Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

Inspirujące aranżacje salonu z kominkiem

kominek w salonie w stylu nowoczesnym

Pomysły na aranżację kominka w salonie

Wielu przyszłych właścicieli domów nie potrafi sobie nawet wyobrazić salonu bez kominka. To często spełnienie ich długotrwałych marzeń, które w końcu mają szansę się spełnić. Wybór kominka jest oczywisty, jednak bardziej skomplikowane jest określenie, w jaki sposób go zaaranżować. Oto kilka inspirujących pomysłów na aranżację kominka w salonie.

narożny kominek

Porady dla harmonijnego wnętrza

Planując aranżację ściany przy kominku, zawsze warto dążyć do spójności we wnętrzu. Choć aranżacje eklektyczne mogą być fascynujące, zalecam je jedynie doświadczonym projektantom wnętrz lub osobom o niezwykłym wyczuciu, które potrafią harmonijnie łączyć różne style dekoracyjne. Wszystkim innym polecam koncentrację na spójności, która pozwoli stworzyć eleganckie wnętrze salonu. 

Pierwszym krokiem, od którego warto zacząć planowanie aranżacji ściany z kominkiem, jest wybór stylu dla całego wnętrza. Jeśli salon ma być nowoczesny, otoczenie kominka powinno być minimalistyczne i pozbawione nadmiaru ozdób. Natomiast dla salonów o stylu klasycznym, angielskim czy prowansalskim, istnieje większa swoboda w wyborze. W takich aranżacjach kominek może być bogato zdobiony, wpisując się idealnie w klimat klasycznego salonu. Na powyższym zdjęciu widzimy klasyczny kominek z eleganckim portykiem, który stanowi doskonałe miejsce do eksponowania różnorodnych dekoracji. W tym przykładzie widoczne są świeczniki, obrazki, kwiaty, a nawet starannie oprawione książki. Całość utrzymana jest w stonowanych barwach ziemi, nadając wnętrzu elegancji i szyku. Oczywiście, istnieje wiele innych sposobów na dekorowanie ściany z kominkiem. Przedstawiona aranżacja jest jedną z wersji, która doskonale sprawdzi się, jeśli preferujesz bardziej subtelne akcenty. Jeśli jednak czujesz się odważniejszy i chcesz wprowadzić silniejsze kolory, możesz zdecydować się na kompozycję o intensywniejszych barwach, która nada wnętrzu salonu pazura i przyciągnie uwagę. Należy jednak uważać, jeśli salon jest już mocno kolorowy. W takim przypadku lepiej unikać nadmiaru kolorów, ponieważ może to stworzyć przytłaczające wnętrze, które nie sprzyja relaksowi i wypoczynkowi. 

Salon z kominkiem i telewizorem

Zastanawiając się nad urządzeniem salonu z kominkiem i telewizorem, istotną kwestią jest odpowiednie rozmieszczenie tych dwóch elementów. Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że często pojawia się wyzwanie związane z harmonijnym umiejscowieniem mebli, tak aby zarówno kominek, jak i telewizor były dobrze widoczne. Jednym z rozwiązań tego problemu jest zawieszenie telewizora na ścianie nad kominkiem. Szczególnie w przypadku płaskich telewizorów, takie ustawienie sprawdza się doskonale. Co ciekawe, takie rozwiązanie nie tylko pasuje do nowoczesnych aranżacji wnętrz, ale także rewelacyjnie prezentuje się w stylowych, klasycznych salonach. Dzięki sprytnemu wykorzystaniu przestrzeni nad kominkiem telewizor staje się harmonijnym elementem dopełniającym całość wnętrza. 

