Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

zielona ściana, sofa

PSYCHOLOGIA KOLORÓW W PROJEKTOWANIU WNĘTRZ 

Kolory odgrywają bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrz – w znaczący sposób wpływają na nasze emocje i samopoczucie. To również narzędzie, które każdy projektant wnętrz wykorzystuje w swojej pracy, aby wykreować pożądaną atmosferę w aranżowanej przestrzeni. W tym artykule podpowiemy, jakie kolory mają szczególny wpływ na nasze samopoczucie i jak osiągnąć pożądane efekty poprzez ich umiejętne zastosowanie w aranżacji wnętrz. 

KOLOR NIEBIESKI – SPOKÓJ I KONCENTRACJA 

Niebieski, jak błękit nieba i czysta woda, wprowadza spokój i relaks do naszych wnętrz. Jest to barwa, która działa kojąco na nasze zmysły, co czyni ją doskonałym wyborem do sypialni i łazienek. Jednak nie tylko w tych pomieszczeniach znajduje swoje zastosowanie. Niebieski jest także częstym gościem w biurach i miejscach pracy dzięki swojej zdolności do zwiększania koncentracji i produktywności. Wprowadzając niebieskie akcenty lub całe ściany w swoim wnętrzu, możemy stworzyć atmosferę, która sprzyja odprężeniu i skupieniu. W sypialni niebieski pomoże nam wyciszyć myśli, a w łazience przyniesie uczucie odprężenia i relaksu podczas kąpieli.

niebieskie ściany, łóżko, białe krzesła

KOLOR ZIELONY – HARMONIA I UKOJENIE 

Zielony będący symbolem natury i świeżości, działa na nas niezwykle kojąco i odprężająco. Jest to barwa, która wnosi do wnętrz harmonię atmosferę wyciszenia i relaksu, co czyni ją idealnym   wyborem do sypialni i salonu. W sypialni zieleń korzystnie wpłynie na nasze zmysły i pomoże w stworzeniu idealnego środowiska dla spokojnego i odprężającego snu. W salonie zieleń pomoże wykreować atmosferę świeżości i harmonii, tworząc miejsce, w którym możemy się zrelaksować po trudnym dniu pracy. Jest to również kolor, który sprzyja rozmowom i spędzaniu czasu z rodziną i przyjaciółmi. Nie można zapominać o zastosowaniu zieleni w pokojach dziecięcych. Jej uspokajający wpływ pomaga maluchom wyciszyć się przed snem, co jest szczególnie ważne dla ich zdrowego rozwoju. 

KONTRAST CZERNI I BIELI 

Kolory czarny i biały, choć pozornie przeciwstawne, mają niezwykły wpływ na nasze emocje i atmosferę wnętrza. Czarny, symbolizujący elegancję, tajemniczość i powagę, dodaje wnętrzom stylu i klasy. Jednak nadmiar czerni może stworzyć przytłaczającą atmosferę, dlatego ważne jest umiarkowane stosowanie tego koloru we wnętrzach. Dobrym pomysłem jest zastosowanie czerni jako elementu akcentującego, który doda głębi i będzie stanowić doskonały kontrast dla innych barw. Natomiast biel symbolizuje czystość, niewinność i jasność.  Barwa ta sprawia, że przestrzeń wydaje się większa i bardziej przestronna. Biel jest idealnym tłem dla innych kolorów, ułatwiając aranżację wnętrza i tworząc niezwykłe kompozycje kolorystyczne z innymi barwami.  Biel wprowadza również dużo światła do pomieszczenia, co poprawia nastrój i wizualnie powiększa przestrzeń.  

żółta ściana, brązowa sofa

KOLOR ŻÓŁTY – ENERGIA I OPTYMIZM 

Kolor żółty jest prawdziwą bombą energetyczną w świecie kolorów, mającą zdolność do pozytywnego wpływania na nasze samopoczucie i nastrój. Kojarzy się z radością, optymizmem, kreatywnością i ciepłem, a jego obecność w naszym wnętrzu może wprowadzić iskrę pozytywnej energii. Ten soczysty odcień doskonale nadaje się do różnych pomieszczeń, szczególnie tych, które wymagają dodatkowego oświetlenia. W kuchni żółty może sprawić, że poranne śniadania będą bardziej radosne, a przygotowywanie posiłków stanie się przyjemnością. Łazienka w odcieniach żółci sprawi, że nasza poranna rutyna pielęgnacyjna będzie pełną entuzjazmu czynnością. Natomiast w sypialni kolor żółty rozświetli wnętrze i nada mu ciepłego charakteru.

KOLOR CZERWONY – SIŁA I INTENSYWNOŚĆ 

Kolor czerwony to jedna z najbardziej intensywnych i energetycznych barw, która potrafi znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Jest symbolem pasji, energii, witalności, ale także silnych emocji, takich jak gniew czy agresja. Jej zastosowanie wymaga ostrożności ze względu na wyrazistość, która dla niektórych osób może być przytłaczająca. W sypialni czerwień w nadmiarze zadziała pobudzająco, co może stworzyć niespokojną atmosferę w wnętrzu i utrudnić nam zasypianie. Niemniej jednak barwa ta sprawdzi się jako dodatek dekoracyjny w postaci akcentów, takich jak poduszki, obrazy czy dywany, które dodadzą energii i nie zakłócą spokoju podczas odpoczynku. Czerwień w salonie jest bardziej akceptowalna, ponieważ jej energia i dynamika pobudzi nas do działania w ciągu dnia i sprawi, że wnętrze będzie miało przytulny i ciepły charakter.  Dobrym pomysłem jest zastosowanie czerwieni na meblach i w dodatkach, które ożywią wnętrze. Czerwień jest doskonałym wyborem dla osób, które chcą stworzyć oryginalną przestrzeń, pełną życia i pasji. 

czerwona ściana, brązowe łóżko

KOLOR RÓŻOWY – DELIKATNOŚĆ I PRZYTULNOŚĆ 

Kolor różowy, często kojarzony z delikatnością, kobiecością i romantyzmem, posiada wiele cech, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Należą do nich: 

  • wrażenie harmonii, 
  • poczucie spokoju, 
  • wrażenie ciepła, 
  • redukcja stresu i napięcia. 

Dla wielu osób powrót do domu o ciepłym i harmonijnym charakterze może być źródłem ukojenia po intensywnym dniu. Róż doskonale nadaje się do sypialni, ponieważ jego spokojna aura sprzyja wyciszeniu i odpoczynkowi. Jest również odpowiedni do salonu, w którym jako kolor ścian lub w postaci akcentów pomoże wykreować przyjemne otoczenie do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.  

POKOLORUJ SWOJE WNĘTRZE Z NAMI!  

W aranżacji mieszkania ważnym aspektem jest wybór odpowiednich kolorów – to one wpływają na nastrój i atmosferę w pomieszczeniach. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego architekta wnętrz. PRZESTRONNIE.PL oferuje wsparcie w aranżacji wnętrz i doborze barw, które będą odzwierciedlać Twój styl i potrzeby. Z nami Twoje mieszkanie stanie się miejscem, w którym poczujesz się naprawdę komfortowo. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.  

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie znaczenie mają kolory w aranżacji?

Kolory odgrywają bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrz, gdyż wpływają na atmosferę wnętrza i nasze samopoczucie. 

2. Jaki jest wpływ koloru różowego we wnętrzach?

Kolor różowy wprowadza harmonię i spokój do wnętrza oraz pomaga w redukcji stresu.