Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

duże lustro dzielące strefy

Łączenie funkcji salonu i dalani

Wiele osób decyduje się na zamieszkanie w mniejszych mieszkaniach i apartamentach, co z kolei skutkuje koniecznością projektowania wnętrz w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Małe pokoje mogą być trudne do urządzenia, zwłaszcza gdy chcemy połączyć w nich funkcje salonu oraz jadalni. Jednakże odpowiednie podejście do projektowania może nam pomóc w stworzeniu funkcjonalnego oraz estetycznego wnętrza. Jak w prosty sposób zaplanować i urządzić mały salon z jadalnią, aby zyskać maksymalną przestrzeń oraz stworzyć komfortowe i stylowe wnętrze?

lampy wiszące i duży obraz

W jakich mieszkaniach się sprawdzi?

W przypadku posiadania wystarczająco dużo miejsca możesz zastosować parawan lub ażurową ściankę, które pozwolą oddzielić obydwie strefy od siebie. W ten sposób zyskasz dodatkową przestrzeń na dekoracje czy dodatkowe meble. Również kształt pomieszczenia może pomóc w wyodrębnieniu stref. Zależnie od ułożenia mebli oraz akcesoriów, możesz umieścić strefę jadalnianą w jednej części pokoju, a wypoczynkową w innej. 

W przypadku mniejszych pomieszczeń, gdzie odgrodzenie stref przy pomocy dodatkowych elementów jest niemożliwe, musisz zastosować inne sposoby, aby wyeksponować każdą ze stref. Przykładowo możesz wykorzystać elementy wykończeniowe i meble do podkreślenia poszczególnych obszarów. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie różnych kolorów lub wyeksponowanie jednej ze stref poprzez użycie dywanu. 

Meble

Stół to bez wątpienia kluczowy element strefy jadalnianej. Odpowiedni wybór stołu zależy od liczby osób zamieszkujących mieszkanie oraz od częstotliwości korzystania z niego. Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, mogą postawić na unikalny design, a praktyczność zastąpić na rzecz estetyki. Natomiast w przypadku rodzin z dziećmi czy też osób, które spędzają w domu więcej czasu, priorytetem powinna być funkcjonalność i praktyczność. 

Podczas wyboru stołu do małego salonu z jadalnią, należy pamiętać o ograniczeniach przestrzennych. Stoły rozsuwane są doskonałym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku odwiedzin gości. W codziennym użytkowaniu pozwalają zaoszczędzić miejsce. W przypadku małych pomieszczeń warto również zadbać o to, by stół nie zdominował całej przestrzeni. Stawiając na lekkość i nowoczesność, łatwiej jest osiągnąć harmonijną całość. 

Oprócz stołu krzesła to drugi ważny element strefy jadalnianej. Aby zapewnić wygodę podczas spożywania posiłków, dobierz odpowiednie krzesła, które zagwarantują komfortowe siedzenie. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się zestawy krzeseł w różnych kolorach i stylach. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć oryginalną aranżację. Jeśli jednak takie rozwiązanie wydaje Ci się zbyt odważne postaw na krzesła z jednego kompletu, ale o różnych kolorach lub kształtach. 

Wybierając stół i krzesła do strefy jadalnianej istotne jest, by wziąć pod uwagę liczne czynniki, takie jak: ilość osób korzystających z jadalni, przestrzeń mieszkania czy preferencje estetyczne. Warto jednak postawić na praktyczność, funkcjonalność i harmonijną całość, której efektem będzie komfortowe i przyjemne spożywanie posiłków w domowym zaciszu. 

drewniany stół, duże okno

Oświetlenie 

Oświetlenie to ważny element każdego pomieszczenia, a w przypadku małego salonu z jadalnią odgrywa ono szczególnie ważną rolę. Dobrze zaplanowane oświetlenie pozwoli na stworzenie odpowiedniej atmosfery, podkreślenie walorów estetycznych aranżacji oraz praktyczne wykorzystanie przestrzeni. 

Przy wyborze oświetlenia pamiętaj o tym, że mniejsze pomieszczenia wymagają innych rozwiązań niż duże salony. W małym salonie z jadalnią warto dążyć do zwiększenia ilości naturalnego światła. W tym celu możesz rozważyć możliwość przeprowadzenia zmiany w oknach, tak aby wpadało do pomieszczenia jak najwięcej światła dziennego. W przypadku, gdy taka zmiana nie jest możliwa, postaw na odpowiednią ilość sztucznego światła. 

W celu rozświetlenia małego salonu z jadalnią najlepiej zastosować kilka źródeł światła o różnej intensywności tak, aby można było dostosować oświetlenie do konkretnych potrzeb i sytuacji. Sprawdzą się m.in. sufitowe lampy z plafonem, które oświetlą całe pomieszczenie, a także punktowe lampy sufitowe, które skupią się na konkretnych obszarach, jak np. stół jadalniany czy wygodna sofa. 

Dodatkowo warto pamiętać o odpowiednim doborze barwy światła. W przypadku małych pomieszczeń najlepiej zdecydować się na ciepłe odcienie, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przytulne. Natomiast zimne barwy światła optycznie zmniejszą przestrzeń, co z pewnością nie jest pożądane w przypadku niewielkich salonów z jadalnią. 

Dodatki

Mały salon z jadalnią może wydawać się trudnym do urządzenia pomieszczeniem, zwłaszcza jeśli chcesz zachować równowagę między funkcjonalnością, a estetyką. Odpowiednio dobrane dodatki mogą pomóc osiągnąć zamierzony cel: 

  • obrazy i plakaty – warto postawić na duże formaty, które optycznie powiększą przestrzeń,
  • poduszki i narzuty – to nie tylko elementy dekoracyjne, ale także funkcjonalne akcesoria, które pomogą stworzyć wygodne miejsce do odpoczynku; postaw na wzory i kolory pasujące do aranżacji, a także wprowadzające do wnętrza świeżość i energię,
  • rośliny doniczkowe – jeden z najlepszych sposobów na wprowadzenie natury do wnętrza; sprawdzą się niewielkie, ale efektowne rośliny, które nie zajmą zbyt wiele miejsca, a dodatkowo pomogą w poprawie jakości powietrza,
  • dekoracyjne pudełka i kosze – to idealny sposób na ukrycie drobnych przedmiotów, takich jak książki, gazety czy piloty do telewizora.

Dobrze dobrany zestaw dodatków może uczynić mały salon z jadalnią bardziej funkcjonalnym i przytulnym miejscem.  

lustro na ścianie i kwiaty

Wymarzona aranżacja 

Projektowanie małych salonów z jadalnią może wydawać się trudnym zadaniem, ale z pomocą projektanta wnętrz z PRZESTRONNIE.PL możesz stworzyć funkcjonalne, praktyczne i estetyczne pomieszczenie. Kluczowym elementem jest wybór odpowiednich mebli i dodatków, które zmaksymalizują przestrzeń i pozwolą na wygodne użytkowanie przestrzeni. Istotne jest także odpowiednie oświetlenie, które wzbogaci wygląd całego pomieszczenia i stworzy atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi i spożywaniu posiłków. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI: 

1. Jakie meble warto wybrać do małego salonu z jadalnią?

W przypadku niewielkiej przestrzeni warto postawić na meble wielofunkcyjne i zwracać uwagę na ich rozmiary. Ważne, aby nie przesadzać z liczbą mebli i uniknąć wrażenia zagraconego pomieszczenia. 

2. Jakie oświetlenie będzie najlepsze w małym salonie z jadalnią?

W przypadku małych pomieszczeń, najlepiej wybierać oświetlenie punktowe i wziąć pod uwagę kierunek padania światła. Dodatkowo warto postawić na oświetlenie LED, które pozwoli zaoszczędzić energię i miejsce. 

3. Co powinno znaleźć się w strefie jadalnianej w małym salonie?

Najważniejszym elementem strefy jadalnianej jest stół, który powinien być funkcjonalny i dobrze dopasowany do liczby domowników oraz przestrzeni. Warto również zadbać o odpowiednie krzesła, które zapewnią siedzącym odpowiednią przestrzeń i wygodę.