Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

biała drewniana podłoga, belki stropowe

Eleganckie podłogi z drewna

Drewniana podłoga jest ponadczasowa i będzie wyglądać pięknie w każdym wnętrzu, bez względu na styl i trend. Istnieją różne gatunki drewna, które różnią się ceną, wyglądem i trwałością, takie jak: dąb, jesion, sosna, teak buk, orzech czy  bambus. Przed wyborem konkretnego gatunku, warto rozważyć swoje potrzeby i preferencje, a także budżet. 

Zalety drewnianych podłóg 

 • Estetyka: drewniane podłogi dodają naturalnego i eleganckiego wyglądu wnętrzu. 
 • Trwałość: drewno jest bardzo wytrzymałe i może trwać przez wiele lat, jeśli jest prawidłowo zabezpieczone. 
 • Kolorystyka: drewno może być zabarwione na wiele różnych odcieni, co pozwala na dopasowanie do każdego wnętrza. 
 • Ekologia: drewno jest naturalnym surowcem, co czyni go bardziej ekologicznym wyborem niż inne materiały. 
 • Wartość: drewniane podłogi są uważane za bardziej wartościowe i trwałe niż inne materiały, co może zwiększyć wartość nieruchomości. 

Ogólnie rzecz biorąc, drewniane podłogi są popularnym wyborem do aranżacji wnętrz ze względu na ich estetykę, trwałość, kolorystykę, ekologię i wartość. 

Otwarta kuchnia z salonem z drewnianą podłogą w jodełkę.

Rodzaje drewnianych podłóg 

Ważnym aspektem do rozważenia przy wyborze drewnianej podłogi jest gatunek drewna. Każdy gatunek drewna ma inne właściwości, takie jak twardość, trwałość i kolor. Na przykład, dąb jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia, podczas gdy jesion jest bardziej miękki i może łatwiej ulec zarysowaniom. Bambus jest trwały i ekologiczny, ale może być bardziej wrażliwy na zmiany temperatury i wilgotności. Drewniane podłogi są jednym z najbardziej popularnych wyborów do aranżacji wnętrz. Istnieje wiele rodzajów drewnianych podłóg, w tym: 

 • deski podłogowe są najbardziej powszechnym typem drewnianych podłóg i składają się z jednej lub kilku warstw drewna. Mogą być wykonane z różnych gatunków, takich jak dąb, jesion czy bambus, 
 • parkiet jest to rodzaj drewnianej podłogi, który składa się z kilku warstw drewna, które są ułożone w kostkę i klejone razem. Parkiet jest trwały i elegancki, ale może być droższy niż deski podłogowe, 
 • mozaika parkietowa to rodzaj parkietu, który składa się z małych kawałków drewna, które są ułożone w wzór.  Jest ona bardzo stylowa i dodaje wyjątkowego wyglądu do wnętrza, 
 • parkiet łączony jest  połączeniem desek podłogowych i parkietu,  
 • panele podłogowe drewniane są to drewniane płyty,  łatwe do zainstalowania i niedrogie. Panele podłogowe drewniane są dostępne w różnych wzorach i kolorach, co pozwala na dopasowanie do każdego wnętrza. 
Zielona sypialnia w stylu vintage z drewnianymi deskami podłogowymi

Pielęgnacja drewnianych podłóg 

Podłogi drewniane wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, aby zachować ich wygląd i trwałość przez wiele lat. Ważne jest, aby regularnie je czyścić i zabezpieczać, aby zapobiec zarysowaniom i zużyciu. Pielęgnacja drewnianej podłogi jest kluczowa dla jej trwałości i wyglądu. Oto kilka wskazówek, jak o nią zadbać: 