Narożny kominek w salonie 

Kominek narożny może stanowić nieco większe wyzwanie przy aranżacji ściany niż tradycyjny kominek. Wybór stylu i dodatków może nie zawsze być wystarczający. Naszym zadaniem jest znalezienie pomysłu na zaaranżowanie tego nietypowego kominka.  Jeśli kominek znajduje się wewnątrz narożnika pomieszczenia, zazwyczaj nie ma większego problemu, ponieważ można stosować podobne porady do tych opisanych wcześniej. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy kominek jest umieszczony na zewnętrznym narożniku ściany. W takich przypadkach pewnym wyzwaniem może być asymetria. Kominek nie jest umieszczony w osi ściany, ale przesunięty na jedną stronę. Jednak tę asymetrię można potraktować jako zaletę i podkreślić ją dodatkowo. Nie każdy jednak czuje się komfortowo w niesymetrycznych wnętrzach, dlatego przy kominku narożnym doskonale sprawdzają się dekoracje kontrastowe w stosunku do reszty ściany. Tworzą one równowagę i wyrównują asymetrię, nadając ścianie z kominkiem harmonijny wygląd. 

Kluczowe elementy do harmonijnej przestrzeni

Aranżacja ściany z kominkiem w salonie jest niezwykle ważnym elementem, który wpływa na ostateczny wygląd wnętrza. W przypadku salonu z kominkiem i telewizorem należy zadbać o harmonijne usytuowanie obu elementów, wybierając rozwiązania takie jak zawieszenie telewizora nad kominkiem. Dla kominków narożnych można wykorzystać asymetrię jako atut, korzystając z kontrastowych dekoracji, które równoważą asymetryczne ułożenie kominka. Istotne jest także dobieranie stylu i dodatków zgodnie z ogólnym charakterem wnętrza, czy to nowoczesnego, klasycznego czy eklektycznego. Dzięki pomysłowej aranżacji kominka można stworzyć salon, który emanuje elegancją, spójnością i funkcjonalnością, zapewniając komfortowe miejsce do wypoczynku i relaksu. Chętnie podejmiemy się zaaranżowania Twojego wnętrza, zapraszamy do kontaktu na PRZESTRONNIE.PL. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie są zalecenia dotyczące aranżacji ściany przy kominku?

Podczas aranżacji ściany z kominkiem, warto dążyć do spójności wnętrza, unikając zbyt eklektycznych kombinacji, chyba że posiada się doświadczenie w projektowaniu wnętrz. Ważnym krokiem jest wybór stylu dla całego salonu, dostosowany do preferencji, np. minimalistycznego dla nowoczesnego salonu lub bogato zdobionego dla klasycznego wystroju. Dobre dobranie ozdób, utrzymanie stonowanych barw ziemi oraz unikanie nadmiaru kolorów w przypadku już mocno kolorowego salonu to kluczowe czynniki, które pomogą stworzyć elegancką, harmonijną przestrzeń. 

2. Jak można odpowiednio rozmieścić kominek i telewizor w salonie?

W przypadku urządzania salonu z kominkiem i telewizorem, istotne jest znalezienie harmonijnego ustawienia obu elementów. Zawieszenie telewizora na ścianie nad kominkiem jest jednym z rozwiązań, które doskonale sprawdza się zwłaszcza przy płaskich telewizorach. Takie rozmieszczenie nie tylko pasuje do nowoczesnych aranżacji, ale również rewelacyjnie prezentuje się w stylowych, klasycznych salonach. Wykorzystanie przestrzeni nad kominkiem pozwala telewizorowi stać się harmonijnym dopełnieniem całego wnętrza. 

3. Jak zaaranżować kominek narożny, który może być wyzwaniem przy aranżacji ściany?

W przypadku kominka narożnego, umieszczonego wewnątrz narożnika pomieszczenia, zastosowanie podobnych porad aranżacyjnych do tradycyjnych kominków jest wystarczające. Jednak, gdy kominek znajduje się na zewnętrznym narożniku ściany, występuje problem asymetrii. Asymetrię można jednak potraktować jako atut, podkreślając ją poprzez zastosowanie dekoracji kontrastowych wobec reszty ściany. Takie elementy tworzą równowagę i harmonijny wygląd, wyrównując asymetrię kominka narożnego.