SALON JAKO SERCE DOMU
Salon to centralne i niewątpliwie najważniejsze miejsce w całym domu. To tutaj możemy odpocząć po ciężkim dniu, spędzić czas z rodziną czy przyjmować gości. Pełni on również ważną funkcję reprezentacyjną. Aranżując go, musimy zwrócić uwagę na takie aspekty jak wygoda i praktyczność, ale również walory estetyczne i spójność ze stylem panującym w całym domu.
CZYNNOŚCI PRZED ARANŻACJĄ SALONU
Zanim podejmiemy się aranżacji salonu, musimy przemyśleć kilka istotnych kwestii. Należą do nich:
- wielkość salonu,
- kształt salonu,
- funkcje pomieszczenia,
- styl życia domowników.
PROJEKT SALONU WEDŁUG WIELKOŚCI POMIESZCZENIA
Projekt salonu musimy uzależnić między innymi od wielkości pomieszczenia, ponieważ w inny sposób urządzimy mały, średni i duży salon. W małym salonie warto wykorzystać zasadę minimalizmu, która zakłada zastosowanie jednej większej dekoracji zamiast kilku małych. Niezbędny może okazać się kompromis, polegający na rezygnacji z umieszczenia we wnętrzu jednego mebla na rzecz drugiego. Ważną zasadą dla małych pomieszczeń jest to, aby stosować w nich jasne kolory, ponieważ optycznie powiększają wnętrze. W średnim salonie mamy większe możliwości aranżacyjne. Możemy zastosować bogatszą kolorystykę i wzornictwo. Zmieści się w nim także wygodna kanapa lub kącik czytelniczy z biblioteczką i fotelem. W dużym salonie można wyróżnić wizualnie porządkujące przestrzeń funkcjonalne strefy. Przykładem jest salon z jadalnią lub kuchnią, w którym strefy tych pomieszczeń można wydzielić wykorzystując obniżony sufit podwieszany. Przestronny salon można wyposażyć w duży narożnik albo dwie lub trzy większe kanapy, stanowiące miejsce odpoczynku i przyjmowania gości.
UNIWERSALNE STYLE ARANŻACJI SALONU
W zależności od własnych upodobań i inspiracji możemy skorzystać z różnych stylów aranżacji salonu. Salon w stylu skandynawskim to rozwiązanie dla osób ceniących we wnętrzu ciepło, przytulność i harmonię. Zapewniają je minimalizm form i jasne kolory, takie jak biel czy szarość. W salonie w stylu nowoczesnym wszechobecne są minimalizm, monochromatyczność, prostota i harmonia. Taki styl do salonu wybierają osoby ceniące porządek i ład we wnętrzach oraz kierujące się ideą less is more. Szlachetność, przytulność, domowa atmosfera, ciepło i elegancja to cechy doskonale opisujące wnętrze salonu w stylu tradycyjnym. Natomiast dla osób pragnących uzyskać ciepły i sielski charakter salonu nawiązujący swoim wystrojem do wiejskiego domku babci z ogrodem i bibelotami, dobrym pomysłem będzie urządzenie wnętrza w stylu rustykalnym. Najlepiej sprawdzą się w nim tradycyjne meble w jasnych kolorach. Ciepło i romantyczność zapewni nam aranżacja w stylu prowansalskim. Elementy charakterystyczne dla tego stylu to jasne kolory, takie jak beże, biele i rozbielane pastele, naturalne materiały oraz przytulne, miękkie tkaniny. W takim salonie można umieścić bieloną komodę, fotel z wikliny i elementy związane z naturą.
ORYGINALNE STYLE ARANŻACJI SALONU
Bardziej oryginalne trendy wnętrzarskie, które sprawdzą się w aranżacji salonu, to minimalizm, styl industrialny, glamour i vintage. Przyjrzyjmy się każdemu z nich. Salon w stylu minimalistycznym może nawiązywać do stylistyki nowoczesnych wnętrz, ale nie jest to regułą. Minimalizm nie zawsze jest też ograniczeniem ilości kupowanych przedmiotów i może wiązać się z ich przerabianiem czy odnawianiem. W salonie w stylu industrialnym nie może zabraknąć takich elementów jak surowy beton, odsłonięta cegła czy zimna stal. Warto umieścić w nim również lampy z widocznymi żarówkami i przewodami. Styl glamour zapewni salonowi elegancję i blask. Do aranżacji należy wykorzystać złote, szklane i kryształowe elementy. Warto umieścić w takim salonie na przykład pikowaną, czarną kanapę na eleganckich nóżkach czy stolik ze szklanym blatem. Natomiast dla miłośników aranżacji wnętrz na wzór tych z dalekiej przeszłości polecany jest styl vintage. Wykorzystamy tutaj zarówno unowocześnione meble sprzed lat, jak i te odnalezione na targach staroci i odnowione.
MEBLE DO SALONU
Główne meble salonowe to sofy i kanapy. Znajdują się one w centrum salonu, służą do wypoczynku oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a więc ich odpowiedni wybór jest bardzo istotny. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę, dobraną do całości wnętrza oraz dodatkowe funkcje na przykład możliwość rozkładania. Jeśli chcemy wypełnić każdy kąt salonu i tym samym uzyskać więcej miejsca do wypoczynku, powinniśmy wybrać do wnętrza narożnik. Wygodnym elementem salonu jest fotel. Można wybrać różne modele, na przykład bujany czy rozkładany. Urządzając salon z jadalnią, warto postawić na solidny i wygodny stół i krzesła. Nie należy również zapomnieć o stoliku kawowym, który wpływa na prezencję salonu. Dodatkowe meble używane do aranżacji tego pomieszczenia to komody, szafy czy regały na książki. Ważną rolę w salonie odgrywają dekoracje i dodatki. Najlepszym wyborem będą lampy dekoracyjne, miękkie poduszki i koce.
STWORZYMY DLA CIEBIE WYMARZONY SALON
Salon jest sercem całego domu, dlatego jego odpowiednia aranżacja jest bardzo istotna. Pomysłów na nią, czerpiących z różnych stylów wnętrzarskich, jest mnóstwo, a ich wybór zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli marzysz o zrealizowaniu swoich wizji aranżacyjnych we własnym wnętrzu, skontaktuj się z nami. Nasz architekt z PRZESTRONNIE.PL chętnie pomoże Ci w stworzeniu wymarzonego wnętrza. Działamy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce.
PYTANIA I ODPOWIEDZI:
1. Dlaczego aranżacja salonu jest tak istotna?
Podczas urządzania domu czy mieszkania aranżacja salonu odgrywa ważną rolę, ponieważ jest to centralne pomieszczenie, w którym spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi czy odpoczywamy. Salon pełni też funkcję reprezentacyjną.
2. Jakie style możemy wykorzystać, aranżując salon?
Do aranżacji salonu możemy wykorzystać takie style jak styl skandynawski, nowoczesny, tradycyjny, minimalistyczny, industrialny, rustykalny, glamour, vintage czy prowansalski.
Spis rozdziałów: