Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

turkusowe krzesła, pomarańczowa tapeta

Jadalnia dostosowana do Twoich potrzeb

W przeszłości jadalnie były zwykle umieszczone w kuchni, ale obecnie zdarza się coraz częściej, że przenoszą się do osobnych pomieszczeń i salonów, stając się ich integralną częścią. Niezależnie od twojego gustu – czy preferujesz klasyczne, czy też nowoczesne aranżacje – jadalnia może stać się jednym z najważniejszych pomieszczeń w twoim domu. Sprawdź, jak zaprojektować jadalnię marzeń.  

Jak zaplanować ergonomiczną przestrzeń jadalni?

W dzisiejszych czasach w mieszkaniach zwykle mamy do dyspozycji tylko przestrzeń, która łączy kuchnię i salon. Musimy tam znaleźć miejsce na zaaranżowanie strefy wypoczynkowej, jadalni i kuchennych blatów roboczych. Niezależnie jednak od wielkości naszego mieszkania, ważne jest, byśmy zadali sobie trud zaplanowania jadalni w taki sposób, aby wspólne posiłki były komfortowe dla nas i naszych gości. 

Najlepsze warunki ergonomiczne w jadalni uzyskamy, umieszczając stół w odległości około 120 centymetrów od ściany. Prostokątny stół na 4 osoby, ustawiony krótszym bokiem przy ścianie, zajmuje około 4,5 m2 powierzchni. Jeśli planujemy okrągły stół na 6 osób, będziemy potrzebować znacznie więcej miejsca – aż 6 m2. Musimy również pamiętać o tym, że krzesła muszą być odsunięte od stołu na co najmniej 60–70 cm, byśmy mogli swobodnie poruszać się między nimi a ścianą. 

Dobrze przemyślany wybór podłogi i ścian w jadalni pozwoli stworzyć praktyczne i funkcjonalne miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli cieszyć się wspólnym posiłkiem. 

Do jadalni wybierz podłogę odporną na zalanie i zabrudzenia, a także na zarysowania spowodowane przez przesuwanie krzeseł i stołu. Projektanci polecają stosowanie tych samych materiałów, które używane są w kuchni, takich jak płytki ceramiczne i kamienne. 

Ściany w jadalni powinny być również łatwe do utrzymania w czystości i odporne na zabrudzenia. W tym celu zastosuj farby i tapety łatwo zmywalne. Wybierając kolor farby, postaw na neutralne odcienie i łagodne pastele, które sprzyjają przyjemnemu spożywaniu posiłków, a jednocześnie będą odpowiednie dla każdego domownika 

drewniany, okrągły stół, krzesła, lampy

Najlepsze meble do jadalni

Nieważne, czy masz osobne pomieszczenie na jadalnię, czy też musisz pomieścić ją w kuchni lub salonie – nigdy nie stanowi to przeszkody przed stworzeniem wyjątkowej przestrzeni do jedzenia. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich mebli, które będą pasowały do reszty aranżacji i nadadzą pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru. 

Urządzając jadalnię w przestrzeni połączonej z innym pomieszczeniem, na przykład z kuchnią czy salonem, ważne jest, aby meble harmonijnie komponowały się z całością. Oczywiście, niezbędnym elementem będą stół i krzesła. Jeśli masz więcej miejsca i środki finansowe, rozważ zakup dodatkowych mebli, takich jak bufety, kredensy, witryny czy komody, które pomogą w przechowywaniu naczyń, obrusów, serwetek i sztućców. 

Wybór kształtu stołu i jego rozmiarów zależy od wielkości pomieszczenia. Stół okrągły może wyglądać bardzo elegancko, ale wymaga zazwyczaj więcej miejsca niż prostokątny czy kwadratowy. Bardzo praktyczne są też stoły rozkładane, które w codziennym użytkowaniu zajmują mniej miejsca, a podczas większych spotkań pozwalają pomieścić więcej osób. 

