Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

SCHODY W DOMU – UROK I FUNKCJONALNOŚĆ 

duży telewizor

SZTUKA HARMONII I ESTETYKI

Schody wewnętrzne stanowią integralną część architektury domów wielopoziomowych i mieszkań. Ich rola zmieniła się z czysto funkcjonalnej, mającej na celu łączenie różnych kondygnacji, na ozdobną, która wnosi istotny wkład w dekorację wnętrza. Jak więc wybrać odpowiednie schody, które będą nie tylko funkcjonalne, ale także doskonale wpasują się w charakter naszego domu?

WYBÓR SCHODÓW ODPOWIADAJĄCYCH WNĘTRZU

Wybierając schody do swojego domu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim rodzaj schodów powinien być dostosowany do stylu i charakteru wnętrza. Istotnym czynnikiem jest także układ pomieszczenia, w którym znajdą się schody, jego wielkość oraz ich przewidywane przeznaczenie. 

Schody o efektownych formach i materiałach konstrukcyjnych świetnie będą się komponować z dużymi, otwartymi przestrzeniami. Natomiast w mniejszych pomieszczeniach schody powinny być skromniejsze, aby nie przytłaczać wnętrza. 

Rodzaj schodów jest również związany z ich funkcją w danym pomieszczeniu. Niektóre schody będą łączyć główne obszary mieszkalne, podczas gdy inne mogą prowadzić na antresolę, poddasze czy do piwnicy. 

Forma i materiał konstrukcji schodów oraz ich dodatkowe detale, takie jak balustrady, oświetlenie i elementy dekoracyjne, mają ogromny wpływ na ogólny wygląd i charakter wnętrza. 

kręcone schody

KONSTRUKCJA SCHODÓW WEWNĘTRZNYCH

Tradycyjne schody mogą mieć różne układy, od oddzielnej klatki schodowej, przez schody przylegające do jednej ściany, aż po wolnostojące konstrukcje. Ciekawą alternatywą są schody wspornikowe, które charakteryzują się lekką formą i wykorzystaniem ściany lub środkowego słupa jako podparcia dla każdego stopnia. To idealne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz. 

Schody ażurowe, czyli te bez podstopnic, są lekkie i eleganckie. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach otwartych i nowoczesnych. Inne popularne rozwiązanie to schody oparte na centralnie umieszczonych belkach, które są zarówno nowoczesne, jak i funkcjonalne.

STOPNIE SCHODÓW

Wybór materiału na stopnie schodów to ważny aspekt, który wpływa na wygląd i charakter całego wnętrza. Na rynku dostępne są następujące materiały:

  • drewno – dodaje wnętrzu ciepła i przytulności, szczególnie w stylu klasycznym, 
  • kamień, marmur i granit – idealne dla tych, którzy cenią elegancję i nowoczesność, 
  • szkło – wnosi nowoczesny i przejrzysty element do pomieszczenia, 
  • metal – doskonale współgra z wnętrzami o nowoczesnym designie. 

Odpowiednio dobrany surowiec wpłynie na estetykę wnętrza w pozytywny sposób.

KSZTAŁT SCHODÓW

Kształt schodów to kolejny element, który trzeba odpowiednio dopasować do charakteru pomieszczenia. Schody jednobiegowe (bez zakrętów), bez spoczników (podestów), to rozwiązanie doskonałe do niskich kondygnacji, gdzie przestrzeń jest ograniczona. W przypadku wyższych poziomów lepszym wyborem będą schody dwu – lub trójbiegowe, choć wymagają one więcej miejsca. 

Schody wachlarzowe, o dużym promieniu krzywizny, to efektowne rozwiązanie, które potrzebuje przestrzeni. Z kolei schody kręcone sprawdzają się w małych wnętrzach, jednak ich wadą jest fakt, że są dość strome, co może być niewygodne dla dzieci i osób starszych.

okrągły żyrandol

BALUSTRADA SCHODÓW

Balustrada schodów to nie tylko element dekoracyjny, ale przede wszystkim zapewniający bezpieczeństwo. Wybór balustrady zależy od stylu wnętrza i naszych preferencji. 

Drewniane balustrady pasują doskonale do schodów z drewnianymi stopniami i tworzą ciepły, tradycyjny wygląd. Można wybierać między różnymi wzorami i zdobieniami, co pozwala dostosować je do konkretnej aranżacji. 

Metalowe balustrady mogą łączyć się zarówno z drewnem, jak i innymi materiałami. Charakteryzują się nowoczesnym designem i często posiadają proste, geometryczne wzory. Balustrady z blachy nierdzewnej są trwałe i odporne na korozję. 

Szklane balustrady nadają wnętrzu lekkości i nowoczesności. Szkło może być przezroczyste lub matowe, a konstrukcja balustrady może być minimalistyczna lub bardziej ozdobna.

OŚWIETLENIE SCHODÓW

Oświetlenie schodów ma istotne znaczenie zarówno dla funkcjonalności, jak i estetyki. Odpowiednie oświetlenie zapewnia bezpieczeństwo, umożliwiając bezproblemowe poruszanie się po schodach, jednocześnie podkreślając ich wyjątkowy charakter. 

Wysoko zawieszone lampy i żyrandole nad schodami dodają elegancji i ciepła. Mogą one stać się centralnym punktem aranżacji wnętrza, przyciągając uwagę od razu po wejściu do pomieszczenia. 

Kinkiety na ścianach przyległych do schodów dostarczają subtelne, rozproszone światło, które oświetla przestrzeń i tworzy przyjemną atmosferę. To doskonałe rozwiązanie w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na duże lampy sufitowe. 

Oświetlenie wbudowane w stopniach lub podstopnicach to praktyczny element, który nie tylko zapewnia widoczność, ale także dodaje schodom nowoczesnego akcentu. Takie oświetlenie jest często energooszczędne i dostępne w wielu różnych stylach.

ława do salonu

CIESZ SIĘ UNIKALNYM PROJEKTEM

Montaż schodów w mieszkaniu to istotny element projektu wnętrza. Profesjonalny projektant wnętrz z PRZESTRONNIE.PL może podpowiedzieć nie tylko funkcjonalne i bezpieczne rozwiązania, ale także zaprojektować estetyczne i harmonijne schody, doskonale wpasowujące się we wnętrze. Zaufaj naszym doświadczonym architektom wnętrz i ciesz się unikalnym projektem oraz kompleksową aranżacją wnętrza zgodnie z najnowszymi trendami i potrzebami. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie są główne kryteria doboru schodów do wnętrza?

Główne kryteria to metraż pomieszczenia, styl wnętrza, funkcja schodów (łączenie kondygnacji, antresola, piwnica) oraz osobiste preferencje estetyczne.

2. Czy balustrada jest niezbędna na schodach wewnętrznych?

Balustrada nie zawsze jest obowiązkowa, ale stanowi ważny element bezpieczeństwa i może również pełnić funkcję dekoracyjną.

3. Czy istnieją standardy dotyczące oświetlenia schodów wewnętrznych?

Tak, istnieją standardy bezpieczeństwa, które określają minimalne wymagania dotyczące oświetlenia schodów w celu zapewnienia widoczności i bezpieczeństwa użytkowników.

4. Jakie są trendy w projektowaniu schodów wewnętrznych?

Obecnie popularne są schody nowoczesne, minimalistyczne, z wykorzystaniem szkła, metalu i oświetlenia punktowego.