
Kuchnia z salonem
Aneks kuchenny połączony z salonem staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Jest to opcja korzystna zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie optyczne powiększenie przestrzeni ma ogromne znaczenie. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Podpowiadamy, jak zaaranżować takie wnętrze.
Sposób na optyczne powiększenie przestrzeni
Aranżacja salonu z aneksem kuchennym jest jednym ze sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni, dlatego takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w małych mieszkaniach. W jego urządzaniu ważne jest, aby dobrze przemyśleć wszystkie szczegóły. To samo dotyczy funkcjonalności, powinniśmy wziąć pod uwagę nasze potrzeby, wyznaczyć priorytety i zaplanować optymalny układ mebli. Następnie możemy przejść do wyboru stylu aranżacji, wyboru kolorystyki, elementów wykończeniowych, dekoracji i wyposażenia, tak aby wszystko było zgodne z projektem.

Wykorzystaj przestrzeń!
Aby urządzić mały salon z kuchnią i jadalnią w sposób funkcjonalny, warto wykorzystać wszystkie dostępne przestrzenie. Planując ustawienie mebli, pamiętajmy o tym, żeby nie zakłócały poruszania się po pomieszczeniu. Dobrze będzie, jeśli stół z krzesłami stanie w takim miejscu, żeby był do niego dostęp z każdej strony. Możemy wybrać rozkładany stół, co pozwoli nam zaoszczędzić przestrzeń i zastosować go zarówno na co dzień, jak i podczas przyjmowania gości. Żeby wyodrębnić jadalnię optycznie, wykorzystajmy barwne płaszczyzny podłogi lub ściany albo wiszące lampy.
Ponieważ mały salon z aneksem kuchennym może być trudny w urządzeniu, bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę metraż, układ wnętrza, oświetlenie i dekoracje. Przy wyborze kolorystyki, dodatków i mebli musimy unikać optycznego zagracenia pomieszczenia, aby wszystko pięknie wyglądało i czuć się w nim komfortowo.
Kolorystyka optycznie powiększająca przestrzeń
Chociaż otwarta przestrzeń ma swoje zalety, to jednak ma również swoje wady. Do największych wad aneksu kuchennego w salonie należy rozchodzenie się zapachów i dźwięków, jak i widok kuchennego rozgardiaszu panującego w kuchni z salonu. Pokój dzienny jest najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem w mieszkaniach i domach, dlatego do zaprojektowania wnętrza należy przywiązać ogromną uwagę. W takim pomieszczeniu należy zastosować odpowiednią kolorystykę, dodatki i elementy dekoracyjne, by salon nie został przytłoczony.
Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by ściany i podłoga były w jasnych barwach, co optycznie powiększy przestrzeń. Najlepiej wybrać barwy:
- białą,
- szarości,
- beże.
Dodatkowo meble i elementy wyposażenia powinny być wybierane w taki sposób, by umożliwić wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni.

Oświetlenie
Nie można również zapomnieć o odpowiednio dobranym oświetleniu, które powinno być przyjemne dla oka, by stworzyć przytulną atmosferę. Najważniejszą strefą jest blat roboczy, który wymaga szczególnego oświetlenia, zapewniającego użytkownikom kuchni komfort i bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków. Najczęściej stosowanym typem oświetlenia do tego obszaru są halogenowe spoty lub taśmy LED.
Jeśli chodzi o strefę jadalną, lepszym wyborem będzie kinkiet, zamontowany na ścianie, z neutralnym światłem. Z kolei w większych przestrzeniach świetnie sprawdzą się lampy wiszące. Oświetlenie dekoracyjne świetnie dopełnić będą taśmy LED, które można zamontować w witrynach lub za szafką RTV. Oświetlenie ogólne powinno w tym wypadku stanowić lampy sufitowe lub żyrandol. W przypadku salonu zalecane jest ciepłe światło, które sprzyja relaksowi i odpoczynkowi, natomiast w aneksie kuchennym lepiej sprawdzi się światło o wyższej temperaturze barwowej.
Wybór podłóg
Wybierając rodzaj podłogi, trzeba zwrócić uwagę na jej parametry oraz wygląd, który sprawdzi się jednakowo w przestrzeni kuchennej oraz w części salonowej. Należy wziąć pod uwagę różny charakter obu części, wymogi użyteczności oraz estetykę. Jeśli chcesz zdecydować się na jednolitą podłogę, możesz wybrać panele winylowe. Są bardzo trwałe, co wynika z zastosowania specjalnie wyselekcjonowanych surowców, dzięki czemu są one odporne na wilgoć i łatwiejsze w utrzymaniu czystości – można je bez trudu umyć, chociażby z kawy czy wina. Ponadto panele winylowe są antypoślizgowe, więc salon z aneksem będzie bezpieczny nawet dla dzieci.
Jeśli chcemy optycznie wydzielić przestrzeń w kuchni, możemy zastosować gres, ponieważ jest trwały i odporny na wilgoć. W salonie możemy zainwestować w tańsze i klasyczne panele lub wykorzystać drewniane deski. Dla optymalnego wykończenia warto połączyć je listwą podłogową, dzięki której całość będzie prezentować się elegancko.

Wnętrza stworzone z pasją!
Aranżacja wnętrza pełnego elegancji, wygody i funkcjonalności jest nieco trudna. Jeśli jednak zatrudnimy do tego projektu fachowców, uzyskamy piękne lokum o wyglądzie, które zachwyci naszych znajomych i spełni nasze marzenia. Eksperci firmy PRZESTRONNIE.PL z przyjemnością zaaranżują dla Ciebie mieszkanie, abyś mógł się nim cieszyć. Czekamy na Ciebie, skontaktuj się z nami i rozpocznij profesjonalną współpracę!
PYTANIA I ODPOWIEDZI:
1. Jakie podłogi wybrać do salonu z aneksem kuchennym?
Gdy zdecydujemy się na jednolitą podłogę, wybierzmy panele winylowe. Są one odporne na wilgoć, łatwe w utrzymaniu czystości i antypoślizgowe. Jeśli chcemy optycznie oddzielić strefy, zastosujmy gres w części kuchennej, a panele lub drewniane deski w części salonowej.
2. Jakie oświetlenie zastosować w salonie połączonym z kuchnią?
Nad blatem kuchennym zastosujmy oświetlenia halogenowe spoty lub taśmy LED. Jeśli chodzi o strefę jadalną, lepszym wyborem będzie kinkiet, zamontowany na ścianie, z neutralnym światłem. Z kolei w większych przestrzeniach świetnie sprawdzą się lampy wiszące. Oświetlenie ogólne powinno w tym wypadku stanowić lampy sufitowe lub żyrandol.
3. Jak zaplanować rozmieszczenie meble w otwartej przestrzeni?
Planując rozmieszczenie mebli, trzeba pomyśleć o kwestii najważniejszej: sprzęty nie powinny zakłócać poruszania się po mieszkaniu. Na przykład stół: umieśćmy go razem z krzesłami tak, aby można było do niego dojść ze wszystkich stron. Wybierzmy model rozkładany, aby zaoszczędzić miejsca. Taki posunięcie sprawdzi się zarówno w życiu codziennym, jak i przy przyjmowaniu gości.
Spis rozdziałów: