Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

zielone fotele, jasna półka

CECHY STYLU MINIMALISTYCZNEGO WE WNĘTRZACH

Przyjmuje się, że styl minimalistyczny pochodzi z Japonii i jest związany z tamtejszą filozofią zen, której celem jest życie w spokoju i harmonii. Znamiona minimalizmu możemy też dostrzec w malarstwie lat 60. XX wieku, w którym dominowały klarowne, skłaniające do refleksji formy. Do głównych cech stylu minimalistycznego należą prostota i elegancja. Styl ten czyni wnętrze przytulnym, praktycznym i przestronnym. Zakłada on ograniczenie się do najprostszych rozwiązań przez odrzucenie zbędnych dekoracji czy dodatkowych zdobień. Celem stylu minimalistycznego jest dobrze przemyślana kompozycja kilku elementów. Mówiąc o zmniejszaniu ich ilości, nie chodzi o radykalne pozbycie się ich, ale o rozsądne ich ograniczanie, tak aby zachować charakter mieszkania. Dobrze jest też, gdy zapewnimy wygodę sobie i swoim najbliższym poprzez praktyczne, wielofunkcyjne rozwiązania. Pomogą one w zaoszczędzeniu przestrzeni i ułatwią codzienne funkcjonowanie.

jasna sypialnia, białe łóżko

MEBLE W STYLU MINIMALISTYCZNYM 

Aranżując wnętrze w stylu minimalistycznym, należy wybrać tylko niezbędne meble. W tym stylu to właśnie one przykuwają uwagę, dlatego warto zaopatrzyć się w te najwyższej jakości. Minimalistyczne meble powinny być jak najprościej wykończone, a więc cechować się gładkimi i jednolitymi powierzchniami oraz prostymi kątami. Ważne jest również, aby były wykonane z solidnych materiałów. Meble dodają minimalistycznemu wnętrzu elegancji, ale powinny być również funkcjonalne. Pamiętajmy, że posłużą nam one przez lata, dlatego ważna jest ich wysoka jakość, odpowiedni dobór do naszych potrzeb oraz kompozycja, którą tworzą we wnętrzu. Idealnie sprawdzą się tutaj meble na wymiar czy modułowe. 

KOLORYSTYKA STYLU MINIMALISTYCZNEGO 

Znakiem rozpoznawczym w kolorystyce stylu minimalistycznego jest ograniczona paleta barw. Tworząc tło minimalistycznych pomieszczeń, używajmy neutralnych, stonowanych barw bieli, szarości czy beżu i ograniczmy mocne i intensywne kolory. Możemy przełamać jasną i neutralną kolorystykę wnętrza mocniejszym odcieniem zastosowanym na dodatkach czy meblach i w dodatkach. Ważne jest jednak to, aby tworzył on kompozycję zgodną z całością wnętrza. 

PROSTOTA MATERIAŁÓW MINIMALISTYCZNYCH 

Materiały użyte we wnętrzu minimalistycznym powinny cechować się prostotą i wysoką jakością wykonania. Dobrze sprawdzą się naturalne surowce, takie jak szkło, drewno, beton, ceramika, metal czy stal. Dzięki nim elementy wyposażenia będą dobrze wykończone, co z kolei da gwarancję na ich długie życie w naszym domu. 

jasne stołki, wyspa kuchenna, czarne lampy

OŻYWIAJĄCE DODATKI W STYLU MINIMALISTYCZNYM 

W stylu minimalistycznym należy zastosować minimum dodatków. Dekoracje przełamią surowy klimat wnętrza, dodadzą mu życia i przytulności, a także będą pełniły funkcję praktyczną. Idealnym wyborem będą:  

  • zdjęcia,  
  • plakaty,  
  • rośliny,  
  • obrazy na ścianach, 
  • jasne dywany, 
  • duże lustra na ścianach. 

OŚWIETLENIE PODKREŚLAJĄCE STYL MINIMALISTYCZNY 

Dobrze dobrane oświetlenie będzie stanowiło tło minimalistycznego wnętrza oraz podkreśli jego charakter. Stylowym elementem aranżacji są odpowiednie lampy, na przykład wiszące. Gdy dobrze oświetlimy pomieszczenie, uzyskamy w nim nieco więcej przestrzeni, harmonii i uporządkowania. Wnętrza minimalistyczne harmonizują z neutralnym oświetleniem. Do rozświetlenia mieszkania najlepiej posłuży silne źródło światła w ciepłych kolorach.  

MINIMALISTYCZNE WNĘTRZE ŁAZIENKI 

Minimalizm w łazience to jasne ściany, proste, geometryczne formy i rozwiązania wpływające na optyczne powiększenie wnętrza. Do tych ostatnich należą odpowiednie oświetlenie i duże lustro. Minimalizm jest podstawowym elementem wystroju wnętrza łazienki, ponieważ pasuje on do koncepcji tego pomieszczenia. To sprawia, że często instynktownie aranżujemy naszą łazienkę w stylu minimalistycznym. 

biała wanna, drewniane fronty szafki, okno

FUNKCJONALNOŚĆ MINIMALISTYCZNEJ KUCHNI 

Kuchnia pełni przede wszystkim funkcję praktyczną, dlatego styl minimalistyczny, którego jednym z założeń jest funkcjonalność, świetnie się tu odnajdzie. Nie należy jednak stosować wyszukanych dodatków. Zgodnie z zasadą mniej znaczy więcej na blatach nie powinna znajdować się duża ilość rzeczy. Zamiast eksponowania ich w widocznym miejscu, umieśćmy je w prostych, przestronnych szafkach. Ograniczenie liczby dodatków i funkcje praktyczne poszczególnych elementów wystroju dodadzą kuchni spokoju i uporządkowanego charakteru. 

WNĘTRZE MINIMALISTYCZNE OAZĄ SPOKOJU 

Styl minimalistyczny wyróżnia się takimi cechami jak harmonia, ład i porządek. Zakłada on rezygnację z nadmiaru ozdób, osiągnięcie przestronności wnętrza, praktyczne rozwiązania i wysoką jakość. Jeśli taka filozofia jest Ci bliska, wybierz właśnie styl minimalistyczny. Zachęcamy do skorzystania z usług naszego architekta z PRZESTRONNIE.PL, który, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomoże Ci zamienić Twoje wnętrze w oazę spokoju i harmonii. Działamy na terenie Warszawy oraz zdalnie w całej Polsce.  

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Dla kogo jest styl minimalistyczny?

Stylem minimalistycznym powinny zainteresować się osoby ceniące harmonię, ład i porządek. Cechy te są wynikiem zastosowania niezbyt dużej ilości ozdób, przestronności we wnętrzach, wysokiej jakości oraz praktycznych rozwiązań. 

2. Jakie są zasady aranżacji wnętrza minimalistycznego?

Wnętrze minimalistyczne można zaaranżować, kierując się takimi zasadami jak pomalowanie ścian na biały kolor, dobór mebli wysokiej jakości o geometrycznych kształtach, jednolitych barwach i wykończonych z naturalnych materiałów oraz ograniczenie dekoracji i dodatków.