Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

łóżko, szafki nocne

HISTORIA STYLU

Styl klasyczny w wystroju wnętrz ma swoje korzenie w XVII wieku, choć klasyczne inspiracje sięgają jeszcze dalej, a konkretnie do starożytności. Styl ten wykorzystuje zasady harmonii i proporcji stosowane w starożytnej Grecji oraz Rzymie, jak na przykład złoty podział.  Pojawiają się w nim także elementy z różnych epok europejskich, takie jak motywy ludwikowskie, barokowe czy renesansowe. Choć mogłoby się wydawać, że tak bogata historia formowania się klasycznej estetyki łączy się z przepychem i nadmierną ornamentyką, styl ten jest raczej minimalistyczny w wyrazie. Charakteryzuje go równowaga w wykorzystaniu kolorystyki i dekoracji, doskonała harmonia oraz elegancja. Jego główne cechy to nie tylko czerpanie z najlepszych rozwiązań z przeszłości, lecz również umiejętne wplatanie ich we współczesny kontekst. Klasyczne wnętrza odwołują się do historycznych epok, ale jednocześnie są funkcjonalne i dostosowane do obecnego stylu życia oraz kontekstów kulturowych.

łóżko, lampki nocne, obraz

SPÓJNOŚĆ I HARMONIA

Styl klasyczny wykorzystuje ogólne zasady aranżacji przestrzeni, takie jak symetria – zarówno w układzie całego pomieszczenia, jak i w jego elementach oraz spójność poszczególnych elementów wystroju oraz wyposażenia. Obie zasady przejawiają się w jednolitej palecie kolorystycznej, fakturach i wzornictwie oraz harmonijnym układzie przestrzeni, co sprawia, że pomieszczenia w stylu klasycznym prezentują się jak spójna i dobrze przemyślana całość. Spójność i harmonia są także efektem wykorzystania stonowanych barw takich jak beże, brązy, kremy i szarości, z subtelnymi wtrąceniami takich kolorów, jak niebieski, zielony czy bordo, a także złota i srebra. Faktury są zazwyczaj proste i lekkie, często naturalne, podkreślające materiały, takie jak drewno, kamień, szkło czy ceramika – to one stanowią fundament klasyki.

DOBÓR MEBLI

Dobór mebli do sypialni w stylu klasycznym stanowi ważny element w tworzeniu unikalnego wystroju. Oprócz wyglądu i wzornictwa istotne jest także skupienie się na materiale i jakości wykonania. Najlepszym wyborem do wnętrza w stylu klasycznym są meble wykonane z litego drewna, które są niezwykle oryginalne – każdy egzemplarz jest unikalny, tworzony z różnych fragmentów drewna o odmiennym ułożeniu słojów. Ich naturalna faktura i barwa doskonale wpisują się w klasyczną estetykę. Meble te z czasem nabierają szlachetności, kreując eleganckie wnętrze. Cechuje je nie tylko estetyka, ale i solidność. Odpowiednio pielęgnowane, wytrzymają próbę czasu, służąc nie tylko przez lata, ale nawet przez dekady. 

łóżko, obraz, lampki nocne

ODPOWIEDNIE ŁÓŻKO

Wybór odpowiedniego łóżka stanowi ważny element aranżacji sypialni w stylu klasycznym. To właśnie ono definiuje rolę pomieszczenia, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym. Masywne, klasyczne łóżka z grubymi nogami stanowią doskonały wybór, jeśli chcemy podkreślić znaczenie łóżka w wystroju. Ich solidna konstrukcja doskonale integruje się z podłogą, stanowiąc naturalny, centralny punkt wystroju wnętrza. Takie łóżka doskonale sprawdzają się w przestronnych sypialniach w stylu klasycznym, w których masywne meble wypełniają przestrzeń, nie przytłaczając jej nadmiarem wyposażenia. Natomiast w mniejszych sypialniach w stylu klasycznym, gdzie dążymy do lekkości aranżacji, idealnym rozwiązaniem mogą być delikatniejsze formy łóżek, takie jak łóżko z toczonymi, lekko stożkowymi nóżkami czy łóżko z ażurowymi szczytami. Kolejny aspekt aranżacyjny stanowi dobór odpowiednich szafek nocnych – dobrze jest, jeśli harmonizują stylistycznie z łóżkiem. Istotne jest zachowanie pewnego podobieństwa, zarówno pod kątem faktury usłojenia drewna czy koloru, jak i proporcji oraz ogólnego wzornictwa, charakterystycznego dla stylu klasycznego.

