Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

mały, jasny salon

NOWOCZESNE SPOSOBY

W dzisiejszych czasach, kiedy jakość miejsca do życia staje się coraz bardziej istotna, poszukiwanie sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej staje się priorytetem dla wielu osób. Nowoczesne triki projektowe mogą zdziałać cuda, sprawiając, że nawet niewielkie metraże nabiorą przestronności i elegancji. W tym artykule przyjrzymy się różnorodnym strategiom, które pomogą w optycznym powiększeniu wnętrza, tworząc przyjemne i komfortowe miejsce do życia.

JASNE BARWY

Pierwszym krokiem w kierunku optycznego powiększenia przestrzeni jest zastosowanie odpowiednich kolorów. Jasne odcienie, takie jak biel, pastele czy delikatne beże mają zdolność odbijania światła, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej otwarte. Zdecydujmy się na jasne tło ścian i sufitów, tworząc wrażenie niekończącej się przestrzeni. Jasne kolory na ścianach stanowią nieodłączny element projektowania niewielkich przestrzeni. Jasna kolorystyka sprzyja kreowaniu uczucia swobody i relaksu w ograniczonych przestrzeniach. Jest to szczególnie istotne, gdy okna są małe, a dostęp światła dziennego ograniczony. Dzięki jasnym barwom codzienne funkcjonowanie staje się komfortowe i przyjemne.

jasna sofa w salonie

LUSTRA NA ŚCIANIE

Lustra są niezastąpionym narzędziem w wizualnym powiększaniu wnętrza. Umieszczając je na jednej ze ścian, stworzymy iluzję głębi i optycznie podwoimy dostępną przestrzeń. Lustra najlepiej zlokalizować naprzeciw okna lub innego źródła światła, ponieważ doskonale odbijają światło i wprowadzają dodatkową ilość światła do pomieszczenia. Możemy uzyskać jeszcze mocniejszy efekt, jeśli zamontujemy lustra na przyległych sobie lub przeciwległych ścianach.

ODPOWIEDNIE MEBLE

Wybierając meble, postawmy na minimalistyczne wzory. Masywne i ciężkie meble mogą przytłaczać przestrzeń, podczas gdy lekkie konstrukcje optycznie ją powiększają. Ograniczmy również ilość mebli do niezbędnego minimum, co stworzy wrażenie przestronności nawet na niewielkim metrażu. Dodatkowo połysk akrylowych mebli to doskonały sposób na wprowadzenie przestronności do wnętrza – przezroczyste krzesła, stoliki czy półki sprawiają, że granice pomieszczenia stają się niewidoczne. To subtelny, a jednocześnie skuteczny sposób na stworzenie wrażenia większej przestrzeni.

OZDOBY – ILUZJA WYSOKOŚĆ I PRZESTRONNOŚCI

Malowanie pionowych pasów na ścianie może zdziałać cuda. Ten prosty trik optycznie podniesie sufit, powiększając przestrzeń – wybierając kontrastowe kolory dla pasów, uzyskamy dodatkową głębię i efektowny design.  Rośliny wiszące to także istotny element dekoracyjny, który może być pomocny przy wykorzystaniu pionowej przestrzeni. Dzięki nim wnętrze nabiera przytulności i jednocześnie zachowuje przestronny charakter. Jeśli chcemy optycznie doświetlić i powiększyć przestrzeń, zrezygnujmy ze zbyt wzorzystych firanek i ciężkich zasłon. Wprowadzają one do wnętrza przytulny klimat, ale również lekko je zamykają. Zamiast zasłon wybierzmy eteryczne, woalowe firanki, jasne rolety rzymskie, materiałowe panele lub zostawmy okna sauté, bez niczego.

akrylowa kuchnia

KOLORYSTYCZNE GRANICE PRZESTRZENI

Wielofunkcyjne pomieszczenia można optycznie rozdzielić za pomocą kolorystycznych granic. Malując jedną część pomieszczenia na inny kolor, nadajemy jej odrębny charakter. Dzięki takim subtelnym, optycznym podziałom sprawimy, że wnętrze wyda się bardziej zorganizowane i przemyślane. Istotne jest także utrzymanie porządku – to sprawia, że przestrzeń wydaje się większa. Wybierając meble z ukrytymi schowkami czy łóżko z pojemnikiem na pościel, utrzymamy ład i porządek, co wpłynie korzystnie na odczucie przestronności.

MĄDRZE WYBRANE OŚWIETLENIE

Odpowiednie oświetlenie odgrywa istotną rolę w optycznym powiększaniu wnętrza. Unikajmy ciężkich kloszy i dużych, ozdobnych żyrandoli. Stawiajmy na jasne, rozproszone światło. Najbardziej odpowiednim wyborem będą lampy:

  • z papierowym lub wykonanym z innego tworzywa kloszem, 
  • z półprzezroczystym kloszem,  
  • z oświetleniem ledowym.

Uniwersalne taśmy i akcesoria led można zastosować do podkreślenia przestrzeni podwieszonych mebli kuchennych – w ten sposób można podświetlić także ramy łóżek, półki z książkami czy wnęki. Dobrym rozwiązaniem są również lampy sufitowe o minimalistycznym designie, które doskonale współgrają z nowoczesnym stylem, jednocześnie optycznie powiększając przestrzeń.

przestrzenny salon z kuchnią

POWIĘKSZAJ PRZESTRZEŃ RAZEM Z NAMI!

Marzysz o większej przestrzeni w swoim domu? Optyczne powiększanie wnętrza to sztuka, która wymaga zrozumienia przestrzeni i zarządzania nią w umiejętny sposób. Dzięki współpracy z naszym zespołem projektantów wnętrz z PRZESTRONNIE Twój dom stanie się przyjemnym i komfortowym miejscem. Pracujemy na terenie całej Warszawy i w okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jak za pomocą kolorów ścian i sufitów optycznie powiększyć przestrzeń?

Zaleca się stosowanie jasnych odcieni, takich jak biel, pastele czy beże, które odbijają światło, tworząc wrażenie większej otwartości.

2.  Jakie ozdoby i triki projektowe pomagają w optycznym podniesieniu sufitu?

Malowanie pionowych pasów na ścianach oraz dodawanie roślin wiszących tworzy iluzję większej wysokości, nadając pomieszczeniu przestronność.

3. Jakie są zalecenia dotyczące oświetlenia w aranżacji przestrzeni?

Stosowanie jasnego, rozproszonego światła, unikanie ciężkich żyrandoli oraz wybieranie oświetlenia ledowego to ważne elementy optycznego powiększania wnętrza.

4. W jaki sposób rozmieszczenie luster wpływa na efekt optycznego powiększenia przestrzeni?

Lustra umieszczone naprzeciw okien lub na przyległych ścianach potęgują iluzję głębi i podwajają optycznie dostępną przestrzeń.