Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

szafki kuchenne w bieli

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY URZĄDZANIA MAŁEJ KUCHNI 

Niezależnie od rozmiaru kuchni, ważne jest, aby zaplanować ją zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. To podejście polega na podziale kuchni na trzy główne strefy, tak aby zapewnić efektywność i wygodę w jej codziennym użytkowaniu. Wyróżniamy: 

  • strefę zapasów i przechowywania, 
  • strefę przygotowania oraz zmywania, 
  • strefę gotowania. 

Dzięki podziałowi kuchni na te trzy strefy zarówno gotowanie, jak i utrzymanie porządku w kuchni staje się łatwiejsze.  

WYBÓR KSZTAŁTU ZABUDOWY 

Aby efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń w kuchni, warto zwrócić uwagę na odpowiedni kształt zabudowy. Wybór odpowiedniego układu mebli może znacząco wpłynąć na funkcjonalność pomieszczenia kuchennego. Jednym z rozwiązań jest zabudowa jednorzędowa. Taki układ jest idealny, jeśli kuchnia jest długa, ale wąska. Meble ustawiamy wtedy wzdłuż jednej ze ścian, pozostawiając drugą stronę jako miejsce do spożywania posiłków. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce i zachować swobodę w kuchni. Drugą opcją, często wybieraną do aneksów kuchennych, jest zabudowa w kształcie litery L. Ten układ daje nam wolną ścianę, którą można wykorzystać na przykład do umieszczenia rozkładanego stołu. Dzięki temu zaprojektujemy ergonomiczny układ, który idealnie nadaje się do stworzenia trójkąta roboczego. W kuchni w kształcie litery L warto umieścić duże i ciężkie elementy wyposażenia, takie jak lodówka i szafy, na krótszej ścianie. Za nią możemy ustawić zlew, blat, piekarnik i płytę grzewczą. To pozwoli na idealny rozkład urządzeń i ułatwi codzienne gotowanie. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy rozważyć zwiększenie szerokości blatu do 80 cm. Dzięki temu uzyskamy więcej miejsca na szafki kuchenne, a te o głębokości 60 cm pomieszczą większą ilość potrzebnych akcesoriów. Dodatkowe 20 cm możemy wykorzystać na instalacje i niezbędne zawory. 

czerwone szafki kuchenne

KOLORYSTYKA I OŚWIETLENIE 

W urządzaniu małej kuchni ważną rolę odgrywają kolorystyka i oświetlenie. Uzyskamy przestronne i jasne wnętrze, jeśli zastosujemy jasne barwy jako dominującą kolorystykę w kuchni. Jasne odcienie bieli, beżu, szarości lub kolory pastelowe optycznie powiększą przestrzeń. Kolory te powinny dominować zarówno na ścianach, jak i podłogach. Jasna podłoga sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się większe i bardziej otwarte. Odpowiednie oświetlenie również jest istotne. Warto zainstalować zarówno górne oświetlenie, jak i oświetlenie podszafkowe. To drugie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne podczas przygotowywania posiłków, ale także optycznie wydłuża meble kuchenne, tworząc wrażenie większej przestrzeni. Można także dodać punkty świetlne na suficie, aby równomiernie oświetlić całe pomieszczenie. 

