bardziej przestronnego i otwartego wnętrza. Do zalet otwartej kuchni należy również optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, przy jednoczesnej eliminacji zbędnych ścian i poprawie przepływu światła. Otwarta kuchnia pozwala także na lepszą komunikację pomiędzy osobami przebywającymi w kuchni i tymi w salonie – osoby przygotowujące posiłki nie są odizolowane od reszty towarzystwa. Natomiast do wad kuchni otwartej należy fakt, że jej strefa robocza jest widoczna dla osób przebywających w salonie, co może być uciążliwe, szczególnie podczas eleganckich spotkań towarzyskich. Kolejną wadą jest to, że zapachy i hałasy, z których rozprzestrzenianiem wiąże się praca w kuchni, mogą być natychmiastowo odczuwalne w części wypoczynkowej. Dla niektórych osób łączenie tych pomieszczeń może również zaburzać poczucie intymności i prywatności w czasie codziennych zajęć.

białe szafki, stolik, kanapa

RODZAJE POŁĄCZEŃ

Kuchnia połączona z salonem może mieć różne formy – od półotwartej, wydzielonej poprzez wyspę czy barek, przez oddzieloną częściowo poprzez ścianką działową i częściowo poprzez drzwi przesuwne, do całkowicie otwartej. Bez względu na wybraną formę, połączenie tych dwóch obszarów wymaga nie tylko funkcjonalnego podejścia, ale także dbałości o spójność estetyczną. Ważne jest spojrzenie na oba pomieszczenia jako na jedną całość już na etapie aranżacji. Obydwa obszary muszą współgrać ze sobą stylistycznie. Ważne jest, aby łącząc kuchnię z salonem, trzymać się jednej koncepcji wzorniczej. Konsekwencja w aranżacji pozwala na płynne i naturalne przejścia między strefami, zachowując wrażenie przestrzeni.

DOBÓR KOLORÓW

W małych mieszkaniach ważne jest używanie jasnych barw, które optycznie powiększają przestrzeń. Nie jest konieczne, aby kuchnia i salon miały identyczne kolory, ale istotne jest, aby dobrze ze sobą współgrały. Różne odcienie tego samego koloru mogą stworzyć ciekawe efekty świetlne w pomieszczeniu i nadać różnorodność powierzchniom. Jeśli pragniemy wprowadzić mocniejsze akcenty kolorystyczne, warto zastosować je za pomocą dodatków występujących zarówno w kuchni, jak i w części wypoczynkowej. W większych przestrzeniach można odważniej eksperymentować z barwami, lecz istotne jest, aby intensywność kolorów była równomiernie rozłożona między oba pomieszczenia, zachowując spójność efektu. Połączenie kuchni z salonem oferuje wiele możliwości zabawy kolorami, umożliwiając im przybieranie różnych form i zajmowanie różnych miejsc w obu przestrzeniach. Na przykład, kolor ścian w salonie można dopasować do płytek użytych w kuchni – chociaż jest to ten sam akcent kolorystyczny, nadaje on każdemu wnętrzu odmienny charakter.

szafki kuchenne, kanapa

ROLA PODŁOGI W ARANŻACJI

Podłoga odgrywa ważną rolę w procesie łączenia kuchni z salonem, mając istotny wpływ na ostateczny wygląd tego połączenia. Istnieją dwa główne podejścia – zastosowanie tego samego materiału zarówno w części kuchennej, jak i salonowej lub wybór zupełnie innych rozwiązań dla obu stref. To pierwsze gwarantuje jednolitą, spójną powierzchnię, optycznie powiększającą przestrzeń. Jeden materiał na całej powierzchni sprawia, że wnętrze wydaje się większe i bardziej jednolite. Natomiast dla tych, którzy chcą wyraźnie zaznaczyć granicę pomiędzy kuchnią a salonem, idealnym rozwiązaniem będzie zestawienie różnych materiałów na posadzce. Połączenie płytek kuchennych z drewnem w części salonowej nie tylko wzmacnia walory estetyczne aranżacji, lecz także jednoznacznie wyznacza granicę między dwoma obszarami. Niezależnie od wyboru, ważne jest spełnienie wymagań dotyczących materiału na posadzce w kuchni. Odpowiedni materiał musi być odporny na wilgoć, ścieranie, łatwy do czyszczenia oraz dostosowany do warunków kuchennych.

WYPOSAŻENIE I MEBLE

Otwarta kuchnia nakłada na nas potrzebę harmonizacji jej wyposażenia z umeblowaniem salonu. Chcąc delikatnie oddzielić kuchnię od części wypoczynkowej, możliwe jest wykorzystanie barku, wyspy kuchennej lub kilku szafek, tworzących subtelny podział. Taki zabieg pozytywnie wpływa na komfort w obu strefach, nie łamiąc przestrzeni i przestronności całego wnętrza. Możemy również wykorzystać stół jako element łączący i jednocześnie oddzielający od siebie te dwa pomieszczenia. Dodanie strefy jadalnej sprawi, że całość stanie się bardziej przytulna. Ważne jest, aby wszystkie meble w obu strefach były podobne w estetyce, tworząc spójny wystrój w całym wnętrzu – choć mogą różnić się kolorem, istotne jest, aby wybierać podobne wykończenia, styl, charakter oraz detale, takie jak korespondujące uchwyty szafek i szuflad. Warto również tak zabudować sprzęt AGD, aby pasował do reszty mebli w kuchni. Dzięki temu uzyskamy spójność stylistyczną i kolorystyczną, wprowadzając harmonię i porządek do całego wnętrza. Można również zastosować meble na wymiar, co umożliwi dowolną aranżację, dobór ciekawych materiałów i idealne wkomponowanie ich w otoczenie kuchni.

białe kanapy, wyspa kuchenna

TWOJA OTWARTA KUCHNIA

Otwarta kuchnia w małym mieszkaniu to przestrzenna innowacja. Skorzystaj z pomocy doświadczonego architekta wnętrz z PRZESTRONNIE.PL jeśli taka kuchnia jest Twoim marzeniem. Nasi projektanci pomogą Ci zoptymalizować projekt, maksymalizując użyteczność i estetykę wnętrza otwartej kuchni.  Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie formy może przybrać kuchnia połączona z salonem?

Kuchnia połączona z salonem może być półotwarta – wydzielona przez wyspę lub barek, oddzielona ścianką działową, częściowo oddzielona drzwiami przesuwnymi lub w pełni otwarta.

2. Jak stosować kolory w kuchni otwartej?

Do kuchni otwartej w małym mieszkaniu warto wybierać jasne barwy, które optycznie powiększają przestrzeń. Kolory powinny harmonizować zarówno z wystrojem kuchni, jak i salonu.