Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

OPTYMALNA ARANŻACJA MAŁEJ ŁAZIENKI W BLOKU

lustro, umywalka, ręczniki

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Zanim przystąpimy do aranżacji wystroju łazienki, istotne jest zaplanowanie funkcjonalnego układu pomieszczenia – warto ustalić, jakie elementy będą niezbędne do stworzenia optymalnego i komfortowego dla nas wnętrza. Przy podejmowaniu decyzji odnośnie wyboru prysznica lub wanny, należy wziąć pod uwagę preferencje oraz codzienne nawyki domowników. Zróżnicowane potrzeby mają istotny wpływ na kształt aranżacji – rodziny z dziećmi będą potrzebować większej ilości miejsca na kosz na pranie oraz pralkę niż single. Ważne jest także zachowanie odpowiednich odległości między poszczególnymi elementami wyposażenia. Analiza potrzeb pozwala na eliminację zbędnego sprzętu i akcesoriów, umożliwiając utrzymanie tych najważniejszych dla użytkowników. Ergonomia i wygoda są istotnymi elementami w przypadku niewielkiej przestrzeni łazienki.

turkusowa szafka, lustro

OPTYCZNE POWIĘKSZENIE PRZESTRZENI

Mała przestrzeń łazienki nie musi koniecznie wiązać się z uczuciem klaustrofobii. Istnieje szereg zabiegów estetycznych, które pozwalają stworzyć iluzję większej przestrzeni oraz optycznie powiększyć to pomieszczenie. Jednym z nich jest wykorzystanie jasnych barw i gładkich, a nawet połyskujących powierzchni. Paleta jasnych barw nie tylko rozjaśnia przestrzeń, ale również sprawia, że łazienka wydaje się znacznie większa. W małych łazienkach należy także unikać wyrazistych, mocnych faktur czy pstrokatych wzorów. Niewskazane są eksperymenty z kontrastowymi fugami czy ciemnymi kolorami – najlepiej sprawdzą się gładkie płytki w dużym formacie i w bieli. Nie jest jednak konieczne pokrycie całej łazienki białymi kafelkami. Lepszym rozwiązaniem jest ułożenie płytek do pewnego poziomu ściany, pozostawiając resztę do pokrycia jasną, kolorową farbą lub wodoodporną tapetą. Drewniane panele ścienne pomogą wprowadzić do wnętrza łazienki ciepło w warstwie wizualnej. Pamiętajmy jednak o tym, aby odpowiednio je zaimpregnować i dostosować do warunków panujących w wilgotnym środowisku łazienki.

PRYSZNIC, WANNA LUB 2 W 1

Prysznic, wanna czy 2 w 1? To jedno z istotnych pytań podczas aranżacji niewielkiej łazienki. Podejmując decyzję, weźmy pod uwagę potrzeby domowników i fizyczne ograniczenia pomieszczenia. Obecnie możemy wybrać jeden spośród wielu dostępnych modeli wanny – długi, krótki, wąski, szeroki i nawet narożny. Warto zdecydować się na wannę, jeśli mamy małe dzieci – wówczas kąpiel będzie nie tylko zabiegiem higienicznym, ale także czasem fantastycznej zabawy. W przeciwieństwie do wanny, prysznic nie tylko oszczędza miejsce, lecz również wodę. Co więcej, prysznic jest również wygodniejszym wyborem dla osób z niepełnosprawnością, szczególnie model z niskim brodzikiem lub bezbrodzikowy. Dla osób niezdecydowanych lub ceniących możliwość wyboru ciekawym kompromisem jest wanna z parawanem prysznicowym. To elastyczne rozwiązanie, które może przybrać różne formy – prostej, wodoodpornej zasłony, a także szklanej zabudowy.

okrągłe lustro, umywalka, prysznic

WIELOFUNKCYJNE WYPOSAŻENIE

Niezbędne wyposażenie niewielkich łazienek stanowią pralka, armatura, prysznic, wanna, sedes i umywalka. W wyjątkowo małych łazienkach warto rozważyć sprzęty wielofunkcyjne. Umywalka wbudowana w zbiornik do spłukiwania toalety stanowi zarówno oszczędność miejsca, jak i wody, co wpisuje się w ekologiczne rozwiązania. Innym praktycznym sposobem jest umywalka zamontowana nad wanną — osadzona w jej konstrukcji, a umywalka wbudowana w szafkę daje dodatkowe miejsce do przechowywania, co również optymalizuje przestrzeń. Ważny jest również wybór i rozmieszczenie pralki. W przypadku bardzo ograniczonej przestrzeni pralka ładowana od góry okaże się praktycznym rozwiązaniem. Tradycyjne pralki, ładowane od frontu, mogą być osadzone w szafce, z możliwością dodatkowego miejsca do przechowywania nad nimi.

UŻYTECZNE MEBLE

Meble do małej łazienki to ważny element wyposażenia. Warto zdecydować się na meble, które są nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne.  Najważniejsze cechy mebli do małej łazienki to:

  • lekka konstrukcja,
  • jasne barwy,
  • delikatne faktury.

W przestrzeni małej łazienki dobrze sprawdzają się drewniane meble w jasnych odcieniach oraz o delikatnym usłojeniu. Solidność i odporność na warunki wilgotności i zmiany temperatur to także bardzo istotne cechy mebli łazienkowych. W małych łazienkach zalecane są formy minimalistyczne, takie jak gładkie fronty, prosta konstrukcja skrzyń i brak ozdobnych ornamentów. Funkcjonalność odgrywa istotną rolę w przestrzeni małej łazienki, dlatego warto dopasować meble do potrzeb użytkowników. Szafki, otwarte regały czy praktyczne szuflady powinny być dobierane z uwzględnieniem rodzaju przechowywanych elementów.

 lustro, prysznic, biała szafka

OPTYMALIZACJA PRZESTRZENI ŁAZIENKI Z NAMI!

Optymalne wykorzystanie przestrzeni w małej łazience w bloku to klucz do komfortu. Współpraca z PRZESTRONNIE.PL gwarantuje perfekcyjny projekt i funkcjonalną aranżację. Nasz zespół projektantów dostosuje koncepcję wnętrza do Twoich potrzeb. Dzięki nam optymalnie wykorzystasz każdy centymetr przestrzeni, tworząc funkcjonalną i estetyczną łazienkę.  Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Od czego warto rozpocząć planowanie aranżacji małej łazienki?

Planowanie aranżacji małej łazienki najlepiej zacząć od analizy potrzeb domowników i stworzenia funkcjonalnego planu wnętrza.

2. Jakie kolory i materiały optycznie powiększają małą łazienkę?

Małą łazienkę optycznie powiększają jasne barwy, gładkie powierzchnie oraz biała glazura.