Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

biała sofa, czarna ściana ze sztukaterią

Oryginalne dekoracje ścian

Aranżowanie oryginalnych przestrzeni to nie lada wyzwanie, gdy stajemy przed wyborem dodatków. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie elementów dekoracyjnych ścian takich jak lamperia i sztukateria. Choć obecnie nie są one tak powszechne, jak w przeszłości, to wciąż stanowią popularne rozwiązania dla osób ceniących sobie wyjątkowy klimat w mieszkaniu. Czym są lamperia i sztukateria oraz jak je prawidłowo zastosować? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. 

Czym są lamperia i sztukateria?

Lamperia i sztukateria są elementami dekoracyjnymi, które mogą dodać elegancji i stylu do aranżacji wnętrz. Oba te rozwiązania idealnie współgrają ze stylem klasycznym, ale coraz częściej pojawiają się również w nowoczesnych aranżacjach, gdzie stanowią element kontrastujący z minimalistycznym wnętrzem. 

Lamperia to dekoracyjna aranżacja ściany, która może być wykonana z użyciem różnych technik i materiałów. Może przybierać wiele form, od prostych jednobarwnych ścian, po drewniane panele i wzorzyste fototapety. Lamperię wykonuje się na różnych wysokościach ściany w zależności od wysokości pomieszczenia. 

Sztukateria to dekoracyjne elementy architektoniczne, które umieszcza się na ścianach lub suficie. Mogą to być np. rozety, fryzy, płaskorzeźby czy gzymsy. Chociaż pierwotnie sztukateria zrobiona była z gipsu, obecnie może być wykonana z różnych materiałów. Najbardziej popularne są elementy tanie i łatwe w montażu, należą do nich dekoracje ze styropianu, polistyrenu i poliuretanu. 

sztukateria w salonie

Jak stosować lamperię i sztukaterię?

Jednym z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy stosowaniu lamperii i sztukaterii, jest proporcja. Elementy te powinny być stosowane w sposób umiarkowany, aby nie zdominować wnętrza. Zbyt duża ilość lamperii lub sztukaterii może sprawić, że pomieszczenie stanie się przytłaczające i przesadne. 

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie obu tych elementów w aranżacji wnętrz. Zestawione razem doskonale się dopełniają, tworząc oryginalną, spójną dekorację. 

Typy lamperii

Lamperię można stworzyć, używając zestawienia różnych materiałów. Dzięki temu z łatwością dopasujesz ją do każdej aranżacji.  

Podział kolorystyczny przy użyciu dwóch różnych farb jest najpopularniejszym, najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem na aranżację ścian. Alternatywnym rozwiązaniem jest połączenie tapety i farby. Można zdecydować się na pomalowanie części ściany na wybrany kolor, a następnie dodać tapetę. W tych przypadkach warto zastosować ozdobną listwę, aby zakryć miejsce łączenia. 

Kolejną opcją jest zastosowanie desek lub sztukaterii w połączeniu z farbą. To rozwiązanie idealnie pasuje do wnętrz w stylu angielskim, gdzie lamperia tworzy elegancki i stylowy wystrój. 

Innym interesującym rozwiązaniem jest połączenie tapety i desek, co pozwala na wykonanie oryginalnej lamperii, np. w pokoju dziecięcym lub w sypialni na ścianie z wezgłowiem łóżka. 

W łazience można również zastosować lamperię, połączoną z płytkami lub farbą. To rozwiązanie jest szczególnie popularne, ponieważ umożliwia łatwe wprowadzenie różnych kolorów i motywów, a wymiana koloru jest łatwiejsza niż wymiana płytek. 

Jeśli szukasz bardziej awangardowych rozwiązań, warto rozważyć stworzenie nierównej lamperii, co jest interesującym i oryginalnym sposobem na ozdobienie ścian. 

żółta sofa, czarna ściana, boazeria

Rodzaje sztukaterii

Dokonując wyboru sztukaterii do swojego mieszkania warto sprawdzić, co oferuje nam rynek. Przedstawiamy zestawienie materiałów i rodzajów sztukaterii. 

MATERIAŁYRODZAJE
gips ceramiczny 
styropian 
poliuretan 
polistyren 
drewno 
pilastry 
gzymsy 
rozety 
fryzy 
płaskorzeźby 
portale 
kolumny 

Zalety zastosowania lamperii i sztukaterii

Lamperia i sztukateria mogą pełnić różne funkcje w aranżacji wnętrz. Przede wszystkim są one elementami dekoracyjnymi, które dodają pomieszczeniu elegancji i uroku. Do ich zalet zaliczyć należy: 

 • niski koszt w stosunku do efektu estetycznego,  
 • stanowią ciekawe i oryginalne rozwiązanie dekoracyjne, 
 • ich zastosowanie daje spektakularny sposób na dekorację ściany, 
 • sztukateria może pełnić funkcję kamuflującą np. listwy maskujące karnisz czy okablowanie, 
 • lamperia jest kompromisem między białymi a kolorowymi ścianami,  
 • wprowadzają do wnętrza artystyczny klimat, 
 • lamperia może pełnić funkcję ochronną, zabezpieczając ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, 
 • za pomocą sztukaterii można modelować pomieszczenie – odpowiednie rozmieszczenie optycznie podwyższy sufit, oddali ściany od siebie, czy poszerzy lub wydłuży pomieszczenie. 

 

ozdobne gzymsy


Lamperia i sztukateria to elementy dekoracyjne, które wzbogacą aranżację wnętrz. Choć są one kojarzone przede wszystkim ze stylem klasycznym, to w odpowiedniej proporcji mogą doskonale wpisać się także w nowoczesne pomieszczenia. Ważne jest jednak, aby zastosować je umiejętnie i z umiarem, tak aby nie zdominowały aranżacji. 

Szukasz alternatywnego rozwiązania na udekorowanie ścian? Zastosowanie lamperii lub sztukaterii jest właśnie dla Ciebie. Projektanci z PRZESTRONNIE.PL stworzą wnętrze, o jakim marzysz! 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

Czym jest lamperia?

Lamperia to oryginalny element dekoracyjny tworzony u podstawy ściany. Często jest innej barwy lub z innego materiału, np. z drewna. Stanowi ciekawy motyw zdobniczy i pełni funkcję ochronną przed zabrudzeniami, dlatego świetnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym.

Dlaczego warto postawić na lamperię?

Jeżeli nudzą Cię jasne, jednobarwne motywy, a cała kolorowa ściana jest dla Ciebie zbyt odważnym rozwiązaniem, to postaw na lamperię. Zastosowanie lamperii umożliwi Ci pokrycie części ścian fototapetą lub wyrazistym kolorem. Takim sposobem możesz połączyć stonowane barwy z odważną stylistyką. 

Jakie są typy lamperii?

Do rodzajów lamperii należą:  

 • kolor + kolor – ściana przedzielona, np. listwą pomalowana na dwa kontrastujące kolory, 
 • tapeta + farba – część ściany wyłożona tapetą, druga część pomalowana farbą, 
 • deski/sztukateria + farba – dół ściany ozdobiony sztukaterią lub obity boazerią, góra pomalowana farbą, lub na odwrót, 
 • tapeta + deski – połączenie tapety z drewnianą boazerią, 
 • tapeta/farba + płytki – idealne rozwiązanie do łazienki. 

Jakie są rodzaje sztukaterii?

Do sztukaterii stosowanej w architekturze wnętrz należą pilastry, gzymsy, rozety, fryzy, płaskorzeźby, portale czy kolumny. Elementy te mogą być wykonane z różnych materiałów, z których najbardziej popularny jest lekki i łatwy w montażu styropian.