 • regularne odkurzanie i mycie  z pomocą delikatnego środka do podłóg drewnianych, pomoże w utrzymaniu czystości i wyglądu podłogi, 
 • jeśli na drewnianej podłodze pojawią się plamy, należy je natychmiast usunąć, aby uniknąć trwałych zabrudzeń, 
 • aby uniknąć uszkodzenia drewnianej podłogi przez wilgoć, należy umieścić maty antypoślizgowe pod meblami i dywanikami oraz zainstalować nieprzemakalne maty pod drzwiami wejściowymi, 
 • długotrwałe naświetlenie słoneczne może powodować przebarwienia i uszkodzenia drewnianej podłogi. Aby temu zapobiec, warto zasłonić okna lub zainstalować żaluzje lub rolety, 
 • regularne nakładanie oleju lub lakieru ochronnego na drewnianą podłogę pomoże w zachowaniu jej wyglądu i trwałości,
 • należy unikać przesuwania ciężkich mebli po drewnianej podłodze, aby uniknąć zarysowań i uszkodzeń, 
 • umieszczanie dywaników i mat na drewnianej podłodze może pomóc w ochronie przed zarysowaniami i zabrudzeniami, 
 • regularne odnawianie powłoki ochronnej drewnianej podłogi pomoże w zachowaniu jej wyglądu i trwałości, 
 • woskowanie drewnianej podłogi powinno być wykonywane co kilka lat, w zależności od intensywności użytkowania. Pomaga ono chronić drewno przed uszkodzeniami i  w utrzymaniu  połysku, 
 • po umyciu drewnianej podłogi, należy ją dokładnie osuszyć, aby uniknąć plam i odkształceń, 
 • w przypadku starszych lub bardzo zużytych drewnianych podłóg, może być konieczna ich renowacja, aby przywrócić im ich pierwotny wygląd i trwałość. Zawsze należy skonsultować się z profesjonalistą przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac renowacyjnych. 

Pamiętając o tych kilku prostych wskazówkach, można łatwo utrzymać drewnianą podłogę w dobrym stanie przez wiele lat. Pielęgnacja drewnianej podłogi jest inwestycją w długoterminowe piękno i trwałość w domu. 

drewniana podłoga, turkusowa sofa

Każdy rodzaj drewnianych podłóg ma swoje własne zalety i wady, więc ważne jest, aby dokładnie rozważyć wszystkie opcje przed wyborem. Kiedy już zdecydujesz się na rodzaj podłogi, ważne jest, aby prawidłowo ją zainstalować i pielęgnować, aby zapewnić jej trwałość i piękny look przez lata. Regularne czyszczenie i odnawianie powłoki ochronnej może pomóc w utrzymaniu wyglądu drewnianej podłogi i zapobiec uszkodzeniom. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie są zalety drewnianych podłóg?

Drewniane podłogi wyglądają naturalnie i ciepło, dodając charakteru i uroku do każdego pomieszczenia. Są bardzo trwałe i mogą wytrzymać wiele lat użytkowania, a także można je łatwo naprawić w przypadku uszkodzeń. Drewno jest naturalnym materiałem, który nie emituje szkodliwych związków chemicznych, co może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. 

2. Czy drewniane podłogi są ekologiczne?

Tak, drewniane podłogi są uważane za ekologiczne, ponieważ drewno jest naturalnym materiałem, który jest odnawialny i biodegradowalny. Jednakże ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie drewniane podłogi są w pełni ekologiczne, ponieważ niektóre mogą być pokryte lakierem lub farbą, co może zawierać szkodliwe substancje chemiczne. 

3. Do jakiego stylu pasują drewniane podłogi?

Drewniane podłogi pasują do wielu różnych stylów. Drewniane podłogi są idealne do rustykalnych wnętrz, takich jak chałupy, domki letniskowe lub stylizowane domy wiejskie. Mogą wprowadzić ciepło i przytulność do nowoczesnych wnętrz, szczególnie jeśli zostaną połączone z prostymi i minimalistycznymi elementami. Pasują również do wielu różnych stylów klasycznych, od tradycyjnego do kolonialnego.  Drewniane podłogi są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, który cechuje się jasnymi, minimalistycznymi wnętrzami, w których drewno jest podstawowym materiałem. 

4. Jak pielęgnować drewniane podłogi?

Aby pielęgnować drewniane podłogi należy regularnie odkurzać lub zmiatać podłogę, aby uniknąć nagromadzenia kurzu i brudu. Trzeba używać miękkiej szmatki lub mopa do czyszczenia i mycia. Narażanie drewna na długotrwałe działanie wilgoci lub wysokiej temperatury, może prowadzić do pękania lub deformacji. Warto zabezpieczyć podłogę specjalnymi olejami lub lakierami, które utrzymują drewno w dobrym stanie i przedłużają jego żywotność.