Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

OTWARTA KUCHNIA NA NIEWIELKIM METRAŻU

niebieskie meble, stolik, krzesła

MAŁE MIESZKANIE

Niewielki metraż zmusza nas czasami do podejmowania decyzji, których celem jest kreatywne łączenie kilku funkcji w jednym pomieszczeniu. Tak jest w przypadku otwartej kuchni, która powstaje poprzez połączenie kuchni z salonem. Zaaranżowanie takiego wnętrza to często jedyne wyjście w niewielkim mieszkaniu, ponieważ dzięki niemu zyskujemy większą i bardziej funkcjonalną przestrzeń.  Otwarciu kuchni na salon towarzyszą zarówno korzyści, jak i pewne wyzwania, które warto rozważyć przed aranżacją. Jednak możliwe jest stworzenie wnętrza, które będzie jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. W tym artykule podpowiemy, jak tego dokonać.

WADY I ZALETY

Niewątpliwą zaletą otwartej kuchni jest wrażenie większej przestrzeni. To rozwiązanie sprawdza się idealnie w małych mieszkaniach, gdzie umożliwia stworzenie bardziej przestronnego i otwartego wnętrza. Do zalet otwartej kuchni należy również optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, przy jednoczesnej eliminacji zbędnych ścian i poprawie przepływu światła. Otwarta kuchnia pozwala także na lepszą komunikację pomiędzy osobami przebywającymi w kuchni i tymi w salonie – osoby przygotowujące posiłki nie są odizolowane od reszty towarzystwa. Natomiast do wad kuchni otwartej należy fakt, że jej strefa robocza jest widoczna dla osób przebywających w salonie, co może być uciążliwe, szczególnie podczas eleganckich spotkań towarzyskich. Kolejną wadą jest to, że zapachy i hałasy, z których rozprzestrzenianiem wiąże się praca w kuchni, mogą być natychmiastowo odczuwalne w części wypoczynkowej. Dla niektórych osób łączenie tych pomieszczeń może również zaburzać poczucie intymności i prywatności w czasie codziennych zajęć.

białe szafki, stolik, kanapa

RODZAJE POŁĄCZEŃ

Kuchnia połączona z salonem może mieć różne formy – od półotwartej, wydzielonej poprzez wyspę czy barek, przez oddzieloną częściowo poprzez ścianką działową i częściowo poprzez drzwi przesuwne, do całkowicie otwartej. Bez względu na wybraną formę, połączenie tych dwóch obszarów wymaga nie tylko funkcjonalnego podejścia, ale także dbałości o spójność estetyczną. Ważne jest spojrzenie na oba pomieszczenia jako na jedną całość już na etapie aranżacji. Obydwa obszary muszą współgrać ze sobą stylistycznie. Ważne jest, aby łącząc kuchnię z salonem, trzymać się jednej koncepcji wzorniczej. Konsekwencja w aranżacji pozwala na płynne i naturalne przejścia między strefami, zachowując wrażenie przestrzeni.

DOBÓR KOLORÓW

W małych mieszkaniach ważne jest używanie jasnych barw, które optycznie powiększają przestrzeń. Nie jest konieczne, aby kuchnia i salon miały identyczne kolory, ale istotne jest, aby dobrze ze sobą współgrały. Różne odcienie tego samego koloru mogą stworzyć ciekawe efekty świetlne w pomieszczeniu i nadać różnorodność powierzchniom. Jeśli pragniemy wprowadzić mocniejsze akcenty kolorystyczne, warto zastosować je za pomocą dodatków występujących zarówno w kuchni, jak i w części wypoczynkowej. W większych przestrzeniach można odważniej eksperymentować z barwami, lecz istotne jest, aby intensywność kolorów była równomiernie rozłożona między oba pomieszczenia, zachowując spójność efektu. Połączenie kuchni z salonem oferuje wiele możliwości zabawy kolorami, umożliwiając im przybieranie różnych form i zajmowanie różnych miejsc w obu przestrzeniach. Na przykład, kolor ścian w salonie można dopasować do płytek użytych w kuchni – chociaż jest to ten sam akcent kolorystyczny, nadaje on każdemu wnętrzu odmienny charakter.

