Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

JAK URZĄDZIĆ BIURO W SALONIE? 

lampka wolnostojąca

DZIENNY POKÓJ PRACY

Marzeniem wielu osób jest osobisty gabinet z biurkiem o regulowanej wysokości, wygodnym fotelem, a także okazałą biblioteczką. Brzmi interesująco, ale niestety nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie ze względu na ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu. Dobrą opcją może być aranżacja domowego biura w salonie. O czym należy pamiętać przy funkcjonalnym wydzieleniu miejsca do pracy w pokoju dziennym?

STWORZENIE GRANIC W SALONIE

Chcąc stworzyć w salonie ciche stanowisko do pracy, gdzie można skupić się na obowiązkach, warto rozważyć odpowiednie wydzielenie przestrzeni roboczej od reszty pokoju dziennego. Istnieje kilka sposobów na osiągnięcie tego celu. 

Jeśli salon jest przestronny, to można pomyśleć o postawieniu ścianki działowej. To rozwiązanie pozwala oddzielić część wypoczynkową od gabinetu. Ścianka może być stała lub ruchoma, co daje elastyczność w dostosowaniu przestrzeni do potrzeb. Jest to także doskonała okazja do dodania kreatywnych elementów dekoracyjnych, które nadadzą wnętrzu charakteru. 

Mleczna szyba lub dekoracyjny parawan nie tylko podzielą przestrzeń, ale także poprawią walory wizualne. Mleczna szyba doda lekkości i subtelności, podczas gdy dekoracyjny parawan może stać się interesującym elementem wystroju wnętrza. 

Nowoczesny, prześwitujący regał to kolejna opcja, która może pomóc w oddzieleniu strefy pracy od reszty salonu. Taki regał spełnia funkcję praktyczną, umożliwiając przechowywanie książek, dokumentów i dekoracji, jednocześnie pełniąc funkcję naturalnej bariery między przestrzenią biurową a wypoczynkową.

lampka na biurko

DESIGN WPROWADZI HARMONIĘ

Po wydzieleniu przestrzeni pracy w salonie pora zastanowić się nad jej designem. Wybór odpowiedniego stylu może pomóc stworzyć spójną i estetyczną przestrzeń. W dalszej części artykułu przedstawiamy kilka popularnych opcji. 

STYL NOWOCZESNY

Styl nowoczesny charakteryzuje się minimalistycznym podejściem do projektowania. W biurze utrzymanym w tym stylu warto postawić na proste, funkcjonalne meble i wygodny fotel. Biurko ze szklanym blatem może pomieścić cały niezbędny sprzęt do pracy, a jednocześnie nada wnętrzu nowoczesnego charakteru.

STYL VINTAGE

Jeśli ktoś preferuje styl vintage, powinien pamiętać o surowych, wysokich regałach, które pomieszczą wiele segregatorów i dodatków biurowych. Meble wykonane z ciemnego dębowego drewna doskonale oddadzą klimat epoki, a stylowe obrazy i ramki podkreślą nostalgiczny charakter tego wystroju.

STYL SKANDYNAWSKI

Styl skandynawski jest znany z jasnych, prostych mebli oraz stonowanych kolorów. W takim biurze warto postawić na białe lub jasnoszare biurko, które doskonale wpisuje się w estetykę tego stylu. Dodatkowo, warto dodać kilka stylowych ram i obrazów nawiązujących do natury, co podkreśli przyjazny charakter przestrzeni.

krzesło na kółkach

OŚWIETLENIE DOPASOWANE DO WARUNKÓW PRACY

Oświetlenie to kluczowy element każdej przestrzeni, w tym biura w salonie. W miarę możliwości należy maksymalnie wykorzystać naturalne światło słoneczne. To nie tylko oszczędza energię, ale także korzystnie wpływa na komfort pracy. Ponadto ważne jest odpowiednie usytuowanie biurka – dla osoby praworęcznej biurko powinno być ustawione lewym bokiem do okna, a dla leworęcznych – prawym. Podczas pracy w godzinach wieczornych lub w miejscu, gdzie naturalne światło jest ograniczone, nie można zapominać o odpowiednim oświetleniu sztucznym. Lampka biurkowa o regulowanej intensywności światła będzie nieoceniona podczas wieczornej pracy.

