Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

pokój dziecięcy boho

Klimatyczna odsłona pokoju dziecięcego  

Aranżacja pokoju dziecięcego w stylu boho to obecnie bardzo popularny trend. Taki wystrój charakteryzuje się przede wszystkim wieloma kolorami, niebanalnymi wzorami, ciepłym i przytulnym klimatem oraz nieco dzikim charakterem. W artykule przedstawimy, jakie elementy powinny znaleźć się w pokoju dziecięcym urządzonym w tym stylu oraz jak je ze sobą łączyć. 

Kolory 

Kolorystyka jest jednym z ważniejszych elementów w aranżacji pokoju dziecięcego w stylu boho. Charakterystyczne dla niego są ciepłe i ziemiste odcienie, takie jak brązy, beże, czerwienie czy żółcie. Mogą to być zarówno ciemne, głębokie barwy, jak i jasne, pastelowe kolory. Ważne jest, aby były ze sobą dobrze skomponowane i tworzyły spójny efekt. Kolory możesz połączyć za pomocą dodatków, takich jak poduszki czy zasłony lub stworzyć efekt kontrastu, łącząc ciemne odcienie z pastelowymi barwami. 

stolik, krzesła, miś, kosze

Dodatki 

Poza kolorami, warto również pomyśleć o dodatkach, które wprowadzą do pokoju dziecka jeszcze więcej ciepła i przytulnego klimatu. Dobrze sprawdzą się te wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wiklina, drewno, rattan czy bawełna. Mogą to być na przykład kosze na zabawki, pufy, poduszki, narzuty, dywaniki lub ramki na zdjęcia Wszystkie te elementy powinny być jednak w stonowanych kolorach, takich jak beże lub brązy, aby pasowały do reszty aranżacji. 

Ważnym elementem aranżacji pokoju dziecięcego w stylu boho są również dekoracje ścienne. Mogą to być obrazy, plakaty, tapety, naklejki, które nawiązują do motywów etnicznych, roślinnych lub zwierzęcych. Mogą one stanowić główny akcent dekoracyjny w pokoju lub być jedynie dopełnieniem całości. 

stolik, wigwam, zabawki

Roślinne elementy 

Do pokoju dziecięcego w tym stylu najlepiej pasują rośliny o dużych, zielonych liściach, takie jak monstera, fikus czy storczyk. Rośliny te nadają pomieszczeniu naturalnego, tropikalnego klimatu. Warto także wziąć pod uwagę rośliny oczyszczające powietrze, jak np. paprotka czy dracena, które pomogą stworzyć zdrowsze i bardziej przyjazne dla dziecka środowisko. 

Rośliny możesz umieścić w doniczkach, stojakach lub w wiszących koszach, tworząc ciekawe, piękne kompozycje. Najważniejsze, aby dobrze dobrać miejsce dla roślin, tak aby miały one odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Najlepiej umiejscowić je w miejscach dobrze nasłonecznionych, ale nie bezpośrednio przy oknie, bo może to doprowadzić do ich przegrzania lub zbyt szybkiego przesuszenia ziemi. 

Przykłady roślin, które doskonale nadają się do aranżacji pokoju dziecięcego w stylu boho: 

  • monstera, 
  • fikus, 
  • storczyk, 
  • paprotka, 

Poniżej znajduje się tabela z listą roślin, które są bezpieczne dla dzieci, łatwe w pielęgnacji i idealne do umieszczenia w pokoju dziecięcym w stylu boho. 

Nazwa rośliny Wymagania dotyczące światła Wymagania dotyczące podlewania Toksyczność 
Monsterka Średnie Umiarkowane Nie 
Fikus Średnie Umiarkowane Tak 
Storczyk Duże Umiarkowane Nie 
Paprotka Światło o niskiej intensywności Wysokie Nie 
wigwam, piłki, plakat

Oświetlenie 

W pokoju dziecięcym warto stawiać na ciepłe, miękkie światło, które sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. Można zdecydować się na kilka źródeł światła, takich jak np. lampki stołowe, kinkiety lub żyrandole. Warto też pamiętać o świetle naturalnym i unikać ciężkich, zasłaniających okna zasłon i zastąpić je lekkimi, przewiewnymi materiałami, które pozwolą na swobodny przepływ powietrza i światła. 

Oto kilka propozycji oświetleniowych, które pasują do aranżacji pokoju dziecięcego w tym stylu: 

  • kinkiety rattanowe, 
  • lampy w kolorze miedzi lub mosiądzu, 
  • żyrandole z abażurami z tkanin naturalnych, takich jak len czy bawełna, 
  • lampki stołowe z abażurami z motywem kwiatowym lub etnicznym. 

Aranżacja pokoju dziecięcego w stylu boho jest wyjątkowa, ponieważ łączy w sobienaturalne materiały i piękne rośliny. Ważnymi elementami w tej aranżacji, są odpowiednia kolorystyka, zieleń roślin i oświetlenie, które wpływają na klimat pokoju, wygodę użytkowania i bezpieczeństwo dziecka.

Styl boho daje wiele twórczych możliwości aranżacji, przy jednoczesnym zachowaniu przytulnej i przyjaznej dla dzieci atmosfery. Dzięki temu przestrzeń dziecięca stanie się idealnym miejscem do zabawy, nauki i odpoczynku dla malucha. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie materiały są odpowiednie do aranżacji pokoju dziecięcego w stylu boho?

W aranżacji pokoju dziecięcego w stylu boho warto wykorzystywać naturalne materiały, takie jak drewno, rattan, wiklina czy bawełna. Dzięki naturalnym materiałom aranżacja pokoju dziecięcego w stylu nabierze ciepłego i przytulnego charakteru. 

2. Jakie rośliny będą odpowiednie do aranżacji pokoju dziecięcego w stylu boho?

Do aranżacji pokoju dziecięcego w stylu warto wybrać rośliny doniczkowe, takie jak fikusy, sukulent, monstera czy dracena.  Nie tylko dodadzą stylowego akcentu, ale także poprawią jakość powietrza w pokoju dziecka. 

3. Jakie dodatki warto wykorzystać w aranżacji pokoju dziecięcego w stylu boho?

W aranżacji pokoju dziecięcego warto postawić na dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak kosze, pufy, poduszki czy dywaniki. Charakteru mogą nadać również dodatki o etnicznym wzornictwie, czyli ręcznie wykonane tkaniny lub dekoracyjne przedmioty z krajów egzotycznych. 

4. Jakie oświetlenie będzie odpowiednie do aranżacji pokoju dziecięcego w stylu boho?

Ciepłe i delikatne oświetlenie, pod postacią lampek nocnych czy żyrandoli z naturalnych materiałów jest kluczowe w aranżacji pokoju dziecięcego.  Przede wszystkim wpływa na stworzenie przytulnej atmosfery, sprzyjającej relaksowi i odpoczynkowi dziecka.