Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

narożna sofa

DOCEŃ ZNACZENIE BARW

Współczesna architektura i aranżacja wnętrz to dziedziny, które coraz bardziej doceniają znaczenie kolorów. Kolory stanowią kluczowy element kompozycji każdego pomieszczenia, wpływając nie tylko na jego wygląd, ale także na atmosferę i funkcjonalność. Odpowiednio dobrane barwy potrafią stworzyć harmonijną przestrzeń, podczas gdy błędny wybór może prowadzić do niepożądanych efektów. Dlatego warto zgłębić podstawy sztuki dobierania kolorów, aby móc świadomie kierować się nimi podczas aranżacji wnętrz.

UNIWERSALNE ZASADY DOBORU KOLORÓW

Kiedy przystępujemy do projektowania kolorystyki wnętrza, przydatnym punktem wyjścia są dwie podstawowe zasady zestawiania kolorów. Pierwsza z nich to paleta monochromatyczna, co oznacza wybór barw pochodzących z tego samego koloru podstawowego. Na przykład różne odcienie beżu lub zieleni mogą tworzyć harmonijną i spójną paletę monochromatyczną. Drugą zasadą jest kontrast, gdzie łączymy dwa przeciwnie położone kolory, takie jak brąz i czerwień. 

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kolory, które na pierwszy rzut oka wydają się podobne, pasują do siebie, podobnie jak nie każda kombinacja różnych kolorów musi tworzyć efekt kontrastowy. Nieodpowiednio dobrane kolory kontrastowe mogą działać drażniąco i powodować zmęczenie wzroku. Dlatego istotne jest zrozumienie, jak kolory oddziałują na siebie i jakie emocje wywołują.

duży blat kuchenny

KOŁO BARW JAKO PRZEWODNIK

Podczas wyboru kolorów przydatne jest korzystanie z koła barw. To narzędzie graficzne obrazuje, jak kolory oddziałują na siebie i jakie kombinacje są harmonijne. Jeśli dążymy do stworzenia monochromatycznego zestawu barw, powinniśmy wybierać różne odcienie tego samego koloru z jednej ćwiartki koła. Jeśli natomiast planujemy zestawienie kontrastowe, warto sięgnąć po barwy z przeciwległych ćwiartek.

KOLORY CIEPŁE I ZIMNE

Oprócz podstawowych zasad zestawiania kolorów istnieje wiele innych aspektów, które warto wziąć pod uwagę. Jednym z nich jest podział na barwy ciepłe i zimne. Kolory ciepłe, takie jak żółć, pomarańcz i czerwień, dodają wnętrzu energii i przytulności. Kojarzą się ze słońcem i emocjami, ale także mogą wprowadzać pewien niepokój. Kolory zimne, takie jak niebieski, zielony i purpurowy, nadają wnętrzu spokój i harmonię, sprawiając wrażenie większej przestrzeni.

zestaw mebli dziecięcych

ŚWIATŁO, A WPŁYW NA KOLORY

Podczas aranżacji wnętrz, nie można bagatelizować roli światła i jego wpływu na odbiór kolorów. Warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Rodzaj światła naturalnego – kolory prezentują się inaczej w świetle słonecznym niż pod sztucznym oświetleniem. 
  • Położenie pomieszczenia względem słońca – wnętrza mocno nasłonecznione lepiej przyjmują ciemne i nasycone kolory. Z kolei pomieszczenia o oknach skierowanych na zachód lub północ korzystają bardziej z jasnych i mniej nasyconych barw. 
  • Odbijanie się światła – kolory mogą oddziaływać na siebie nawzajem w zależności od tego, jak odbijają światło. Jasne kolory odbijają więcej światła, co sprawia, że pomieszczenie może wydawać się większe i bardziej przestronne. 
  • Kolor oświetlenia sztucznego – rodzaj źródła światła sztucznego, takie jak żarówki LED o ciepłym lub zimnym świetle, może znacząco wpływać na odbiór kolorów. 
  • Testowanie próbek – zanim zdecydujemy się na konkretne kolory do pomalowania ścian, zawsze warto przetestować próbki farb w różnych warunkach oświetleniowych. 

Rozważając te aspekty, będziemy bardziej świadomi wpływu światła na wybór kolorów i będziemy mogli osiągnąć pożądane efekty w aranżacji wnętrz.

TEKSTURA I WŁAŚCIWOŚCI FARBY

Oprócz samego koloru istotne jest również rozważenie faktury powierzchni, na której zostanie on zastosowany, oraz właściwości samej farby. Każdy kolor, bez względu na to, jaką barwę reprezentuje, będzie wydawać się ciemniejszy i mniej nasycony na powierzchniach porowatych. Dlatego, gdy planujemy pomalować taką powierzchnię, najlepiej wybrać odcień jaśniejszy od zamierzonego efektu. Natomiast na gładkich powierzchniach możemy postępować odwrotnie. 

Stopień połysku farby również ma znaczenie. Farba matowa sprawi, że kolor będzie wydawać się cieplejszy, podczas gdy farba o wysokim połysku doda mu efektu ochłodzenia.

ZMIANA PROPORCJI PRZESTRZENI

Dobierając kolory i ich umiejscowienie na poszczególnych powierzchniach, możemy wpłynąć na optyczne zmiany proporcji pomieszczenia. Na przykład, aby optycznie podwyższyć sufit, można pomalować go na biało, jednocześnie częściowo zachodząc tym kolorem na ściany (na około 10-15 cm). Jeśli natomiast chcemy optycznie obniżyć sufit, warto wybrać żywe, ciemne kolory.

fotel do salonu

TWOJA DROGA DO IDEALNEGO MIESZKANIA

Właściwy dobór kolorów to kluczowy element udanej aranżacji wnętrz. Nasz doświadczony projektant wnętrz ze strony PRZESTRONNIE.PL pomoże Ci w każdym etapie projektowania, tworząc spójne i estetyczne przestrzenie. Dzięki naszemu architektowi wnętrz osiągniesz harmonię i funkcjonalność w swoim mieszkaniu, czerpiąc korzyści z profesjonalnego podejścia do projektowania i aranżacji wnętrz. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Czy istnieje konkretna zasada dotycząca ilości kolorów w jednym pomieszczeniu?

Nie ma jednej sztywnej zasady dotyczącej ilości kolorów, ale zazwyczaj mniej znaczy więcej. Stosowanie zbyt wielu kolorów może sprawić, że wnętrze stanie się chaotyczne i nieczytelne. Zaleca się ograniczanie się do kilku głównych kolorów i ich odcieni, aby zachować spójność w aranżacji.

2. Jakie kolory są najlepsze do sypialni, aby stworzyć spokojną atmosferę?

Kolory spokojne i relaksujące, takie jak odcienie niebieskiego, zieleni czy pastelowe kolory, są doskonałym wyborem do sypialni. Te kolory pomagają stworzyć atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i odpoczynkowi.

3. Czy istnieją trendy kolorystyczne w aranżacji wnętrz?

Tak, trendy kolorystyczne w aranżacji wnętrz zmieniają się z czasem. Obecnie popularne są naturalne, stonowane kolory inspirowane naturą, ale warto wybierać kolory, które odpowiadają naszym osobistym preferencjom i potrzebom.

4. Czy kolory mają wpływ na nasze samopoczucie?

Tak, kolory mają wpływ na nasze samopoczucie i emocje. Na przykład kolory ciepłe, takie jak czerwień, mogą pobudzać, podczas gdy kolory chłodne, takie jak niebieski, mogą działać uspokajająco.