FUNKCJONALNE UMEBLOWANIE MAŁEJ KUCHNI 

Planując umeblowanie bardzo małej kuchni w bloku, warto postawić na funkcjonalność i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Można to zrobić poprzez umieszczenie w kuchni gotowych zestawów mebli dostosowanych do niewielkiej przestrzeni. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć problemów z dopasowywaniem mebli i zachować spójność w aranżacji. Kolejną opcją jest zabudowa ścian szafkami. Jest to praktyczny i estetyczny sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Dzięki zabudowie sięgającej aż po sufit zyskamy wiele dodatkowych szafek i półek. Górne szafki świetnie nadają się do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów, podczas gdy dolne części mogą pomieścić naczynia, garnki i zapasy jedzenia. Planując wnętrze szafek, warto postawić na szuflady. Z uwagi na łatwiejszy dostęp do przechowywanych przedmiotów są one wygodniejsze od tradycyjnych szafek. Szuflady pomogą zorganizować przestrzeń w dolnych częściach szafek, zwiększając ich pojemność. Można również optymalnie wykorzystać przestrzeń kuchni, korzystając z różnych systemów przechowywania, takich jak półki obrotowe czy wysuwane kosze. Jeśli to możliwe, warto także ukryć sprzęty AGD za frontami szafek. To nie tylko oszczędza przestrzeń, ale także nadaje kuchni schludny i elegancki wygląd. 

jasne szafki kuchenne, krzesła, stół

WYSPY I WÓZKI KUCHENNE 

Jeśli mamy małą kuchnię, a jednocześnie cenimy sobie funkcjonalność i mobilność, warto rozważyć wprowadzenie do swojego wnętrza wysp kuchennych oraz wózków. Wyspa kuchenna to nie tylko stylowy dodatek do kuchni, ale także dodatkowa powierzchnia do przygotowywania posiłków. Możemy ją umieścić tam, gdzie będziemy tego potrzebować, co da nam większą elastyczność w organizacji przestrzeni. Wózki kuchenne można łatwo przestawiać czy przesuwać, co pozwala na swobodne dostosowanie przestrzeni do aktualnych potrzeb. Są one często wyposażone w półki i szuflady, gdzie można przechowywać różne akcesoria kuchenne. 

OPTYMALNE WYPOSAŻENIE MAŁEJ KUCHNI 

W małych kuchniach liczy się każdy centymetr przestrzeni. Dlatego warto zastanowić się, jakie sprzęty i meble są naprawdę niezbędne, a które można zastąpić bardziej kompaktowymi i wielofunkcyjnymi rozwiązaniami. Jedną z sugestii jest rezygnacja ze zlewu dwukomorowego na rzecz mniejszej wersji. W małej kuchni zlew z jedną komorą lub z ociekaczem może w zupełności wystarczyć, a jego zastosowanie pozwoli zaoszczędzić cenną przestrzeń na blacie. Kolejnym rozwiązaniem jest wybór płyty dwupalnikowej zamiast czteropalnikowej. To pozostawi więcej miejsca na inne elementy. W małej kuchni warto również umieścić piekarnik z funkcją mikrofali i małą lodówkę zamiast lodówko – zamrażarki. To znacząco oszczędzi miejsce i energię. Kolejną możliwością jest zakup wąskiej zmywarki. Zamiast standardowego modelu o szerokości 60 cm można wybrać model 45 cm. Dobrym rozwiązaniem są również mobilne lub składane meble. Ich wybór pozwoli na swobodne przemieszczanie się po kuchni i zwiększy przestrzeń. 

jasne szafki kuchenne, szary blat

EKSPERCKA KUCHNIA – FUNKCJA I DESIGN 

Aranżacja małej kuchni w bloku nie jest problemem dla doświadczonego projektanta wnętrz.  Dzięki profesjonalnemu podejściu zadba on o optymalne wykorzystanie przestrzeni i zapewni kuchni nie tylko estetyczny wygląd, ale też funkcjonalność.  Skorzystaj z usług architekta wnętrz i ciesz się idealnie zaprojektowaną kuchnią, która spełni wszystkie Twoje potrzeby. Kontaktując się z PRZESTRONNIE.PL zyskasz profesjonalne wsparcie na każdym etapie aranżacji. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.  

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie korzyści niesie zabudowa ścian szafkami?

Zabudowa kuchennych ścian szafkami pozwala na zyskanie dodatkowego miejsca na przechowywanie sprzętu, akcesoriów kuchennych i zapasów jedzenia. 

2. Jakie są zalety mebli na wymiar?

Meble kuchenne na wymiar pozwalają idealnie dostosować się do dostępnej przestrzeni i maksymalnie ją wykorzystać.