ELEGANCKI UROK MINIONYCH LAT
Styl vintage to połączenie nowoczesności z sentymentem za przeszłością. To zamiłowanie do mebli, dodatków i designu z dawnych dziesięcioleci, głównie lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku. Nazwa „vintage” ma angielskie pochodzenie i pierwotnie odnosiła się do terminologii winiarskiej, oznaczając dobry rocznik, szlachetne wino z owoców jednego sezonu. Podobnie jak dobre wino, styl jest dojrzały i ma swój unikalny charakter, który przyciąga wielu entuzjastów. W dzisiejszych czasach jest popularnym trendem w designie, mody i wystroju wnętrz, a także stał się sposobem na wyróżnienie się w tłumie.
HISTORIA W NOWOCZESNOŚCI
Co wyróżnia styl vintage? Jest to atmosfera, która nie może być skopiowana, wyjątkowa i bardzo indywidualna. Dlaczego? To nie przestrzeń rodem z katalogów wnętrzarskich – każda aranżacja vintage jest inna, niepowtarzalna, stworzona według gustu właściciela i z wykorzystaniem oryginalnych mebli i dodatków znalezionych na pchlim targu lub odziedziczonych po przodkach.
Wnętrza charakteryzują się dużą swobodą. Jedyną zasadą jest łączenie elementów nowoczesnych z przedmiotami stylizowanymi na lata przeszłe. Styl vintage w mieszkaniu można zaaranżować na dwa sposoby – wprowadzając do nowoczesnego wnętrza wyjątkowe, antyczne przedmioty lub na odwrót – wprowadzając do starego wnętrza nowoczesne elementy.
Charakterystyczne jest mocna kolorystyka oraz specjalne wzornictwo, takie jak motywy geometryczne, roślinne lub zwierzęce. Jasne barwy ścian (biel, szarości i beże) stanowią idealne tło dla barwnych obrazów, grafik i dekoracji, a także pięknie wyeksponują antyczne meble.
W aranżacjach vintage często pojawia się drewno – takie jak złocisty orzech, mahoń i dąb. Na podłodze warto zastosować parkiet w jodełkę lub klasyczne deski z wyraźnie zaznaczonymi słojami. Ważne jest zachowanie umiaru i unikanie przesady. Wnętrza nie powinny przypominać muzeum, ale stanowić harmonijne połączenie starego z nowym.
OŻYW SWOJE MIESZKANIE STYLEM VINTAGE
W każdym przedmiocie można odnaleźć jego historię i unikalny charakter, a szczególnie w starych meblach. Vintage to styl, który powraca do łask i jest coraz bardziej popularny w projektowaniu wnętrz. Meble to prawdziwe perełki, które można odnaleźć wśród rodzinnych skarbów lub na targach staroci. Drewniane szafy, sofy, krzesła i stoły z duszą, które można poddać renowacji lub zostawić w oryginalnym stanie, dodadzą przestrzeniom wytrawnego i klimatycznego charakteru.
Wyróżniającym elementem mebli są ich proste formy, pełne wzorów i ciekawych kolorów. Idealnie sprawdzą się w salonie kredens, postarzana komoda, nietuzinkowy stolik kawowy, ażurowe półko-regały, stół na wysoki połysk, czy eleganckie krzesła i kanapy obite welurem.
Polski styl vintage to nawiązanie do lat 50., 60. i 70., w których polska produkcja mebli i dodatków była na światowym poziomie. Mimo negatywnych skojarzeń z PRL-em, wiele mebli z tamtych czasów ma niepowtarzalny urok i warto je odnaleźć wśród starych skarbów. Ponadto, bardzo modne stały się reedycje ikon designu w stylu vintage, takie jak kultowe fotele 366 Chierowskiego czy model RM58 R. Modzelewskiego.
Urządzanie wnętrz w tym stylu, to nie tylko tanie, ale także przyjazne środowisku rozwiązanie. Przywracając meblom drugie życie, przyczyniamy się do recyklingu i wykorzystywania na nowo przedmiotów, które w innych okolicznościach mogłyby trafić na wysypisko.
