Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

szara wanna, roślina

CHARAKTERYSTYKA STYLU INDUSTRIALNEGO WE WNĘTRZACH 

Głównym celem stylu industrialnego jest podkreślenie przestrzeni. Przywodzi on na myśl skojarzenie z wysokimi sufitami i dużymi, podzielonymi szprosami oknami. Okien nie zasłaniamy, ale w razie potrzeby możemy zainstalować na nich żaluzje, rolety lub zasłony odpowiadające specyfice stylu industrialnego. W salonie możemy zaaranżować antresolę z gabinetem do pracy lub sypialnią i garderobą. Charakterystyczne dla stylu industrialnego są również drewniane półki, widoczne kable, proste meble oraz nieotynkowane ściany wykonane z czerwonej cegły. Na specyfikę tego stylu składają się również metalowe barierki i elementy dekoracyjne oraz inne artykuły kojarzące się z klimatem dawnych fabryk. W kolorystyce wnętrz industrialnych dominują takie barwy jak czerń i odcienie szarości.

sypialna ceglana ściana

CECHY STYLU INDUSTRIALNEGO  

Najbardziej charakterystycznymi cechami stylu industrialnego są: 

  • surowość, 
  • wrażenie dużej przestrzeni, 
  • ciemna i zimna kolorystka, 
  • ponury nastrój, 
  • mroczny klimat, 
  • poczucie nieskrępowanej wolności. 

PRZESTRZEŃ I MEBLE 

Urządzając wnętrze w stylu industrialnym, należy przede wszystkim zadbać, aby dało się w nim odnieść wrażenie dużej przestrzeni w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu. Przestrzeń daje poczucie swobody, a jej zwiększenie może mieć wpływ na optyczne powiększenie wnętrza. Aby wizualnie powiększyć wnętrze, można oddzielić w sposób umowny poszczególne strefy funkcjonalne, na przykład poprzez inne wykończenie podłogi, metalowe regały, różne kolory na ścianach lub zasłonę umiejscowioną na szynie sufitowej.  

Jeżeli chodzi meble, to najbardziej odpowiednie są meble wykonane z metalu, betonu lub litego drewna. Najlepiej wybierać proste, geometryczne wzory. Natomiast jeśli chodzi o rodzaj wybieranych mebli, to w tym stylu prym wiedzie sofa wykonana z ciemnobrązowej skóry lub szarej tapicerki. W salonie można również umieścić stolik kawowy na metalowych kółkach oraz szafę lub witrynę z postarzanego drewna, natomiast w jadalni stół z drewnianym blatem na podstawie wykonanej z metalu. Wnętrze wyda się bardziej intrygujące, jeśli sufit pokryjemy betonem architektonicznym. 

drewniany stół, czarna lampa, krzesła

DODATKI W STYLU INDUSTRIALNYM 

Urządzając wnętrze w stylu industrialnym, nie możemy zapomnieć o zachowaniu umiaru w doborze dodatków. Zamiast dużej ilości elementów dekoracyjnych, należy zastosować ich mniejszą ilość i wybrać takie, które będą robiły wrażenie. Unikniemy w ten sposób zagracenia otwartych przestrzeni i uzyskamy efekt spójności i subtelnego minimalizmu. Najpopularniejsze dodatki do industrialnych wnętrz to duże zegary ścienne wykonane z drewna i metalu, nowoczesne rzeźby o ciemnych kolorach i surowych formach, lustra ścienne na skórzanych paskach lub w starych, drewnianych ramach, imitacje bydlęcej skóry lub wzorzyste dywany, maszyny do pisania, stare gramofony oraz metalowe tabliczki kojarzące się z oznaczeniami fabrycznymi.  

ELEMENTY I RODZAJ OŚWIETLENIA 

Do charakterystycznych elementów oświetlenia wnętrza w stylu industrialnym należą malowane na czarno lampy wiszące z metalowymi oprawami, reflektorki na szynach oraz lampy ścienne na wysięgnikach. Kable do elementów oświetlenia powinny być poprowadzone na ścianach w sposób zapewniający ich widoczność. Jeżeli chodzi o rodzaj oświetlenia, styl industrialny wykorzystuje oświetlenie punktowe, akcentujące różne elementy w aranżacji wnętrza, takie jak pamiątki rodzinne czy podróżnicze. We wnętrzach zobaczymy świece i lampiony, które kreują przytulną atmosferę pomimo surowego wystroju oraz lampy stojące tworzące przyjemny nastrój. Przy ceglanych ścianach i betonie architektonicznym świetnie sprawdzi się oświetlenie kierunkowe, podkreślające piękno surowych powierzchni. Jeśli zastosujemy odpowiednie oświetlenie, możemy nieco ożywić i ocieplić zimne, industrialne wnętrza. 

skórzana sofa, szare fotele, szary dywan

INDUSTRIALNE WNĘTRZE W TWOIM DOMU 

Styl industrialny jest zimny i surowy, ale to nie znaczy, że nie może się podobać. Dla miłośników mrocznych klimatów zastosowanie go we wnętrzu będzie okazją do wyrażenia swoich upodobań. Każdy, kto potrafi dostrzec piękno cegieł, betonu, starego drewna czy metalu oraz czuje się komfortowo wśród takich elementów wystroju, powinien zainteresować się tym stylem. Jeśli należysz do takich osób, ale jeszcze samodzielnie nie potrafisz poruszać się w industrialnym świecie, zapraszamy Cię do współpracy z nami. Architekt z PRZESTRONNIE.PL rozwieje Twoje wątpliwości oraz udzieli praktycznych rad i wskazówek, jak urządzić piękne industrialne wnętrze w Twoim domu. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce.  

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie są główne cechy stylu industrialnego?

Do głównych cech stylu industrialnego zaliczamy wrażenie dużej przestrzeni, surowość, ponury nastrój, ciemną i zimną kolorystykę, mroczny klimat oraz dawanie poczucia nieskrępowanej wolności.

2. Jak można optycznie powiększyć industrialną przestrzeń?

Przestrzeń industrialną można optycznie powiększyć poprzez oddzielenie od siebie w sposób umowny poszczególnych stref funkcjonalnych, na przykład inaczej wykończyć podłogę, zastosować różne kolory na ścianach, zasłonę umieszczoną na szynie sufitowej czy ażurowe ścianki z drewnianymi panelami.