szafki kuchenne, kanapa

ROLA PODŁOGI W ARANŻACJI

Podłoga odgrywa ważną rolę w procesie łączenia kuchni z salonem, mając istotny wpływ na ostateczny wygląd tego połączenia. Istnieją dwa główne podejścia – zastosowanie tego samego materiału zarówno w części kuchennej, jak i salonowej lub wybór zupełnie innych rozwiązań dla obu stref. To pierwsze gwarantuje jednolitą, spójną powierzchnię, optycznie powiększającą przestrzeń. Jeden materiał na całej powierzchni sprawia, że wnętrze wydaje się większe i bardziej jednolite. Natomiast dla tych, którzy chcą wyraźnie zaznaczyć granicę pomiędzy kuchnią a salonem, idealnym rozwiązaniem będzie zestawienie różnych materiałów na posadzce. Połączenie płytek kuchennych z drewnem w części salonowej nie tylko wzmacnia walory estetyczne aranżacji, lecz także jednoznacznie wyznacza granicę między dwoma obszarami. Niezależnie od wyboru, ważne jest spełnienie wymagań dotyczących materiału na posadzce w kuchni. Odpowiedni materiał musi być odporny na wilgoć, ścieranie, łatwy do czyszczenia oraz dostosowany do warunków kuchennych.

WYPOSAŻENIE I MEBLE

Otwarta kuchnia nakłada na nas potrzebę harmonizacji jej wyposażenia z umeblowaniem salonu. Chcąc delikatnie oddzielić kuchnię od części wypoczynkowej, możliwe jest wykorzystanie barku, wyspy kuchennej lub kilku szafek, tworzących subtelny podział. Taki zabieg pozytywnie wpływa na komfort w obu strefach, nie łamiąc przestrzeni i przestronności całego wnętrza. Możemy również wykorzystać stół jako element łączący i jednocześnie oddzielający od siebie te dwa pomieszczenia. Dodanie strefy jadalnej sprawi, że całość stanie się bardziej przytulna. Ważne jest, aby wszystkie meble w obu strefach były podobne w estetyce, tworząc spójny wystrój w całym wnętrzu – choć mogą różnić się kolorem, istotne jest, aby wybierać podobne wykończenia, styl, charakter oraz detale, takie jak korespondujące uchwyty szafek i szuflad. Warto również tak zabudować sprzęt AGD, aby pasował do reszty mebli w kuchni. Dzięki temu uzyskamy spójność stylistyczną i kolorystyczną, wprowadzając harmonię i porządek do całego wnętrza. Można również zastosować meble na wymiar, co umożliwi dowolną aranżację, dobór ciekawych materiałów i idealne wkomponowanie ich w otoczenie kuchni.

białe kanapy, wyspa kuchenna

TWOJA OTWARTA KUCHNIA

Otwarta kuchnia w małym mieszkaniu to przestrzenna innowacja. Skorzystaj z pomocy doświadczonego architekta wnętrz z PRZESTRONNIE.PL jeśli taka kuchnia jest Twoim marzeniem. Nasi projektanci pomogą Ci zoptymalizować projekt, maksymalizując użyteczność i estetykę wnętrza otwartej kuchni.  Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie formy może przybrać kuchnia połączona z salonem?

Kuchnia połączona z salonem może być półotwarta – wydzielona przez wyspę lub barek, oddzielona ścianką działową, częściowo oddzielona drzwiami przesuwnymi lub w pełni otwarta.

2. Jak stosować kolory w kuchni otwartej?

Do kuchni otwartej w małym mieszkaniu warto wybierać jasne barwy, które optycznie powiększają przestrzeń. Kolory powinny harmonizować zarówno z wystrojem kuchni, jak i salonu.