Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

różowe łóżko, szklane drzwi

Trend łączenia przestrzeni – czy jest dla wszystkich? 

Coraz częściej decydujemy się na połączenie sypialni z łazienką w naszych domach i mieszkaniach. Ten trend jest wynikiem wzrastających potrzeb i wymagań dotyczących komfortu i wygody, a także chęci stworzenia spójnego i nowoczesnego wnętrza. Ta swoista fuzja pokoju kąpielowego ze strefą wypoczynkową może jednak nie być dla wszystkich, dlatego warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i wybierać takie rozwiązania, które spełnią nasze oczekiwania. W tym artykule omówimy zalety i wady łączenia sypialni z łazienką, a także pomożemy w wyborze odpowiedniego wyposażenia i podpowiemy, jak poradzić sobie z wilgocią. 

Jak wydzielić przestrzeń na pokój kąpielowy? 

Wydzielenie przestrzeni na łazienkę w sypialni może być wyzwaniem, szczególnie jeśli mamy do czynienia z małym pomieszczeniem. Przede wszystkim, należy ustalić, gdzie znajdzie się wanna, prysznic, umywalka i toaleta. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie ścianki działowej, która oddzieli łazienkę od sypialni. Innym sposobem jest zastosowanie drzwi przesuwnych lub składanych, co pozwoli na wygodne i szybkie przejście z jednego pomieszczenia do drugiego. Przesuwne drzwi pozwalają także optycznie powiększyć przestrzeń.

W przypadku większych pomieszczeń możemy również wydzielić część na łazienkę, a część na sypialnię, tworząc strefę prywatną. Można też zastosować tu zasłony lub inne elementy dekoracyjne. Aranżując tego typu wnętrze, należy zwrócić uwagę na ilość dostępnego światła czy położenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Istotnym aspektem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. W sypialni z łazienką ważne jest też, aby wystrój był spójny i harmonijny, co można osiągnąć poprzez zastosowanie jednolitych kolorów i materiałów wykończeniowych. 

podświetlone lustro, szklane drzwi łazienki

Zalety i wady łazienki w sypialni 

Jedną z największych zalet łazienki w sypialni jest wygodna i szybka dostępność do wszystkich niezbędnych urządzeń i funkcji, bez konieczności opuszczania pomieszczenia. Pokój kąpielowy w przestrzeni sypialnej również zapewnia więcej prywatności i komfortu. W ten sposób można także łatwiej utrzymać porządek i higienę w obu wnętrzach. 

Wadą takiego pomysłu jest wilgoć, która może mieć negatywny wpływ na jakość powietrza w sypialni. Aby temu zapobiec, należy zastosować odpowiednie rozwiązania, takie jak wentylacja, grzejniki, czy odpowiednie okna.  

pastelowe łóżko, szklana łazienka

Wybór wyposażenia  

Wyposażenie sypialni połączonej z łazienką jest bardzo istotne, ponieważ odpowiada za komfort i funkcjonalność pomieszczenia. We wnętrzu, w którym śpimy i regenerujemy siły witalne, potrzebujemy przede wszystkim łóżka, szafek nocnych i miejsca do przechowywania ubrań. 

Możemy także pomyśleć o dodatkach, takich jak lusterka czy dodatkowe półki i schowki, które pozwolą na schludne przechowywanie kosmetyków i akcesoriów łazienkowych. Wybierając dekoracje do połączonej strefy wypoczynku z pokojem kąpielowym, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Po pierwsze, trzeba zadbać o dobre oświetlenie. Można zastosować tu lampki nocne, kinkiety lub punktowe światło, aby stworzyć przyjemny klimat. Przydatne będą także rolety lub żaluzje, które umożliwią regulację natężenia światła i zapewnią prywatność. 

W łazience nie może zabraknąć oczywiście solidnej i estetycznej armatury, czyli umywalki, WC, bidetu lub wanny. W zależności od wielkości pomieszczenia można wybrać modele na wymiar, aby zaoszczędzić miejsce. Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów i trwałość wybranych urządzeń.

Do tego typu aranżacji, warto dobrać odpowiednie tekstylia, takie jak ręczniki, dywaniki, zasłony czy narzuty na łóżko. Trzeba pamiętać, że ze względu na wilgoć, lepiej wybierać produkty wykonane z materiałów odpornych na zabrudzenia. Co z tym idzie, warto zastanowić się nad zamontowaniem grzejnika w takiej przestrzeni. Pozwoli to na wygodne suszenie ubrań, a także zapewni dodatkowe ogrzewanie.  

szare łóżko, pastelowe stoliki

Sposoby radzenia sobie z wilgocią 

Wilgoć jest jednym z największych problemów, jakie wiążą się z połączeniem sypialni z łazienką. Aby temu zaradzić, warto zastosować kilka prostych rozwiązań. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia, aby zapobiec powstawaniu grzybów i pleśni. Możemy zainstalować okno lub wywietrznik, dzięki którym powietrze będzie stale odprowadzane na zewnątrz. 

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych materiałów izolacyjnych, czyli płytek ceramicznych lub gresowych i fug, które są wodoodporne. Pomocnym okaże się także montaż wentylacji mechanicznej, która pomaga usuwać nadmiar wilgoci z pomieszczenia. Ciekawym pomysłem jest również użycie mat antypoślizgowych. Najprostszą metodą jednak jest zastosowanie chłonnych dywanów i ręczników, które pomagają usuwać wodę z powierzchni podłogi i wanny. 

Podsumowując, połączenie sypialni z łazienką może być bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli jest przemyślane i odpowiednio zaplanowane. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, takich jak ewentualna wilgoć, oświetlenie czy wyposażenie, aby uniknąć potencjalnych problemów i cieszyć się komfortowym wnętrzem. 

Szukasz sposobu na to, by twój dom lub mieszkanie było miejscem pełnym harmonii i pozytywnej energii? Skorzystaj z usług zespołu projektowego PRZESTRONNIE.PL, znajdziesz nas w stacjonarnym biurze w Warszawie, ale jeśli mieszkasz daleko lub nie masz czasu na spotkanie, możemy współpracować z Tobą w formie zdalnej. Daj nam szansę, byśmy stworzyli dla ciebie przestrzeń, która nie tylko wygląda pięknie, ale przede wszystkim przynosi pozytywne rezultaty. Skontaktuj się z nami już dziś! 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

Jakie są zalety i wady łazienki w sypialni?

Zaletą łazienki w sypialni jest bliskość do łóżka i brak konieczności przemieszczania się do innego pomieszczenia w nocy. Dodatkowo, taka aranżacja pozwala na zaoszczędzenie miejsca w mieszkaniu, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkich powierzchni. Wady łazienki w sypialni to zwiększone ryzyko zawilgocenia oraz konieczność dodatkowego wentylowania wnętrza. 

Jak wyposażyć tego typu wnętrze?

W sypialni połączonej z łazienką niezbędne jest wyposażenie, takie jak łóżko, szafki nocne, toaletka lub stolik. Sprawdzą się tu także meble łazienkowe, takie jak umywalka, WC, prysznic lub wanna. Możemy zdecydować się na dodatkowe elementy wystroju, czyli lustro, szafkę na kosmetyki i półki na ręczniki.