CZAR VINTAGE’OWEJ PRZESTRZENI
Poniższa lista wypunktowana prezentuje kilka sposobów na aranżację mieszkania w stylu vintage. Styl ten cechuje się charakterystyczną estetyką, łączącą elementy przeszłości z nowoczesnością, co daje bardzo ciekawe efekty w przestrzeni mieszkalnej. W tekście przedstawione są propozycje dodatków, mebli, tekstyliów oraz sentymentalnych pamiątek, które świetnie sprawdzą się w wystroju wnętrza. Vintage to również niedrogie antyki i przedmioty z duszą, które mogą nadać pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.
- Dodatki, takie jak oryginalne detale, wazony, figurki z Ćmielowa i ceramika z Bolesławca, kryształowe karafki, misy, szklanki i cukiernice, lampy i lustra
- Tekstylia, takie jak dywan, ciężkie, welwetowe zasłony i wzorzysta tapeta w pasującej kolorystyce
- Sentymentalne dodatki, takie jak rodzinne pamiątki, małe ramki do zdjęć z przetartym drewnem, wiekowe zegary i zastawy stołowe
- Ozdoby na ścianach, takie jak oprawione w ramy kolorowe grafiki, dawne afisze teatralne lub retro plakaty reklamowe
- Styl ten jest doskonałym rozwiązaniem dla indywidualistów, którzy chcą poczuć klimat dawnych lat i podkreślić swoją wyjątkowość
- Vintage sprawdza się nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale także w biurach, restauracjach i kawiarniach
- Styl ten to niedrogie antyki, a przedmioty z duszą, oryginalne wzorniczo, przykuwające uwagę i cieszące oko
- Pchle targi, piwnice dziadków i komisy meblowe będą doskonałymi źródłami skarbów i perełek, które nadadzą wnętrzu niepowtarzalny charakter
INDYWIDULANE PROJEKTY WNĘTRZ
Zapraszamy do współpracy z naszym doświadczonym zespołem projektantów wnętrz w PRZESTRONNIE.PL! Dzięki naszemu podejściu opartemu na indywidualnym podejściu do każdego klienta, zapewniamy niepowtarzalne projekty, które spełniają wszystkie oczekiwania. Nasza firma oferuje kompleksową obsługę, począwszy od koncepcji projektowej, po wybór materiałów i wykonanie prac remontowych. Działamy z myślą o zadowoleniu naszych klientów, dlatego zapewniamy profesjonalną i terminową realizację każdego projektu. Jesteśmy dumni z naszych dotychczasowych osiągnięć, które wzbogaciły wiele wnętrz. Wybierz nas, a gwarantujemy, że Twoje wymarzone mieszkanie lub biuro stanie się rzeczywistością. Zadzwoń lub napisz do nas, a nasz zespół chętnie odpowie na każde pytanie i pomoże Ci w realizacji Twoich marzeń o idealnym wnętrzu!
PYTANIA I ODPOWIEDZI:
1. Co to styl vintage?
Styl vintage czerpie inspirację zarówno z wzornictwa lat dwudziestych i sześćdziesiątych, jak i estetyki baroku. Nie boi się również eksperymentować z innymi stylami, ale zawsze ważne jest dla niego połączenie elementów z przeszłości z nowymi trendami.
2. Co to znaczy, że coś jest vintage?
Używa się tego określenia dla przedmiotów, które mają co najmniej 20-letnią historię. Niemniej jednak, projektanci i producenci stosują to słowo także w odniesieniu do produktów stylizowanych na te pochodzące z lat 60. lub innych dekad.
3. Jak zrobić pokoju w stylu vintage?
Aby urządzić pokój w stylu vintage, warto poszukiwać autentycznych mebli i dodatków z poprzednich epok. Można także wspierać twórców rękodzieła, którzy odtwarzają dawne wzory i techniki. Ważne jest również zwracanie uwagi na detale i harmonijne komponowanie całości.
Spis rozdziałów: