Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

drewno salon panele

CHARAKTERYSTYKA STYLU RUSTYKALNEGO

Aranżacja wnętrz w stylu rustykalnym sprawdza się nie tylko w domach wiejskich, ale również w mieszkaniach. Ten sposób urządzania wnętrz nawiązuje do sielskiego życia na wsi i korzysta głównie z naturalnych materiałów. W przeciwieństwie do stereotypu o zagraconych wiejskich domach, dekoracje w rustykalnym stylu są stosowane z umiarem, dodając unikalnego charakteru przestrzeni. Drewno jest tu nieodłącznym elementem – pojawia się na podłodze, ścianach, a nawet na suficie. Meble również powinny być wykonane z naturalnego surowca, o niejednolitej powierzchni zdobionej sękami i spękaniem. Preferowane są proste konstrukcje bez fantazyjnych kształtów. 

Dekoracje, które warto uwzględnić: 

  • przedmioty z duszą, na przykład staroci z targów, jak zegar z kukułką, 
  • drewniane skrzynie lub wiklinowe kosze, które są zarówno ozdobą, jak i praktycznymi elementami, 
  • ozdobienie stołu haftowanym obrusem, 
  • wykorzystanie wzorzystych tkanin, np. kraty, pasów lub kwiatów, w postaci zasłon, 
  • rękodzieło, takie jak wianek z gałązek wykonany samodzielnie, będący efektowną i niedrogą ozdobą.

ESTETYKA DREWNIANYCH WNĘTRZ

Pierwsze rustykalne meble powstały w USA z drewna, mając nieperfekcyjną powierzchnię ze spękaniami słojami. W meblach rustykalnych istotnym elementem jest drewniany kredens, który może oddzielać kuchnię od salonu. Oprócz komód i stołów meble rustykalne obejmują również miękkie kanapy o prostych kształtach i jasnym obiciu. Charakterystyczne dla tych mebli są widoczne sęki i spękania na drewnie, a także miękkie, jasne siedziska o prostych kształtach. 

POMIESZCZENIA W STYLU RUSTYKALNYM

Kuchnie można wyposażyć w białe lub ciemnobrązowe szafki, szczególnie jeśli pomieszczenie jest niewielkie. Jasne szafki z ciemnym blatem są również dobrym wyborem w małej przestrzeni. Duża kuchnia może dobrze wyglądać z meblami w ciepłym odcieniu drewna i blatami imitującymi kamień. Szukaj zabudowy kuchennej z przeszklonymi szafkami wiszącymi, aby wyeksponować gliniane naczynia. Niektóre szafki mogą być pozbawione frontów, idealne do przechowywania drewnianych pojemników na przyprawy lub suchych produktów spożywczych, bez negatywnego wpływu na aranżację. Możesz zastosować białe płytki jako okładzinę między szafkami wiszącymi a stojącymi, a na ścianie umieścić miedziane relingi. To zwiększy miejsce do przechowywania i umożliwi łatwy dostęp do potrzebnych przyborów kuchennych. 

kuchnia w stylu rustykalnym

Sypialnia w stylu rustykalnym powinna być przytulna i sprzyjać odpoczynkowi. Wybierz łóżko z bielonym zagłówkiem i dodaj miękkie tkaniny, takie jak biała pościel, haftowana narzuta i poduszki z ornamentami ludowymi. Prywatność można stworzyć za pomocą lnianych zasłon.  Ściany można pomalować na biało, ale warto dodać ciemnobrązowe belki zarówno na ścianach, jak i pod sufitem. Warto postawić na drewnianą podłogę, która jest ciepła i przyjemna w dotyku. Nie zapominajmy o oświetleniu – możemy zawiesić nad łóżkiem lampę z rattanowym lub ażurowym kloszem. 

drewniane belki na suficie

W łazienkach obecnie coraz częściej używa się drewna, dzięki dostępnym trwałym rozwiązaniom, które radzą sobie z wilgocią. Najlepiej wybrać egzotyczne gatunki drewna lub dąb. Meble z naturalnego drewna i drewniany blat na całej długości ściany. Można użyć też płytek imitujących kamień na ścianie za lustrem. Rośliny doniczkowe w wiklinowych osłonkach, takie jak paproć, ożywią przestrzeń. Można również zamontować kwietnik w formie makramy. 

łazienka z białymi płytkami

W salonie ciekawy dodatek może stanowić  kominek – oprócz funkcji dekoracyjnej, stworzy przyjemną atmosferę w zimowe wieczory. W pobliżu kominka można ustawić miękkie siedziska z jasnym obiciem i drewniany, masywny stolik kawowy. Lampy, na przykład z abażurem z białej tkaniny, będą świetną ozdobą. Na kredensie można ustawić ulubioną zastawę, która będzie praktyczna od czasu do czasu i codziennie będzie efektowną dekoracją salonu. 

kominek z cegieł

PROSTA ESTETYKA, NATURALNE MATERIAŁY

Styl rustykalny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną odnaleźć spokój wiejskiego życia w swoim wnętrzu. Wykorzystuje się naturalne materiały, zwłaszcza drewno, co nadaje pomieszczeniu ciepły i przyjemny charakter. Bezpretensjonalność pomieszczeń i klarowne określenie ich funkcji sprawiają, że rustykalne wnętrza są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. W dekoracjach kładzie się nacisk na umiar, unikając nadmiernego zagracania przestrzeni. Proste meble oczarowują prostotą swojej konstrukcji. Styl rustykalny to doskonały sposób na stworzenie przytulnego, naturalnego i sielskiego otoczenia, niezależnie od miejsca zamieszkania. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja przestrzeń będzie spójnie i estetycznie zaaranżowana, możesz skontaktować się z architektami wnętrz z firmy PRZESTRONNIE.PL. Projekty są realizowane w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. JAKIE SĄ GŁÓWNE CECHY STYLU RUSTYKALNEGO W ARANŻACJI WNĘTRZ?

Styl rustykalny nawiązuje do sielskiego życia na wsi i korzysta z naturalnych materiałów, zwłaszcza drewna. Dekoracje są używane z umiarem, a meble mają prostą konstrukcję z widocznymi sękami i spękaniem. 

2. JAK URZĄDZIĆ SYPIALNIĘ W STYLU RUSTYKALNYM?

Wybierz łóżko z bielonym zagłówkiem, dodaj miękkie tkaniny w jasnych kolorach, takie jak biała pościel i haftowana narzuta. Stwórz prywatność za pomocą lnianych zasłon i dodaj ciemnobrązowe belki na ścianach i suficie.

3. JAKIE DEKORACJE WARTO UWZGLĘDNIĆ W ARANŻACJI WNĘTRZ W STYLU RUSTYKALNYM?

Warto uwzględnić przedmioty z duszą, takie jak starocie z targów, drewniane skrzynie lub wiklinowe kosze. Dodanie haftowanego obrusa na stół oraz wykorzystanie wzorzystych tkanin, takich jak kraty, pasy lub kwiaty, w postaci zasłon, również nadadzą rustykalny charakter.

4. JAKIE SĄ TYPOWE CECHY MEBLI W STYLU RUSTYKALNYM?

Meble w rustykalnym stylu mają nieperfekcyjną powierzchnię ze spękaniami i sękami. Charakterystycznym elementem jest drewniany kredens, który może oddzielać kuchnię od salonu. Meble rustykalne obejmują również miękkie kanapy o prostych kształtach i jasnym obiciu.