PRZECHOWYWANIE I EKSPOZYCJA

W klasycznej sypialni, podobnie jak w innych sypialniach, pełniących także funkcję garderoby, istotne są meble do przechowywania odzieży oraz innych przedmiotów. Klasyczne szafy charakteryzują się symetrycznym rozmieszczeniem modułów, wyraźnymi podziałami i proporcjami. Podobne cechy powinny posiadać komody i szafki. Przykładem klasycznej komody jest model z charakterystycznymi, francuskimi nogami oraz lekko wystającym korpusem z tłoczonymi krawędziami. Sypialnia w stylu klasycznym jest również doskonałym miejscem na meble z przeszkleniem. Dobrze dobrane elementy tego rodzaju mogą pełnić funkcję biblioteczki lub być miejscem ekspozycji ważnych dla domowników pamiątek, fotografii i drobiazgów – do tego celu możemy wykorzystać także regały lub półki.

DODATKI I DEKORACJE

W sypialni w stylu klasycznym istotne są odpowiednie dodatki i dekoracje. Jeśli chodzi o funkcjonalne elementy, warto wybrać estetyczne, ale nieprzesadnie ozdobne lampy oraz subtelne, wzorzyste zasłony i firany. Dodatkowe ciepło wniosą grube pledy, koce i poduchy wykonane z naturalnych, roślinnych tkanin. Dekoracje ścienne w stylu klasycznym opierają się głównie na obrazach lub lustrach w ozdobnych, starannie wykonanych ramach z drewna. Natomiast na półkach i w gablotach z przeszkleniem można eksponować takie dekoracje, jak:

  • elegancka sztukateria,
  • ceramiczne naczynia,
  • ręcznie robione figurki,
  • delikatne rzeźby,
  • pięknie oprawione fotografie,
  • drobne pamiątki.

Charakterystyczną dekoracją sypialni w stylu klasycznym jest również biblioteczka wypełniona książkami. Ważne jest, aby klasyczna aranżacja wnętrza była autentyczna, co nadaje jej elegancję zamiast pretensjonalności. Istotne jest zachowanie umiaru w dekoracjach, aby uniknąć wizualnego przesytu. Sypialnia w stylu klasycznym powinna emanować spokojem i stonowaniem, będąc miejscem relaksu, wypoczynku i intymności, zamiast przypominać muzeum pełne eksponatów.

 łóżko, lampki nocne

SYPIALNIA PEŁNA KLASY Z NAMI!

Zyskaj elegancję i harmonię sypialni w stylu klasycznym dzięki doświadczeniu projektanta wnętrz z PRZESTRONNIE.PL. Nasz specjalista pomoże Ci w kompleksowym projekcie i aranżacji wymarzonej sypialni w stylu klasycznym. Skorzystaj jego wiedzy i umiejętności, aby stworzyć wytworną przestrzeń, łączącą funkcjonalność z estetyką. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie są cechy stylu klasycznego w urządzaniu sypialni?

Cechy stylu klasycznego w urządzaniu sypialni to wyważenie, harmonia, elegancja, czerpanie inspiracji z antycznych zasad, symetria oraz spójność wystroju i wyposażenia.

2. Dlaczego warto zachować umiar przy dekorowaniu sypialni klasycznej?

Przy dekorowaniu sypialni klasycznej warto zachować umiar, ponieważ nadmiar ozdób może prowadzić do wizualnego przesytu, co sprzeciwia się harmonii charakterystycznej dla sypialni w stylu klasycznym.