ŻYWA ZIELEŃ DLA LEPSZEGO NASTROJU

Funkcjonalność to oczywiście kluczowy element przy projektowaniu biura w salonie, ale nie zapominajmy o estetyce przestrzeni. W tym kontekście rośliny stanowią doskonałe rozwiązanie. Które sprawdzają się najlepiej?

  • Monstera – znana również jako „dziurawa roślina”, to nie tylko dekoracja, ale także doskonały filtr powietrza. Jej niezwykłe liście dodadzą wnętrzu charakteru, a jednocześnie pomogą w złapaniu świeżego oddechu. 
  • Bluszcz – to pnącze, które pięknie się rozrasta i może być zawieszone lub umieszczone na półkach. Jego zielone liście i zwisające pędy dodają wnętrzu przytulności i naturalnego uroku. 
  • Paproć – to klasyczna roślina do wnętrz, która nadaje przestrzeni lekkości i delikatności. Jej liście tworzą przyjemny kontrast z nowoczesnymi lub minimalistycznymi aranżacjami. 

Rośliny nie tylko ozdabiają biuro w salonie, ale także przynoszą liczne korzyści zdrowotne. Poprawiają nastrój, redukują stres i pomagają oczyścić powietrze, co jest szczególnie istotne podczas długich godzin spędzonych przy pracy. 

sofa do salonu

MĄDRZE ZARZĄDZANA PRZESTRZEŃ

Jeśli do dyspozycji nie ma zbyt dużo miejsca, warto skupić się na dokładnym rozmieszczeniu mebli i akcesoriów. Biuro w salonie z funkcjonalnym regałem może być kluczem do utrzymania harmonii i porządku. Przestrzeń nad biurkiem można wykorzystać do przechowywania dokumentów i przydatnych akcesoriów, takich jak segregatory czy kalendarz. 

Jeśli przestrzeń jest naprawdę ograniczona, zastanowić się można nad meblami wielofunkcyjnymi. Meble wielofunkcyjne pozwalają na oszczędność miejsca i efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Przykładem może być komoda, która w razie potrzeby może stać się biurkiem.

STWÓRZ KOMFORTOWE ŚRODOWISKO PRACY

Urządzenie biura w mieszkaniu to wyjątkowa korzyść, która pozwala na pracę w komfortowym środowisku. Dzięki wsparciu doświadczonego projektanta wnętrz z PRZESTRONNIE.PL proces projektowania staje się łatwiejszy i efektywniejszy. Projektant pomoże w pełnej aranżacji wnętrza, uwzględniając indywidualne potrzeby. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Czy biuro w salonie jest odpowiednie dla małych mieszkań?

Tak, biuro w salonie może być dostosowane do każdej przestrzeni, dzięki wykorzystaniu mebli wielofunkcyjnych i sprytnych rozwiązań.

2. Jak utrzymać porządek w biurze w salonie?

Kluczem jest dobra organizacja. Wykorzystanie funkcjonalnych regałów, mebli z miejscem do przechowywania i minimalizowanie zbędnych przedmiotów.

3. Czy biuro w salonie to dobry pomysł dla osób pracujących zdalnie?

Tak, biuro w salonie może być doskonałym miejscem do pracy zdalnej, jeśli jest odpowiednio zaprojektowane i wyposażone.

4. Jakie są najważniejsze elementy przy tworzeniu biura w salonie?

Kluczowe elementy to separacja przestrzeni, odpowiedni design, oświetlenie, rośliny, meble i organizacja przestrzeni.