Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

Lamperia i sztukateria w aranżacji wnętrz  

styl klasyczny

Oryginalne dekoracje ścian

Aranżowanie oryginalnych przestrzeni to nie lada wyzwanie, gdy stajemy przed wyborem dodatków. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie elementów dekoracyjnych ścian takich jak lamperia i sztukateria. Choć obecnie nie są one tak powszechne, jak w przeszłości, to wciąż stanowią popularne rozwiązania dla osób ceniących sobie wyjątkowy klimat w mieszkaniu. Czym są lamperia i sztukateria oraz jak je prawidłowo zastosować? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. 

Czym są lamperia i sztukateria?

Lamperia i sztukateria są elementami dekoracyjnymi, które mogą dodać elegancji i stylu do aranżacji wnętrz. Oba te rozwiązania idealnie współgrają ze stylem klasycznym, ale coraz częściej pojawiają się również w nowoczesnych aranżacjach, gdzie stanowią element kontrastujący z minimalistycznym wnętrzem. 

Lamperia to dekoracyjna aranżacja ściany, która może być wykonana z użyciem różnych technik i materiałów. Może przybierać wiele form, od prostych jednobarwnych ścian, po drewniane panele i wzorzyste fototapety. Lamperię wykonuje się na różnych wysokościach ściany w zależności od wysokości pomieszczenia. 

Sztukateria to dekoracyjne elementy architektoniczne, które umieszcza się na ścianach lub suficie. Mogą to być np. rozety, fryzy, płaskorzeźby czy gzymsy. Chociaż pierwotnie sztukateria zrobiona była z gipsu, obecnie może być wykonana z różnych materiałów. Najbardziej popularne są elementy tanie i łatwe w montażu, należą do nich dekoracje ze styropianu, polistyrenu i poliuretanu. 

sztukateria w salonie

Jak stosować lamperię i sztukaterię?

Jednym z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy stosowaniu lamperii i sztukaterii, jest proporcja. Elementy te powinny być stosowane w sposób umiarkowany, aby nie zdominować wnętrza. Zbyt duża ilość lamperii lub sztukaterii może sprawić, że pomieszczenie stanie się przytłaczające i przesadne. 

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie obu tych elementów w aranżacji wnętrz. Zestawione razem doskonale się dopełniają, tworząc oryginalną, spójną dekorację. 

Typy lamperii

Lamperię można stworzyć, używając zestawienia różnych materiałów. Dzięki temu z łatwością dopasujesz ją do każdej aranżacji.  

Podział kolorystyczny przy użyciu dwóch różnych farb jest najpopularniejszym, najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem na aranżację ścian. Alternatywnym rozwiązaniem jest połączenie tapety i farby. Można zdecydować się na pomalowanie części ściany na wybrany kolor, a następnie dodać tapetę. W tych przypadkach warto zastosować ozdobną listwę, aby zakryć miejsce łączenia. 

Kolejną opcją jest zastosowanie desek lub sztukaterii w połączeniu z farbą. To rozwiązanie idealnie pasuje do wnętrz w stylu angielskim, gdzie lamperia tworzy elegancki i stylowy wystrój. 

Innym interesującym rozwiązaniem jest połączenie tapety i desek, co pozwala na wykonanie oryginalnej lamperii, np. w pokoju dziecięcym lub w sypialni na ścianie z wezgłowiem łóżka. 

W łazience można również zastosować lamperię, połączoną z płytkami lub farbą. To rozwiązanie jest szczególnie popularne, ponieważ umożliwia łatwe wprowadzenie różnych kolorów i motywów, a wymiana koloru jest łatwiejsza niż wymiana płytek. 

Jeśli szukasz bardziej awangardowych rozwiązań, warto rozważyć stworzenie nierównej lamperii, co jest interesującym i oryginalnym sposobem na ozdobienie ścian. 

drewniana lamperia

Rodzaje sztukaterii

Dokonując wyboru sztukaterii do swojego mieszkania warto sprawdzić, co oferuje nam rynek. Przedstawiamy zestawienie materiałów i rodzajów sztukaterii. 

MATERIAŁYRODZAJE
gips ceramiczny 
styropian 
poliuretan 
polistyren 
drewno 
pilastry 
gzymsy 
rozety 
fryzy 
płaskorzeźby 
portale 
kolumny 

Zalety zastosowania lamperii i sztukaterii

Lamperia i sztukateria mogą pełnić różne funkcje w aranżacji wnętrz. Przede wszystkim są one elementami dekoracyjnymi, które dodają pomieszczeniu elegancji i uroku. Do ich zalet zaliczyć należy: 

 • niski koszt w stosunku do efektu estetycznego,  
 • stanowią ciekawe i oryginalne rozwiązanie dekoracyjne, 
 • ich zastosowanie daje spektakularny sposób na dekorację ściany, 
 • sztukateria może pełnić funkcję kamuflującą np. listwy maskujące karnisz czy okablowanie, 
 • lamperia jest kompromisem między białymi a kolorowymi ścianami,  
 • wprowadzają do wnętrza artystyczny klimat, 
 • lamperia może pełnić funkcję ochronną, zabezpieczając ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, 
 • za pomocą sztukaterii można modelować pomieszczenie – odpowiednie rozmieszczenie optycznie podwyższy sufit, oddali ściany od siebie, czy poszerzy lub wydłuży pomieszczenie. 

 

ozdobne gzymsy


Lamperia i sztukateria to elementy dekoracyjne, które wzbogacą aranżację wnętrz. Choć są one kojarzone przede wszystkim ze stylem klasycznym, to w odpowiedniej proporcji mogą doskonale wpisać się także w nowoczesne pomieszczenia. Ważne jest jednak, aby zastosować je umiejętnie i z umiarem, tak aby nie zdominowały aranżacji. 

Szukasz alternatywnego rozwiązania na udekorowanie ścian? Zastosowanie lamperii lub sztukaterii jest właśnie dla Ciebie. Projektanci z PRZESTRONNIE.PL stworzą wnętrze, o jakim marzysz! 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

Czym jest lamperia?

Lamperia to oryginalny element dekoracyjny tworzony u podstawy ściany. Często jest innej barwy lub z innego materiału, np. z drewna. Stanowi ciekawy motyw zdobniczy i pełni funkcję ochronną przed zabrudzeniami, dlatego świetnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym.

Dlaczego warto postawić na lamperię?

Jeżeli nudzą Cię jasne, jednobarwne motywy, a cała kolorowa ściana jest dla Ciebie zbyt odważnym rozwiązaniem, to postaw na lamperię. Zastosowanie lamperii umożliwi Ci pokrycie części ścian fototapetą lub wyrazistym kolorem. Takim sposobem możesz połączyć stonowane barwy z odważną stylistyką. 

Jakie są typy lamperii?

Do rodzajów lamperii należą:  

 • kolor + kolor – ściana przedzielona, np. listwą pomalowana na dwa kontrastujące kolory, 
 • tapeta + farba – część ściany wyłożona tapetą, druga część pomalowana farbą, 
 • deski/sztukateria + farba – dół ściany ozdobiony sztukaterią lub obity boazerią, góra pomalowana farbą, lub na odwrót, 
 • tapeta + deski – połączenie tapety z drewnianą boazerią, 
 • tapeta/farba + płytki – idealne rozwiązanie do łazienki. 

Jakie są rodzaje sztukaterii?

Do sztukaterii stosowanej w architekturze wnętrz należą pilastry, gzymsy, rozety, fryzy, płaskorzeźby, portale czy kolumny. Elementy te mogą być wykonane z różnych materiałów, z których najbardziej popularny jest lekki i łatwy w montażu styropian.