Dokonując wyboru odpowiednich mebli, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Przedstawiamy najważniejsze zasady wyboru mebli do jadalni: 

  • wybierz meble wykonane z materiałów wysokiej jakości, 
  • dopasuj stół do warunków metrażowych oraz liczby domowników, a zapewnisz swobodę poruszania się i ustawienia krzeseł, 
  • stawiaj na konsekwentny wybór mebli i akcesoriów w jednym, spójnym stylu – uzyskasz harmonijny efekt, 
  • meble powinny być nie tylko ładne, ale również funkcjonalne i praktyczne w użytkowaniu, 
  • unikaj zagraconych mebli – pozwoli to zachować przestrzeń, 
  • zwróć uwagę na łatwość czyszczenia mebli, zwłaszcza stołu. 
beżowe krzesła, stół, lampy

Oddzielne pomieszczenie jadalne

Posiadanie oddzielnego pomieszczenia dedykowanego jadalni pozwala na maksymalną swobodę aranżacyjną. Przy pierwszym kroku urządzania takiej przestrzeni należy zastanowić się, w jakim stylu chcemy ją urządzić. Taki wybór ułatwi nam dopasowanie kolorystyki i stylu mebli, które będą ustawione w jadalni. W zależności od wielkości pomieszczenia, mamy możliwość wyboru dużego prostokątnego stołu lub mniejszego, okrągłego stolika. 

W przypadku niewielkich jadalni, oprócz stołu i krzeseł, można dodać nieduży kredens lub komodę. Natomiast w większych pomieszczeniach można zdecydować się na większy zestaw mebli, zawierający regały, co daje wrażenie małej spiżarni. 

Kuchnia połączona z jadalnią

Aranżacja jadalni w kuchni to wyzwanie dla wielu osób, zwłaszcza jeśli przestrzeń jest ograniczona. Jednakże istnieją patenty na to, aby stworzyć wygodne i stylowe miejsce do jedzenia, niezależnie od wielkości kuchni. Jednym z najlepszych sposobów na wykorzystanie przestrzeni jest zainwestowanie w niewielki stół jadalny, który można umieścić w rogu kuchni lub w pobliżu okna. Należy wybrać odpowiedni rozmiar stołu, który będzie pasował do ilości miejsca w kuchni i jednocześnie będzie wygodny dla mieszkańców. 

białe krzesła, drewniany stół, wazon

Jadalnia z salonem

Zdarza się coraz częściej, że jadalnia i salon są ze sobą połączone. Przy aranżacji ważne jest, by styl obu części dobrze ze sobą współgrał. 

Zdecydowanie łatwiej zaaranżować salon – jest tam więcej przestrzeni i możliwości. Dobrym patentem jest wyznaczenie granicy między przestrzenią do relaksu a miejscem do jedzenia poprzez umieszczenie regału z książkami lub po prostu postawienie stołu na dywanie. Taki zabieg umożliwi Ci zmianę kolorystyki lub stylu mebli. 

Zaprojektujemy Twoją wymarzoną jadalnię

Urządzając jadalnię w swoim mieszkaniu, warto skorzystać z usług ekspertów od aranżacji mieszkań. Projektanci wnętrz z PRZESTRONNIE.PL stworzą funkcjonalną, wygodną i estetyczną jadalnię!

PYTANIA I ODPOWIEDZI: 

Jakie meble powinny znaleźć się w jadalni?

W jadalni powinny znajdować się przede wszystkim stół i krzesła, ale warto też pomyśleć o szafkach lub regałach na naczynia i sztućce.

Jakie materiały wybrać do jadalni?

Postaw na materiały łatwe w utrzymaniu czystości, takie jak płytki ceramiczne, panele lub parkiet. Ściany maluj łatwo zmywalnymi farbami, by bez trudu pozbyć się zabrudzeń.

Jakie oświetlenie zastosować w jadalni?

Do jadalni wybieraj oświetlenie punktowe, czyli lampy wiszące nad stołem. Skupia się ono na oświetleniu przestrzeni stołu. Jeżeli nie masz możliwości zainstalowania tego typu lamp postaw na kinkiety na ścianach jak najbliżej stołu.

Jakie kolory są najlepsze do aranżacji jadalni?

W jadalni najlepiej sprawdzą się kolory neutralne, takie jak biel, szarość czy beż. Są to barwy uniwersalne i łatwo się je dopasowuje do innych elementów wystroju.