Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

ARANŻACJA PŁYT WIELKOFORMATOWYCH W DOMU

blat kuchenny

DUŻE FORMATY CERAMIKI POTRAFIĄ ZACHWYCIĆ

Świat aranżacji wnętrz nieustannie zaskakuje nas nowymi możliwościami i ciekawostkami. Producenci ceramicznych materiałów wykończeniowych to prawdziwi innowatorzy, którzy nie boją się eksperymentować i poszukiwać nowych ścieżek. Ostatnio gresy wielkoformatowe rewolucjonizują świat projektowania wnętrz. Duże formaty ceramiki otwierają drzwi do kreatywnych aranżacji, które nie tylko zachwycają, ale też przewyższają swoją funkcjonalnością naturalne kamienie czy spieki kwarcowe. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupu oraz jak układać te niezwykłe płytki.

wanna wolnostojąca

GRANICE ZOSTAŁY PRZESUNIĘTE

Wielkoformatowe płytki ceramiczne to rewolucja w świecie wykończenia wnętrz. Granice tego, co uważaliśmy za duże formaty, zostały wyraźnie przesunięte ku jeszcze większym i bardziej imponującym rozmiarom. Obecnie mówimy o płytach, których dłuższy bok ma powyżej 60 cm. Producenci oferują płytki o wymiarach 60×120 cm, 80×80 cm czy nawet 120×120 cm. To jeszcze nie koniec, bo na rynku pojawiają się formaty 120×240 cm czy nawet gigantyczne 162×324 cm. Gres wielkoformatowy staje się nie tylko konkurencją dla naturalnych kamieni i płyt z konglomeratów, ale też ich znacznie bardziej praktyczną alternatywą.

ZALETY WIELKICH PŁYTEK

Wielkoformatowe płytki otwierają nowe możliwości aranżacyjne, które wciąż zdumiewają. Nie bez powodu płytki o wymiarach 60×120 cm stały się popularnym wyborem do wykończenia małych łazienek. W istocie lista zalet wielkoformatowej ceramiki jest dość długa:

  • optyczne powiększenie przestrzeni – gładkie powierzchnie bez widocznych podziałów optycznie powiększają wnętrza, zwłaszcza przy jasnych odcieniach,
  • elegancki charakter – wielkoformatowe kafle nadają pomieszczeniom elegancki wygląd, często przypominający pałacowe wnętrza,
  • łatwość utrzymania w czystości – mniejsza liczba fug oznacza mniej trudnych zakamarków do sprzątania,
  • bogactwo wzorów i kolorów – ceramika wieloformatowa często imituje marmur, opal i piaskowiec, co daje nieograniczone możliwości aranżacyjne,
  • zastosowanie w strefach mokrych – dzięki niskiej nasiąkliwości, płytki te idealnie nadają się do łazienek i kuchni,
  • wielofunkcyjność – gresy wielkoformatowe mogą być wykorzystane w wielu stylach aranżacyjnych, od industrialnych po rustykalne, a nawet jako elewacje budynków czy wykończenie tarasów i balkonów. Niektóre są także mrozoodporne. 

Płytki wielkoformatowe stanowią doskonałe rozwiązanie zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym, otwierając nowe horyzonty w projektowaniu wnętrz.

MATERIAŁ SPECJALNEGO TRAKTOWANIA

Wielkoformatowe kafle to materiał, który wymaga specjalnego podejścia. Już na etapie transportu można napotkać pewne trudności. Płytki tego formatu potrzebują transportu dedykowanego, zazwyczaj samochodem ciężarowym, umieszczonym na specjalnie zabezpieczonych paletach. To może wiązać się z nieco wyższymi kosztami dostawy materiału. Co więcej, przy wnoszeniu i przechowywaniu tych płytek trzeba zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć uszkodzeń. 

