Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

różowa kanapa, dywan, lampa stojąca

HISTORIA STYLU EKLEKTYCZNEGO WE WNĘTRZACH

Styl eklektyczny we wnętrzach ma swoje korzenie w dziewiętnastym wieku. W pierwszych dekadach swojego istnienia charakteryzował się dowolnością i łączył różne nurty w dość niestaranny sposób. Jednak w XX wieku ta kwestia uległa zmianie. Aby uniknąć wrażenia chaosu i przypadkowości, zaczęto kłaść większy nacisk na wprowadzenie motywu przewodniego, który stanowiłby około 60 – 70% całej aranżacji. Dzięki temu podejściu styl eklektyczny stał się bardziej spójny, a mieszanie różnych elementów i stylów zyskało nowy wymiar. Współczesne wnętrza eklektyczne pozwalają na tworzenie harmonijnych, a jednocześnie zaskakujących przestrzeni, w których każdy element ma swoje miejsce i znaczenie. To dowód na to, że eklektyzm wciąż ewoluuje, pozostając jednym z najciekawszych i najkreatywniejszych podejść do aranżacji wnętrz.

SYNTEZA STYLÓW I SPÓJNOŚĆ ELEMENTÓW

Styl eklektyczny we wnętrzach to fascynujący mikrokosmos, gdzie różnorodność i kontrasty spotykają się, tworząc niepowtarzalne przestrzenie. Charakteryzuje go kilka wyjątkowych cech, które wyróżniają go spośród innych stylów aranżacji wnętrz. Wspomniane powyżej łączenie różnych stylów jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech podejścia eklektycznego. Pozwala na połączenie ze sobą elementów różnych stylistyk, nawet tych, które na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie niekompatybilne. Wnętrza eklektyczne czerpią inspirację z różnych epok i tradycji, tworząc wyjątkowe połączenia. Kolejną cechą jest przemyślana spójność. Mimo że styl eklektyczny zachęca do łączenia różnych elementów, nie jest to zlepek przypadkowych mebli czy dekoracji. Wszystko powinno być starannie przemyślane i tworzyć spójną całość. Kluczem do sukcesu jest znalezienie motywu przewodniego, który nadaje aranżacji sens i ład.

fotel, stół, krzesła

KOLORY, MATERIAŁY, WZORY

Cechą stylu eklektycznego jest brak ustalonych kolorów przewodnich – styl ten nie podlega standardowym schematom kolorystycznym. Nie istnieją konkretne, obowiązujące kolory przewodnie. Niemniej jednak warto zadbać o pewną spójność kolorystyczną, aby uniknąć wrażenia chaosu w przestrzeni. Ciekawą cechą stylu eklektycznego jest swoboda w doborze kolorów uzupełniających. Mogą to być kolory pokrewne do bazowych, jak również kontrastujące z nimi. Ważne jest, aby kolory te harmonizowały ze sobą, tworząc efektowne kompozycje. W stylu eklektycznym nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o łączenie różnych materiałów. Drewno może współgrać z cegłą lub metalem, tworząc interesujące połączenia. Istotne jest, aby wybrać jeden dominujący materiał lub sposób wykończenia, który nada wnętrzu spójność. W eklektycznych wnętrzach wszystkie wzory są dozwolone. Możemy zestawić dywan w azteckie wzory z kolorowymi, geometrycznymi deseniami na ścianach. Jednak konsekwencja jest niezbędna – wzory powinny współgrać i tworzyć spójną całość.

POMYSŁY NA ARANŻACJĘ ŚCIAN EKLEKTYCZNYCH

Wnętrza eklektyczne oferują niepowtarzalną okazję do wyrażenia swojej indywidualności, również w kontekście aranżacji ścian. Jednym z pomysłów na nią jest zestawienie cegły z drewnem. To wbrew pozorom bardzo udane połączenie. Surowość cegły idealnie komponuje się z ciepłem drewna. Innym pomysłem jest zestawienie wzorzystych płytek z drewnem. Niezależnie od tego, czy wybierzemy nowoczesne wzory i kolorowe płytki, czy postawimy na minimalistyczne wzory, drewniane meble będą trafionym wyborem. Nietypowe, ale atrakcyjne połączenie, zwłaszcza w eklektycznym salonie, to synteza stylu glamour ze stylem industrialnym. Polega ona na przykład na wykorzystaniu kontrastów. Na jednej ścianie można zastosować elegancką tapetę, zarówno wzorzystą jak i gładką, najlepiej z połyskiem lub w stylu glamour. Dla pozostałych ścian warto stawiać na kontrastujące kolory, na przykład ciepły, intensywny kolor z satynowym lub błyszczącym wykończeniem, aby uzyskać efekt wizualnego zróżnicowania.

niebieska kanapa, obrazy, kolorowy dywan

DODATKI EKLEKTYCZNE – SZTUKA NIEOCZYWISTOŚCI

Eklektyczny styl wnętrz to pełna swoboda w doborze dodatków, dlatego nie ma jednej recepty na to, jak je wybrać. Eklektyczne wnętrze ceni nieoczywiste połączenia i wyraziste akcenty, które nadają mu indywidualny charakter. Dodatki, które mogą doskonale je uzupełnić to:

  • półki i regały na ścianach,
  • lampy,
  • dywany.

OŚWIETLENIE – GRA KONTRASTÓW I HARMONII

Dobór oświetlenia do eklektycznego wnętrza jest doskonałą okazją do eksperymentowania i tworzenia interesujących kontrastów. Jeśli pomieszczenie jest urządzone w nowoczesnym i minimalistycznym stylu, warto rozważyć wybór antycznych lamp, które dodadzą mu niepowtarzalnego charakteru. Lampy rodem z ubiegłego wieku stanowią fascynujący kontrast dla nowoczesnych mebli i prostych form. Mogą to być zarówno lampy sufitowe, jak i punktowe źródła światła. Jeśli natomiast nasze meble mają prosty i surowy wygląd, świetnym uzupełnieniem będą lampy w stylu klasycznym lub glamour. Takie lampy przynoszą nutę elegancji i wyrafinowania do wnętrza, co stanowi ciekawy kontrast do surowych elementów wystroju.

komoda, stoliki, lampa wisząca

UNIKATOWE MIESZKANIE Z EKSPERTAMI

Zalety mieszkania w stylu eklektycznym są niepodważalne – swoboda w łączeniu różnych stylów i tworzenie niepowtarzalnych wnętrz. Dla idealnej aranżacji skorzystaj z pomocy doświadczonego projektanta wnętrz. PRZESTRONNIE.PL to zespół wykwalifikowanych architektów, którzy doskonale rozumieją potrzeby Twojego eklektycznego projektu. Z nami Twoje mieszkanie stanie się unikalnym dziełem sztuki, łączącym różnorodność stylów w harmonijną całość. Odkryj nasze usługi projektowania i przekształć swoje wnętrze w niezwykłą przestrzeń! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1.Jakie materiały łączymy w stylu eklektycznym?

Styl eklektyczny zachęca do łączenia różnych materiałów, takich jak drewno, cegła czy metal. Ważne jest, aby wybrać jeden dominujący materiał i dobierać pozostałe z rozwagą.

2. Dla kogo jest odpowiedni styl eklektyczny?

Styl eklektyczny jest odpowiedni dla osób lubiących częste zmiany i eksperymenty oraz unikających monotonii i schematów w aranżacji wnętrz.