Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

fortepian w salonie

Wnętrze pełne niepowtarzalnego uroku i harmonii


Wyjątkowym pomysłem na aranżację wnętrza w Twoim domu może być styl eklektyczny. To koncepcja, która łączy w sobie wiele różnych stylów i rozwiązań, tworząc efekt, który na pierwszy rzut oka może wydawać się pozbawiony jakiejkolwiek spójności. Niemniej jednak, aby osiągnąć efektowny efekt eklektyzmu, należy również zachować pewne wyczucie i zastosować kilka zasad, które sprawią, że Twoje wnętrze stanie się wyjątkowe. 

dywan w geometryczne wzory

Kreatywność w aranżacji wnętrz

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że styl eklektyczny jest znacznie bardziej popularny w wystroju wnętrz, niż moglibyśmy przypuszczać. Okazuje się, że wiele mieszkań, które wydają się urządzone w ramach jednego konkretnego stylu, tak naprawdę posiada elementy charakterystyczne dla eklektyzmu. Nie potrzeba wiele, aby nadać naszym czterem kątom wyrazistego charakteru eklektycznego. Chociaż mogłoby się wydawać, że ten styl niesie ze sobą ryzyko chaosu, projektanci wnętrz doskonale radzą sobie z tym, tworząc estetyczne i przyjemne dla oka aranżacje. 
Bez wątpienia, odpowiednio zbalansowane połączenie różnych stylów, kolorów, materiałów i wzorów może stworzyć niezwykły efekt. Jeśli odważymy się na połączenie tych różnorodnych elementów, możemy uzyskać znacznie lepszy rezultat niż przy skupieniu się na jednym spójnym rozwiązaniu. 

Zarys historyczny i ewolucja tego trendu

Od wieków styl eklektyczny nie tylko istnieje w designie, ale również w innych dziedzinach sztuki. Sam termin „eklektyzm” był znany już w starożytności, odnosząc się głównie do filozofii oraz łączenia różnych stylów i nurtów artystycznych. W kontekście wystroju wnętrz styl eklektyczny pojawił się stosunkowo niedawno, w XIX wieku. Na początku charakteryzował się często chaotycznym podejściem — mieszkańcy po prostu łączyli różnorodne rozwiązania w swoich wnętrzach, nie zwracając zbytnio uwagi na ich harmonię. Dopiero w XX wieku projektanci zaczęli wprowadzać odpowiednie proporcje i zasady, które pomogły uniknąć nieestetycznego bałaganu i uczyniły eklektyzm modnym trendem. Obecnie zdobył on serca wielu entuzjastów designu na całym świecie. Jego swoboda i możliwość łączenia różnych rozwiązań dają projektantom szerokie pole do popisu i eksperymentowania w aranżacji wnętrz. 

Swoboda i eksperymentowanie

Styl eklektyczny doskonale pasuje do osób, które cenią sobie swobodę w życiu codziennym. Tutaj nie ma miejsca na sztywne reguły, dlatego ci, którzy nie lubią się ograniczać i zamykać w określonych schematach, będą się doskonale odnajdywać we wnętrzach utrzymanych w tym stylu. 
Jeśli jesteś otwarty na eksperymenty i chętnie próbujesz nowych rzeczy, warto dać szansę eklektyzmowi. Ten styl jest elastyczny i dopasowany do częstych zmian, dlatego, jeśli szybko się adaptujesz i unikasz monotonii, eklektyczne wnętrze będzie idealne dla Ciebie. Jako połączenie różnych trendów, styl eklektyczny sprawdzi się także u osób, które nie mogą zdecydować się na jedno konkretnie stylowe rozwiązanie. Zastanawiasz się nad minimalistycznym stylem skandynawskim, ale jednocześnie kuszą cię elementy glamour? Spróbuj połączyć je w duchu eklektyzmu, gdzie masz swobodę tworzenia unikalnej kompozycji. 

 
Wprowadzanie harmonii – proporcje i motyw przewodni

Aby uniknąć poczucia chaosu i stworzyć spójne mieszkanie w stylu eklektycznym, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Choć ten styl daje dużą swobodę i zachęca do eksperymentowania, zastosowanie kilku prostych zasad pomoże stworzyć spójną całość. Wnętrze w stylu eklektycznym powinno opierać się na jednym wybranym motywie przewodnim. Może to być styl, ale także materiał lub kolor. Koncentrując się na jednym dominującym elemencie, warto dobrać jeden lub maksymalnie dwa uzupełniające go elementy. Na przykład, można zestawić naturalne materiały z nowoczesnymi akcentami, jasne barwy z intensywnym akcentem czerwieni lub połączyć styl vintage z urban jungle. 

