Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

kominek narożny w salonie

Kominek w salonie  

Projektowanie salonu z kominkiem powinno uwzględniać funkcjonalność i estetykę. Należy wybrać odpowiednie miejsce na kominek, żeby był widoczny i jednocześnie nie blokował dostępu do innych elementów pomieszczenia. Warto też pamiętać o bezpieczeństwie, zachowując odpowiednie odległości od mebli i ścian. W aranżacji można wykorzystać naturalne materiały, takie jak kamień czy drewno, aby nadać wnętrzu ciepłego i przytulnego charakteru. Warto też zadbać o dobre oświetlenie i dobry dostęp do kominka. 

kwiaty, drewniane stoliki, kominek

Rodzaje kominków 

Istnieje wiele rodzajów kominków, które można zainstalować w salonie, każdy z nich posiada swoje unikalne cechy i zalety oraz właściwości:

 • Kominek tradycyjny – wykonany z cegły lub kamienia, który jest często wybierany ze względu na tradycyjny i ciepły wygląd. Może być wyposażony w otwarte lub zamknięte palenisko. 
 • Kominek elektryczny – jest łatwy w instalacji i obsłudze, a także bezpieczny. Idealny dla osób, które chcą cieszyć się atmosferą kominka bez konieczności zajmowania się drewnem i popiołem. 
 • Kominek gazowy – jest ekologiczny i wygodny w użyciu. Nie wymaga drewna ani popiołu, a płomień jest kontrolowany za pomocą pilota. Sprawdzi się dla osób, które chcą cieszyć się wygodą i posiadaniem kominka. 
 • Kominek kaflowy – jest często wybierany ze względu na swój tradycyjny wygląd i ciepły charakter. Może być wyposażony w otwarte lub zamknięte palenisko, często wykorzystywany jako dodatek do salonu. 
 • Kominek bioetanolowy – inaczej nazywany biokominkami. Jest ekologiczny i bezpieczny. Nie wymaga drewna ani popiołu, a płomień jest kontrolowany za pomocą pilota. Idealnie sprawdzi się dla osób, które chcą cieszyć się wygodą i wyglądem kominka bez konieczności zajmowania się drewnem i popiołem. 

Wybierając rodzaj kominka, należy brać pod uwagę własne preferencje, potrzeby i możliwości. Ważne jest, żeby wybrany kominek był bezpieczny i funkcjonalny. 

biała sofa, kominek

Salon z kominkiem  

Projektując salon z kominkiem należy wziąć pod uwagę następujące kroki:

 1. Wybierz odpowiednie miejsce na kominek – powinien być centralnym punktem salonu i łatwo widoczny z różnych miejsc w pokoju. 
 2. Zdecyduj o stylistyce kominka – powinna korespondować z resztą wnętrza, żeby stanowić spójną całość. 
 3. Określ budżet – projektowanie salonu z kominkiem może być kosztowne, więc ważne jest, aby określić budżet, który jesteś w stanie przeznaczyć na projekt. 
 4. Zdecyduj o rodzaju kominka – istnieje wiele rodzajów kominków, w tym tradycyjne, elektryczne, gazowe, kaflowe i bioetanolowe. Należy wybrać taki, który najlepiej odpowiada potrzebom i preferencjom. 
 5. Zastanów się nad dodatkami – do kominka można dołączyć dodatki, takie jak wyposażenie do utrzymywania czystości, ruszt do grillowania, dodatkowe półki na książki i dekoracje. 
 6. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo – kominek powinien być bezpieczny i spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa. 
 7. Zatrudnij profesjonalistę – jeśli nie jesteś pewien, jak zaprojektować salon z kominkiem, zatrudnij profesjonalistę, aby pomógł Ci w procesie projektowania. 
stoliki kawowe, kominek, biały fotel

Kominek w salonie jest popularnym elementem w wielu domach, ponieważ dodaje ciepła i atmosfery do wnętrza. Projektowanie salonu z kominkiem wymaga uwzględnienia kilku ważnych czynników, takich jak ustawienie mebli, oświetlenie, integracja kominka i telewizora, ustawienie telewizora, akcesoria do kominka, dekoracja wnętrza i dostęp do gniazdek elektrycznych. W ten sposób można stworzyć spójne i wygodne wnętrze, w którym kominek będzie pełnić ważną rolę.

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, warto skonsultować się z profesjonalnym projektantem wnętrz lub architektem, który pomoże w doborze odpowiedniego kominka i zaprojektowaniu przestrzeni w sposób, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i preferencjom. Niezależnie od wybranego stylu, kominek może stanowić centralny punkt salonu, tworząc ciepłe i przytulne miejsce, które będzie idealne do relaksu i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Czy trzeba mieć dostęp do komina, aby zamontować kominek?

Niekoniecznie trzeba mieć dostęp do komina, aby zamontować kominek. Istnieją dwa główne typy kominków: kominki z płaszczem wodnym i kominki bez płaszcza wodnego. Te pierwsze wymagają dostępu do komina, ponieważ służą do ogrzewania centralnego i woda jest używana do przenoszenia ciepła do innych pomieszczeń. Kominki bez płaszcza wodnego, takie jak elektryczne czy gazowe, nie wymagają dostępu do komina, ponieważ służą wyłącznie do ogrzewania pomieszczenia, w którym zostały zamontowane.

2. Czy jest możliwość zamontowania kominka w mieszkaniu w bloku?

Tak, jednak warto pamiętać, że są pewne ograniczenia i wymagania, które należy spełnić. Przede wszystkim należy sprawdzić regulamin wspólnoty mieszkaniowej oraz przepisy prawne, które określają, czy jest dozwolone instalowanie kominków w danym budynku. Dlatego też, przed rozpoczęciem instalacji kominka w mieszkaniu w bloku, należy skonsultować się z odpowiednimi specjalistami, takimi jak architekt, kominiarz lub projektant instalacji grzewczych, aby upewnić się, że wszystko jest zgodne z przepisami i bezpieczne.

3. Czy kominek ogrzeje salon?

To, czy kominek będzie w stanie ogrzać salon, zależy od kilku czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, jego izolacja cieplna, a także rodzaj i moc kominka. Jeśli salon jest odpowiednio izolowany i ma odpowiednie wymiary, kominek może być w stanie wytworzyć wystarczającą ilość ciepła, aby ogrzać pomieszczenie. Jeśli salon jest bardzo duży lub słabo izolowany, kominek może nie być w stanie samodzielnie ogrzać całego pomieszczenia. W takim przypadku może być konieczne dodanie dodatkowego ogrzewania, takiego jak grzejniki czy klimatyzacja, aby uzyskać wystarczające ogrzanie.

4. Czy w małym mieszkaniu można zamontować kominek?

Tak, w małym mieszkaniu można zamontować kominek, jednak warto pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Po pierwsze, należy upewnić się, że instalacja kominka jest zgodna z przepisami prawnymi i regulaminem wspólnoty mieszkaniowej. Po drugie, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo i przestrzeganie wymogów przeciwpożarowych. Po trzecie, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i rodzaj kominka. W przypadku małych mieszkań, kominek powinien być dobrze dobrany do wielkości i potrzeb grzewczych pomieszczenia, aby uniknąć niepotrzebnego zużycia energii i nieefektywnego ogrzewania.