Sam montaż wielkoformatowych płyt ceramicznych to również wyzwanie. Z uwagi na ich wagę, zawsze potrzebne są przynajmniej dwie osoby, korzystające z odpowiedniego sprzętu. Niemniej jednak to nadal nieporównywalnie mniejszy problem niż montaż konglomeratów czy naturalnego kamienia.

mieszkanie z antresolą

BEZ FUG SIĘ NIE OBEJDZIE

Niezależnie od tego, jakie podłoże mamy do dyspozycji, wybrzuszenia czy nieutrzymane piony mogą sprawić wiele kłopotów. Dlatego stosowanie fugi, czyli odstępu pomiędzy płytami, jest niezbędne. Fuga wypełniana jest elastyczną spoiną, która pozwala płytkom na odpowiednie dostosowanie się do podłoża. Zbyt cienkie fugi lub ich brak mogą prowadzić do pękania i uszkodzeń powierzchni. Zanim zakupimy wielkoformatowy gres, należy zwrócić uwagę czy płytki są rektyfikowane. Proces rektyfikacji polega na dokładnym docinaniu i mechanicznym wyrównywaniu krawędzi płytek po procesie wypalania. Daje to produktom niemal identyczny wymiar, z dokładnością do 0,2 mm. Dzięki takiej precyzji możemy uzyskać wąskie i niemal niewidoczne fugi o grubości zaledwie kilku milimetrów. Mimo to, całkowite zrezygnowanie z fug jest niemożliwe. Wielkoformatowe gresy kleimy za pomocą specjalistycznych klejów, które charakteryzują się podwyższoną przyczepnością i elastycznością.

WIELKI FORMAT NA WYSOKI POŁYSK

Wybierając płytki wielkoformatowe, musimy także zastanowić się nad rodzajem wykończenia powierzchni. Dwie popularne możliwości to szkliwienie i polerowanie, z którymi wiążą się różne właściwości i zastosowania. Polerowanie to proces mechanicznej obróbki powierzchni płytki, który polega na ścieraniu surowego gresu. Efektem jest piękna powierzchnia, która odbija światło i nadaje pomieszczeniom elegancji. Jednak warto wiedzieć, że polerowanie wpływa na pewne właściwości płytki. Otwiera pory ceramiki, co sprawia, że polerowane kafle są bardziej nasiąkliwe i podatne na plamy niż ich szkliwione odpowiedniki. Ponadto, w kontakcie z wodą, powierzchnia polerowana staje się bardzo śliska, co może być niebezpieczne na posadzkach w łazience czy przedpokoju. 

Płytki szkliwione to alternatywa dla osób, które cenią sobie praktyczność. Podczas produkcji pokrywane są one dodatkową warstwą zabezpieczającego szkliwa, co sprawia, że są odporne na wilgoć, wodę oraz plamy. Dlatego lepiej sprawdzają się w miejscach wymagających, takich jak łazienka, przedpokój czy kuchnia. Co więcej, płytki szkliwione dostępne są w różnych rodzajach wykończenia, zarówno w wysokim połysku, jak i w satynie czy matowe. To daje możliwość dopasowania ich do konkretnego stylu i preferencji.

piekarnik w kuchni

ZDOBĄDŹ GWARANCJĘ UNIKALNEJ ARANŻACJI

Projektowanie wnętrz z wykorzystaniem płyt wielkoformatowych to gwarancja unikalnej aranżacji. Nasz doświadczony projektant wnętrz z PRZESTRONNIE.PL pomoże Ci wydobyć potencjał tych płyt, tworząc nowoczesne, przestronne i stylowe mieszkanie. Dzięki nim uzyskasz efektowną architekturę wnętrza, która odzwierciedli Twoją wyjątkową wizję. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie rozmiary płytek uważane są za wielkoformatowe?

Wielkoformatowe płytki ceramiczne to te, których dłuższy bok ma powyżej 60 cm. Standardowe rozmiary to 60×120 cm, 80×80 cm czy 120×120 cm, ale dostępne są także jeszcze większe formaty.

2. Czy płytki wielkoformatowe nadają się do małych łazienek?

Tak, płytki wielkoformatowe doskonale sprawdzają się w małych łazienkach. Ich gładkie powierzchnie optycznie powiększają przestrzeń, nadając elegancki charakter.

3. W jakich stylach aranżacji można wykorzystać płytki wielkoformatowe?

Płytki wielkoformatowe są wszechstronne i nadają się do różnych stylów aranżacji, od klasycznego po nowoczesny i industrialny.

4. Czy płytki wielkoformatowe można stosować w obszarach o dużej wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia?

Tak, wielkoformatowe płytki ceramiczne są niskonasiąkliwe i nadają się do zastosowania w obszarach o dużej wilgotności.