Twórcze połączenia

Styl eklektyczny oferuje nam dużą swobodę w aranżacji mieszkania – nie toleruje nudnych rozwiązań i jest otwarty na nietypowe elementy wystroju. Jednak łączenie różnych elementów, często pochodzących z zupełnie odmiennych stylów, wymaga wyczucia i doświadczenia w dziedzinie designu. Kontrasty stanowią świetne narzędzie w stylu eklektycznym. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się niepasujące, często znajduje tu wspólny mianownik. Na przykład, minimalistyczne wnętrze z meblami w stylu retro doskonale współgra w tym stylu. Łączenie kontrastów może dotyczyć aranżacji, kolorów czy wzorów. Niemniej jednak nie możemy zapominać o pewnych zasadach. Jeśli zdecydujemy się na mocny kontrast pod jednym aspektem, warto postawić na podobieństwo pod innym. Jeśli chcemy wprowadzić kontrastujące wzory, możemy skoncentrować się na jednolitym kolorze, który je łączy. 

Kolorowe ściany eklektycznego wnętrza

Dobór koloru ścian jest niezwykle istotny w przestronnym stylu eklektycznym, ponieważ cała aranżacja będzie w pewnym stopniu odwoływać się do palety kolorystycznej naszych ścian. Wnętrze można ożywić poprzez kontrastujące kolory na ścianach. Jeśli mamy białe ściany, nawiązujące do minimalistycznego stylu, możemy zdecydować się na aranżację w stylu glamour lub boho. Natomiast, jeśli nasza baza składa się z jasnych, stonowanych barw, możemy postawić na intensywny granatowy lub butelkową zieleń na ścianie. Również podłoga odgrywa istotną rolę. Drewniana podłoga może być doskonałym połączeniem z materiałami, z których wykonane są meble w mieszkaniu. Jednak w stylu eklektycznym mamy możliwość łączenia różnych rozwiązań – interesującym sposobem może być zastosowanie wzorzystych płytek lub stworzenie kompozycji dywanów poprzez układanie ich warstwowo. 

Wybór odpowiednich mebli

Styl eklektyczny daje nam duże pole do popisu przy wyborze mebli. Możemy cieszyć się różnorodnym wystrojem, unikając gotowych zestawów meblowych. Możemy sami zestawić krzesła i stół do jadalni oraz kanapę i fotele do salonu, zwracając uwagę na jednolity materiał, a jednocześnie śmiało mieszać kolory. Ważne jest jednak, aby unikać nadmiaru mebli, który może stworzyć nieporządek. Pamiętajmy, że jeśli chcemy wprowadzić silny kontrast, warto zachować umiar, aby nasze eklektyczne wnętrze nie było przytłaczające. Meble w stylu eklektycznym często można znaleźć na strychu lub na pchlim targu. Ten styl pozwala nam wyrazić indywidualność domowników, dlatego nie powinniśmy się pozbywać starych mebli, lecz spróbować je ponownie zaaranżować. Możemy także samodzielnie odnowić meble – odmalować stare krzesło na zupełnie nowy kolor, nadając naszemu wnętrzu wyjątkowy charakter. 

Ozdoby w stylu eklektycznym

Urządzanie wnętrz w duchu eklektycznym może być świetną zabawą. Ten styl daje nam możliwość eksperymentowania i próbowania nowych rozwiązań aranżacyjnych. Jeśli ogromne lustro nie pasuje do salonu, to spróbujmy przenieść je do sypialni, gdzie zdaje się znaleźć bardziej odpowiednie miejsce. W doborze dodatków mamy dużą swobodę. To właśnie drobne elementy dekoracyjne nadają wnętrzu prawdziwego charakteru, dlatego często nie musimy się zbytnio przejmować tym, czy pasują one do reszty wystroju. Eklektyzm sprzyja różnorodności, więc nie bójmy się wnieść do salonu ramki z pamiątkowymi zdjęciami czy ozdób z poprzedniego mieszkania. Dodatki mogą również stanowić odważny kontrast wobec dominującego stylu pomieszczenia. Jeśli chcemy spróbować stylu eklektycznego, warto zacząć od dekoracji. Jeśli nasze wnętrze jest urządzone w stylu retro, możemy wprowadzić nowoczesne dodatki, które staną w przeciwności do dominującego wystroju. 

Oświetlenie eklektycznego mieszkania

Oświetlenie odgrywa niezwykle istotną rolę we wnętrzu o charakterze eklektycznym. Ten element wystroju ma ogromny wpływ na całą aranżację, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór odpowiednich lamp i świateł do naszego wnętrza. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowość. Z jednej strony, natężenie i barwa światła powinny być dostosowane do dominującego stylu. Jeżeli panujące w pomieszczeniu światło nie będzie współgrać z głównym motywem lub nie będzie harmonizować z pozostałymi elementami, możemy osiągnąć efekt przeciwny do zamierzonego. Z drugiej strony, to właśnie oświetlenie może wprowadzić do naszego wnętrza eklektyczne akcenty. Jeśli całość pomieszczenia jest urządzona w określonym stylu lub kolorystyce, odpowiednio dobrana lampa może wprowadzić przełamujący element. Na przykład, minimalistyczny salon doskonale uzupełni elegancki żyrandol. 

 
Jak osiągnąć eklektyczne wnętrze?

