Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

segment kuchenny z szufladami

FUNKCJONALNA KUCHNIA – JAK TO OSIĄGNĄĆ?

Projektowanie kuchni to proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak funkcjonalność, styl, ergonomia oraz dostępna przestrzeń. Dzięki sprytnym rozwiązaniom można maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię i poprawić funkcjonalność kuchni. Jakie rozwiązania należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu kuchni? 

  1. Mądrze wykorzystaj przestrzeń – staraj się wykorzystać każdy centymetr przestrzeni w kuchni, włącznie z narożnikami i przestrzenią pod blatem. Możesz zastosować szafki wysokiego poziomu, półki, wieszaki, kosze na odpady itp. 
  2. Zaprojektuj ergonomicznie – upewnij się, że kuchnia jest zaprojektowana w sposób ergonomiczny, czyli tak, żeby umożliwić wygodne i naturalne ruchy. W tym celu warto rozważyć ustawienie piekarnika, zmywarki i kuchenki w taki sposób, aby umożliwić łatwy dostęp i ruch między nimi. 
  3. Zainwestuj w oświetlenie – dobrze zaprojektowane oświetlenie może znacznie poprawić funkcjonalność i wygląd kuchni. Zastosuj różne rodzaje, np. górne, podszafkowe, kinkietowe itp. w celu zapewnienia odpowiedniego oświetlenia w różnych strefach kuchni. 
  4. Zastosuj inteligentne rozwiązania – istnieje wiele inteligentnych rozwiązań, takich jak inteligentne lodówki, zmywarki i piekarniki, które pozwalają na sterowanie urządzeniami za pomocą smartfonu lub głosu. Takie rozwiązania mogą znacznie ułatwić życie w kuchni. 
  5. Wykorzystaj wysokiej jakości materiały – używaj trwałych i łatwych w czyszczeniu materiałów, np.: płyty laminowane, blaty granitowe lub kwarcowe, fronty meblowe z drewna albo laminatu. Takie materiały nie tylko wyglądają dobrze, ale również są łatwe w utrzymaniu czystości i wytrzymałe. 
  6. Dostosuj kuchnię do swojego stylu życia – nie zapominaj o swoich indywidualnych preferencjach i stylu życia przy projektowaniu kuchni. Jeśli dużo gotujesz, może warto rozważyć większy piekarnik lub płytę kuchenną. Jeśli jesteś miłośnikiem wina, zainstaluj strefę na wino. Ważne, żeby kuchnia była dostosowana do twoich potrzeb. 

CIEKAWE ROZWIĄZANIA W KUCHNI – JAK WYBRAĆ MEBLE?

Wybór mebli do kuchni może być trudnym zadaniem, ponieważ muszą one być funkcjonalne i estetyczne jednocześnie. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad wielkością kuchni oraz sposobem, w jaki będziemy z niej korzystać. Ważne jest również, żeby meble były wykonane z trwałych i łatwych w utrzymaniu materiałów, które będą odpornie na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Sprytnym rozwiązaniem może być wykorzystanie mebli modułowych, pozwolą one na dostosowanie kuchni do indywidualnych potrzeb użytkowników. Dodatkowo warto wybierać meble z wbudowanymi rozwiązaniami, takimi jak półki wysuwane, szuflady z systemem cichego domykania czy kosze na odpady segregowane.  

sztućce w organizerze

JAK ZAPROJEKTOWAĆ PRZESTRZEŃ W SZAFKACH KUCHENNYCH?

Organizacja przestrzeni w szafkach kuchennych jest kluczowa dla funkcjonalności i wygody użytkowania kuchni. Tabela poniżej przedstawia sposoby na organizację przestrzeni w szafkach kuchennych i może pomóc w podjęciu decyzji o sposobie organizacji kuchennych szafek. 

Sposób organizacji przestrzeni w szafkach kuchennych Opis sposobu 
Wykorzystanie organizera do szafek Dzięki takiemu organizatorowi w szafce będziemy mieć wyraźnie oddzielone miejsca na poszczególne rzeczy, co ułatwi nam ich późniejsze odnalezienie. 
Zastosowanie półek wysuwanych Półki wysuwane pozwalają na łatwe i szybkie znalezienie potrzebnej rzeczy, bez konieczności przesuwania innych przedmiotów znajdujących się w szafce. 
Instalacja szuflad z systemem cichego domykania Szuflady z systemem cichego domykania umożliwiają bezpieczne przechowywanie sztućców, naczyń i innych drobnych przedmiotów. 
Zastosowanie systemu mocowania drążków na szafkach Dzięki temu rozwiązaniu można bez trudu zamontować drążki i wieszaki na kubki, co zwiększy funkcjonalność szafki. 
Skorzystanie z koszy na odpady segregowane Kosze pozwalają na oddzielne przechowywanie odpadów organicznych i nieorganicznych, co ułatwia utrzymanie porządku w kuchni. 
Wykorzystanie przestrzeni pod blatem Szuflady i szafki wysokiego poziomu pozwalają na wykorzystanie przestrzeni pod blatem, aby przechowywać różne akcesoria kuchenne. 

INTELIGENTNA KUCHNIA, CZYLI ELEKTRONIKA W KUCHNI

Elektronika w kuchni to temat, który zyskuje na popularności wśród osób poszukujących funkcjonalnych i nowoczesnych rozwiązań. Planując wyposażenie kuchni, dobrze zadbać o odpowiednie urządzenia elektroniczne, które usprawnią pracę i pozwolą na oszczędność czasu i energii. Istotne jest, żeby dobrać ilość i rodzaj urządzeń do swoich potrzeb i oczekiwań.

