Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

wyspa kuchenna, lampy wiszące

FUNKCJONALNOŚĆ I ESTETYKA

Wyspa kuchenna to autonomiczna konstrukcja, która może zawierać szafki kuchenne lub sprzęt, taki jak zmywarka czy piekarnik. Jej blat może pełnić funkcję miejsca do przygotowywania posiłków lub ich spożywania, a także może być wyposażony w zlewozmywak lub płytę grzewczą. Wybór odpowiedniej wyspy do kuchni wymaga uwzględnienia dostępnej przestrzeni i instalacji. Planując wyspę kuchenną, można dopasować ją do niemal każdego stylu wnętrza. Może ona przybierać różne kształty, nie tylko tradycyjny prostokąt, ale także na przykład literę L. Ważne jest rozważenie rozmiaru kuchni, który wpłynie na możliwe rozwiązania. Wprowadzenie wyspy kuchennej do kuchni nie tylko zwiększa przestrzeń roboczą, ale także nadaje wnętrzu porządek i elegancję, co jest szczególnie ważne, jeśli często gotujemy w większym gronie osób.

ROZWIĄZANIE DLA WIELU WNĘTRZ

Wyspa kuchenna to element, który doskonale sprawdza się w różnych rodzajach wnętrz. Najczęściej jednak jest używana w kuchniach otwartych, gdzie kuchnia jest połączona z przestrzenią dzienną, obejmującą jadalnię i część relaksacyjną z sofą lub fotelami. Dodanie wyspy kuchennej pozwala subtelnie wydzielić część kuchenną, zachowując przy tym otwartość pomieszczenia. Wyspa kuchenna może znaleźć zastosowanie także w kuchniach zamkniętych, pod warunkiem, że dysponujemy przestronnym pomieszczeniem. W mniejszych kuchniach może ona utrudniać swobodę poruszania się i odebrać komfort pracy, dlatego jej umiejscowienie wymaga starannego przemyślenia. Niezależnie od rodzaju wnętrza, wyspa kuchenna może być wyjątkowym dodatkiem, który wzbogaci kuchnię zarówno funkcjonalnie, jak i estetycznie.

wyspa kuchenna, drewniane szafki

MIEJSCE DO SPOŻYWANIA POSIŁKÓW

Wyspa kuchenna, choć często stanowi centralny punkt kuchni, może być znacznie więcej niż tylko miejscem do przygotowywania posiłków. Jedną z najpopularniejszych i zarazem podstawowych form wyspy kuchennej jest ta z samym blatem, pod którym znajdują się szafki i szuflady. To proste rozwiązanie, które nie wymaga dodatkowych instalacji wodnych ani elektrycznych i nie zajmuje dużo miejsca. Jednak, jeśli mamy nieco więcej przestrzeni do zagospodarowania, możemy sprawić, że nasza wyspa kuchenna stanie się miejscem nie tylko do gotowania, ale również do wspólnych posiłków. Dostawienie do wyspy wysokich taboretów lub krzeseł stworzy wygodną strefę jadalną, która może stać się centrum kuchni lub otwartej przestrzeni dziennego relaksu. To również doskonała okazja, aby dodać nieco stylu i osobowości do kuchni.

ZLEWOZMYWAK W WYSPIE

Jednym z innowacyjnych pomysłów jest zamontowanie w wyspie kuchennej zlewozmywaka. Choć wymaga to pewnych prac instalacyjnych, może znacząco zwiększyć funkcjonalność tego obszaru. Dodanie zlewozmywaka do wyspy kuchennej jest szczególnie przydatne, jeśli to właśnie tutaj planujemy spędzać większość czasu, gotując i przygotowując posiłki. Zlewozmywak umożliwia wygodne przygotowywanie warzyw i mycie naczyń bez konieczności przemieszczania się po całej kuchni. Jeśli dodatkowo planujemy umieścić na swojej wyspie kuchennej płytę grzewczą, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępu między zlewozmywakiem a płytą – co najmniej 60 cm. To istotne ze względów bezpieczeństwa, a także komfortu podczas pracy w kuchni.

wyspa kuchenna, białe szafki

WYSPA KUCHENNA ZE SPRZĘTEM AGD

Wyspa kuchenna to nie tylko stylowy element aranżacji kuchni, ale także miejsce, które może pomieścić różne sprzęty AGD, czyniąc ją bardziej funkcjonalną. Urządzenia AGD, które mogą być zainstalowane na wyspie kuchennej to:

  • zmywarka,
  • piekarnik,
  • lodówka,
  • płyta grzewcza,
  • okap kuchenny.

Wybierając rodzaj płyty grzewczej, zastanówmy się nad jej estetyką i funkcjonalnością. Płyty indukcyjne lub elektryczne mają gładką powierzchnię, która jest łatwa do czyszczenia, a bliskość sprzętu AGD sprawia, że gotowanie staje się bardziej efektywne.

ZALETY I WADY WYSPY KUCHENNEJ

Decydując się na kuchnię z wyspą kuchenną, warto dokładnie zastanowić się nad jej zaletami i wadami, ponieważ to rozwiązanie ma wiele aspektów do uwzględnienia. Niewątpliwie wyspa kuchenna powiększa przestrzeń roboczą w kuchni, co ułatwia jednoczesne gotowanie w większym gronie osób.  Kolejną zaletą wyspy kuchennej jest możliwość przechowywania naczyń, garnków, sprzętów kuchennych czy produktów spożywczych w umieszczonych w niej szafkach, szufladach i półkach. Wyspa kuchenna staje się też często centrum życia w kuchni. To idealne miejsce do wspólnych spotkań podczas posiłków z rodziną i przyjaciółmi oraz wspólnych rozmów. Wyspa to także element aranżacji, który nadaje kuchni unikalny charakter, ponieważ można ją dostosować do indywidualnych preferencji. Do wad wyspy kuchennej należy to, że zajmuje ona sporo miejsca i nie sprawdzi się w małych kuchniach, gdyż konieczne jest zachowanie odpowiednich odstępów od innych elementów kuchni i mebli. Realizacja kuchni z wyspą jest także zwykle kosztowna ze względu na konieczność dostosowania instalacji i zakupu dodatkowych szafek i urządzeń. Dużym minusem wyspy jest również to, że brudne naczynia, które na niej pozostawimy będą widoczne, co wpłynie na estetykę pomieszczenia.

wyspa kuchenna, stół, krzesła

TWOJA KUCHNIA Z WYSPĄ – NASZA WIZJA!

Urządzając kuchnię z wyspą kuchenną, skorzystaj z pomocy projektanta wnętrz z PRZESTRONNIE.PL. Nasz doświadczony architekt zapewni Ci kompleksowy projekt, dostosowany do Twoich potrzeb. Jego korzyści to niewątpliwie zwiększenie przestrzeni roboczej, efektowny wystrój i praktyczne przechowywanie. Dzięki profesjonalnemu projektowaniu Twoja kuchnia z wyspą stanie się funkcjonalnym i stylowym sercem Twojego domu. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. W jakich wnętrzach sprawdzi się wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna sprawdzi się w kuchniach otwartych oraz w kuchniach zamkniętych o dużej przestronności.

2. Jakie są zalety i wady wyspy kuchennej?

Zalety wyspy kuchennej to większa przestrzeń robocza, dodatkowe miejsce do przechowywania i miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Do wad wyspy kuchennej należy duża ilość miejsca, jaką potrzebujemy na jej montaż, jak również koszt i konieczność stałej dbałości o porządek.