Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

NOWOCZESNOŚĆ W STYLU ART DECO

minimalistyczne półki na książki

LUKSUS I ELEGANCJA

W dzisiejszych czasach, kiedy design wnętrz staje się coraz bardziej różnorodny i zróżnicowany, wiele osób poszukuje inspiracji w dawnych epokach. Jednym z wyjątkowych stylów, który odzyskuje popularność, jest art deco. Styl ten, który narodził się w latach 20. XX wieku, łączy w sobie luksus, elegancję i nowoczesność. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, dlaczego styl art deco nadal fascynuje ludzi i jak można go wprowadzić do swojego wnętrza.

KRÓTKA HISTORIA STYLU

Styl art deco, którego współczesna nazwa jest skrótem od francuskiego sformułowania „Arts Décoratifs”, wywodzi się z Francji i zdobył dużą popularność w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Ten okres w historii to czas, w którym miały miejsce znaczące zmiany społeczne i kulturalne. Styl art deco stanowił pewnego rodzaju kontrast wobec wcześniejszej secesji, która kładła duży nacisk na organiczne i asymetryczne formy. Art deco przyniósł ze sobą nowoczesność, podkreślając geometryczne wzory i dodatki luksusowe.

GEOMETRYCZNE ELEMENTY

Jedną z wyraźnych cech charakteryzujących styl art deco jest wykorzystanie geometrycznych wzorów i form. Te wzory to przede wszystkim linie proste, krzywe, trójkąty oraz romby, a także wyjątkowo szlachetne materiały, takie jak marmur, szkło i metal. To właśnie geometryczne wzory nadają wnętrzom utrzymanym w stylu art deco pewną wyrafinowaną strukturalność i elegancję. Meble utrzymane w tym stylu często wzbogacane są geometrycznymi zdobieniami i wykończeniem, które nadają im niepowtarzalnego uroku.

bogato zdobione zabudowa kuchenna

BOGACTWO STYLU ART DECO

Art deco to również symbol luksusu i bogactwa. W okresie międzywojennym, kiedy styl ten był w szczycie popularności, ludzie pragnęli celebrować luksus i dostatek po trudnych czasach wojny. W związku z tym, meble i dekoracje utrzymane w stylu art deco często korzystały z bardzo kosztownych materiałów, takich jak drewno hebanowe, marmur, złoto oraz srebro. To właśnie te ekskluzywne materiały nadawały wnętrzom w tym stylu niezwykłą elegancję i przepych, co sprawiało, że były one postrzegane jako wyraz wyrafinowanego życia.

KOLOROWE WYRAFINOWANIE

Kolory odgrywają istotną rolę w stylu art deco. Popularne barwy, które w nim występują to:

  • głęboka czerwień,
  • granat,
  • zieleń butelkowa,
  • złoto,
  • srebro.

Te intensywne kolory nie tylko tworzą kontrast, ale także wnoszą do wnętrz stylu art deco dużą ilość energii i wyrazistości. Jednak styl art deco nie ogranicza się wyłącznie do intensywnych kolorów. Jest równie przyjazny dla pastelowych odcieni, które doskonale współgrają z jego estetyką, nadając wnętrzom delikatności i subtelnego piękna.

MEBLE – KLUCZOWE CECHY

Wprowadzenie mebli w stylu art deco do wnętrza jest doskonałym sposobem na nadanie mu charakteru i elegancji. Kluczowe cechy mebli art deco to geometryczne kształty, bogate zdobienia i wykorzystanie luksusowych materiałów. Przykłady mebli w tym stylu obejmują fotele, które często mają zaokrąglone oparcia, geometryczne podłokietniki i luksusowe tkaniny, a także stoliki kawowe z niewielkimi, geometrycznymi nogami i szlachetnymi materiałami na blacie, takimi jak marmur lub szkło, oraz komody, które często cechują geometryczne zdobienia na frontach szuflad i są wykonane z luksusowych drewnianych materiałów.

proste kształty łazienki

DODATKI I OZDOBY

Oprócz mebli, do wnętrza w stylu art deco można wprowadzić także różnorodne dodatki i ozdoby. Przykładowo, lustra często ozdabiane są geometrycznymi wzorami lub przybierają kształt przypominający słońce. Lampy w tym stylu często posiadają abażury w formie stożków lub sfery, a ich podstawy są wykonane z metalu lub marmuru. Dodatkowo poduszki i tkaniny tekstylne mogą prezentować geometryczne wzory lub bogate zdobienia, co wspaniale uzupełnia całą aranżację wnętrza.

ART DECO W NOWOCZESNYCH WNĘTRZACH

Mimo że styl art deco pojawił się wiele dziesięcioleci temu, nadal posiada ogromny potencjał, który może być wykorzystany w nowoczesnych wnętrzach. To, co go wyróżnia, to elastyczność i możliwość połączenia go z innymi stylami, takimi jak minimalistyczny czy skandynawski, co tworzy fascynujące i unikalne kompozycje. Możemy zdecydować się na umieszczenie w nowoczesnym wnętrzu stołu i krzeseł w stylu art deco, co nie tylko doda pomieszczeniu charakteru, ale także wniesie do niego element wyjątkowości i elegancji.

duży, funkcjonalny regał

ZAARANŻUJ WNĘTRZE W STYLU ART DECO

Odkryj niepowtarzalny urok stylu art deco w swoim mieszkaniu z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz z PRZESTRONNIE.PL. Nasz architekt wnętrz specjalizuje się w aranżacji wnętrz w stylu art deco, tworząc unikalne przestrzenie, które zachwycają elegancją i luksusem. Działamy na terenie Warszawy i okolic, a także oferujemy zdalne konsultacje i projektowanie wnętrz na terenie całego kraju. Tworzenie wymarzonego wnętrza w stylu art deco razem z nami staje się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Co to jest styl art deco i skąd wywodzi się jego nazwa?

Styl art deco wywodzi się z Francji i skrót „art deco” pochodzi od nazwy „Arts Décoratifs”, która odnosi się do sztuki dekoracyjnej. Jest to styl wnętrz, który narodził się w latach 20. XX wieku.

2. Jakie materiały były często używane w stylu art deco?

Meble i dekoracje w stylu art deco często korzystały z kosztownych materiałów, takich jak drewno hebanowe, marmur, złoto oraz srebro.

3. Jakie są popularne kolory w stylu art deco?

Popularne kolory w stylu art deco to głęboka czerwień, granat, zieleń butelkowa, złoto oraz srebro. Styl ten jest jednak również przyjazny dla pastelowych odcieni.

4. Jakie są przykłady mebli utrzymanych w stylu art deco?

Przykłady mebli w stylu art deco to fotele z zaokrąglonymi oparciami, stoliki kawowe z geometrycznymi nogami i komody z geometrycznymi zdobieniami.