Najważniejszy jest piekarnik z płytą grzewczą oraz lodówka, ale również zmywarka i mikrofalówka to bardzo przydatne urządzenia. Dla osób ceniących przestrzeń dobrym rozwiązaniem będzie kuchnia w zabudowie, która pozwoli na ukrycie niektórych sprzętów AGD. Wybierając płytę grzewczą, warto postawić na indukcję, która zapewni bezpieczeństwo i łatwość w utrzymaniu czystości. Kolejnym aspektem jest wybór lodówki z zamrażarką w dolnej komorze, co ułatwi dostęp do produktów. W dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się mikrofalówki i piekarniki w zabudowie, co pozwala na oszczędność miejsca na blacie kuchennym. 

Warto również zwrócić uwagę na inne urządzenia elektroniczne, które mogą zwiększyć funkcjonalność kuchni. Jednym z nich jest robot kuchenny, który ułatwia przygotowywanie posiłków i przyspiesza proces gotowania. Dzięki niemu można łatwo i szybko zmielić mięso, posiekać warzywa czy zetrzeć ser.

Urządzenia do gotowania sous-vide to kolejna nowoczesna technologia, która pozwala na przygotowanie dań w sposób bardzo precyzyjny i bez konieczności stałego pilnowania ich w trakcie gotowania. W kuchni warto również pomyśleć o inteligentnych rozwiązaniach, takich jak lodówki z wyświetlaczami dotykowymi i możliwością kontrolowania zawartości z poziomu smartfona. Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiednich akcesoriów kuchennych, takich jak blender, toster, ekspres do kawy czy opiekacz do kanapek. Dzięki nim, przygotowanie posiłków staje się jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze.

Należy zwrócić uwagę na urządzenia z funkcją automatycznego wyłączania, które pozwalają na oszczędność energii i zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania. Funkcjonalność kuchni to również umiejętne rozplanowanie punktów elektrycznych. Dodatkowo należy zastanowić się nad liczbą gniazdek znajdujących się nad blatem, które pozwalają na podłączenie różnych narzędzi kuchennych. Warto zaplanować ich rozmieszczenie w taki sposób, by nie kolidowały z innymi elementami kuchni i nie były narażone na zalanie. Coraz częściej stosowane są także gniazda umieszczone w blacie oraz listwach podszafkowych, co pozwala na oszczędność przestrzeni oraz zachowanie estetycznego wyglądu powierzchni nad blatami. 

inteligentna kuchnia

ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE LED W KUCHNI

Oświetlenie blatu roboczego powinno być dostosowane do Twoich potrzeb. Warto rozważyć zastosowanie lamp podszafkowych, które zapewnią równomiernie rozłożone, jasne światło bez cienia. Listwy LED to również świetny pomysł na podświetlenie półek i szafek kuchennych. Jeśli potrzebujesz dodatkowego punktu świetlnego w ciemnych szafkach, warto zainstalować urządzenia uruchamiające się przy otwarciu drzwi. Lampa sufitowa powinna mieć żarówkę o dużej mocy, zapewniającą jasne światło w całej kuchni. Nie zapomnij również o temperaturze barwowej oświetlenia. W obszarze roboczym zalecane jest stosowanie chłodniejszego, które zapewnia lepszy kontrast i nie męczy wzroku. 

oświetlenie podszafkowe w kuchni

Podczas planowania kuchni warto zwrócić uwagę na liczne rozwiązania, które mogą wpłynąć na jej funkcjonalność i wygodę użytkowania. Do popularnych rozwiązań zaliczają się m.in. zamrażarki umieszczone w dolnej części lodówek, gniazdka elektryczne umieszczone w strategicznych miejscach, oświetlenie LED czy inteligentne urządzenia AGD. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań kuchnia może stać się jeszcze bardziej funkcjonalna, estetyczna i przyjazna dla użytkowników. Nasi eksperci z PRZESTRONNIE.pl chętnie doradza ci w zaprojektowaniu idealnej przestrzeni dla ciebie. Znajdziesz nas w Warszawie lub online w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie korzyści daje zamrażarka umieszczona w dolnej części lodówki?

Zamrażarka umieszczona w dolnej części lodówki oferuje wygodniejszy dostęp do produktów chłodzonych, bez potrzeby schylania się. W tym rozwiązaniu również łatwiej utrzymać porządek i kontrolować zawartość lodówki.

2. Jakie gniazdka elektryczne powinny znajdować się w kuchni?

W kuchni powinny znajdować się gniazdka elektryczne w miejscach, gdzie planujemy używać urządzeń AGD. Konieczne jest też przemyślenie ich rozmieszczenia tak, aby były bezpieczne w użytkowaniu i nie kręciły się po powierzchni blatu.

3. Jakie są korzyści montażu gniazdek w blacie kuchennym?

Montaż gniazdek w blacie kuchennym to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce w kuchni i zachować estetyczny wygląd powierzchni nad blatami. Dzięki temu urządzenia kuchenne mogą być podłączone bez konieczności ciągnięcia kabli lub przedłużaczy.

4. Czy warto inwestować w inteligentne urządzenia AGD w kuchni?

Inteligentne urządzenia AGD w kuchni, takie jak kuchenki czy lodówki, oferują wiele korzyści. Mogą one pomóc w lepszym zarządzaniu zużyciem energii, kontrolowaniu temperatury, a nawet przeprowadzaniu automatycznych aktualizacji oprogramowania. Jednak warto pamiętać, że takie urządzenia są zazwyczaj droższe, a ich korzyści mogą być ograniczone w przypadku starszych domów z mniej zaawansowaną instalacją elektryczną.