Kilka sposobów na uzyskanie efektu w styly eklektycznym:

  • Bogactwo inspiracji – pozwól sobie na szerokie pole do poszukiwań i niech twoja wyobraźnia nie będzie ograniczona. Znajdź różnorodne źródła inspiracji, które pobudzą twoją kreatywność i otwórz przed tobą nowe możliwości aranżacyjne. 
  • Jeden motyw przewodni – wybierz jeden element, który będzie dominować w twoim wnętrzu eklektycznym. Może to być ulubiony kolor, materiał lub styl designerski. Powinien on stanowić około 70-80% całej aranżacji. Dobierz do niego uzupełnienia, na przykład meble w intensywnym kolorze, połączenie stylu klasycznego z rustykalnym lub proste wzory z ludowymi akcentami. 
  • Spójność elementów – jeśli różne elementy aranżacji różnią się od siebie, zadbanie o to, aby były do siebie podobne pod innym względem, może wprowadzić spójność. Jeśli wzory się różnią, spróbuj przełamać je poprzez podobieństwo kolorystyczne. 
  • Kolorowe dodatki – eklektyczny styl daje dużą swobodę w doborze kolorów i dodatków. Jeśli masz pamiątki lub dodatki, które zawsze chciałeś wykorzystać, ale nigdy nie pasowały do innych aranżacji, teraz mają szansę zabłysnąć. Wykorzystaj je w eklektycznym wnętrzu, gdzie będą się doskonale komponować i dodawać wyjątkowego charakteru. 

Pamiętaj, że styl eklektyczny to gra z różnorodnością i kreatywnym łączeniem różnych elementów. Niech to będzie zabawa, w której możesz wyrazić swoją osobowość i stworzyć unikalne wnętrze. 

 
Eklektyczny styl w salonie

Wskazówki na stylowy salon: 

  • Motyw przewodni – wybierz motyw przewodni, który najlepiej oddaje charakter wnętrza salonu. Może to być kombinacja różnych elementów, takich jak cegła i drewno, styl glamour z vintage lub połączenie beżu i granatu. Skup się na dwóch lub trzech głównych elementach, które będą dominować w salonie i podkreślą jego charakter. Na przykład, zestaw stary stół z nowoczesnymi krzesłami. 
  • Różnorodność materiałów – eklektyczny salon daje dużą swobodę w doborze różnorodnych materiałów. Wykorzystaj różne rodzaje drewna o różnych odcieniach, różnorodne fotele i stoliki, a także wielokolorowe dywany. To wszystko ożywi salon i nadadzą mu energii. Pamiętaj o utrzymaniu spójności w ramach wybranego motywu przewodniego. 
  • Zestawienia kontrastowe – wykorzystaj zestawienia kontrastowe, które są charakterystyczne dla stylu eklektycznego. Połącz różne style, kolory i wzory, aby stworzyć unikalne połączenia. Na przykład, zestawienie eleganckiego i nowoczesnego stylu lub zestawienie tradycyjnych elementów z nowoczesnymi akcentami. 
  • Dodatki i akcenty – dodatki są ważnym elementem eklektycznego stylu. Dodaj różnorodne dekoracje, które odzwierciedlają twoje osobiste preferencje i zainteresowania. Możesz wykorzystać pamiątki, rękodzieło czy elementy z różnych kultur. Pamiętaj o umiarze i dbaj o równowagę, aby nie przesadzić z ilością dodatków. 

Pamiętaj, że eklektyczny styl to połączenie różnych elementów w harmonijną całość. Wykorzystaj swoją wyobraźnię i pozwól sobie na eksperymenty, aby stworzyć salon pełen charakteru i unikalny dla Ciebie. 

Kreatywność i równowaga w stylu eklektycznym

Styl eklektyczny to połączenie różnych elementów i epok, tworzące niezwykłą harmonię w twoim wnętrzu. W PRZESTRONNIE.PL współpracujemy z doświadczonymi projektantami wnętrz, którzy opanowali sztukę projektowania i aranżacji wnętrz w tym unikalnym stylu. Zaufaj naszym architektom wnętrz i przekształć swoje mieszkanie w miejsce pełne charakteru i wyrafinowanego uroku! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Czym jest styl eklektyczny?

W skrócie rzecz ujmując styl eklektyczny jest mieszanką różnych stylów. Styl ten daje duża swobodę oraz możliwość eksperymentowania. 

2. Jakie meble nadają się do eklektycznego wnętrza?

W tym stylu unikamy gotowych zestawów meblowych. Tworzymy je sami pamiętając, aby materiał był jednolity, natomiast kolory mogą być różne. W takich aranżacjach świetnie sprawdzą się “perełki” znalezione na pchlich targach. 

3. Jakie zastosować oświetlenie przy aranżacjach eklektycznych?

Oświetlenie odgrywa tu bardzo istotną rolę, ponieważ musi współgrać z całym wnętrzem. Musimy dobrać zarówno odpowiedni model lampy jaki i barwę oraz natężenie światła.