KRÓTKA HISTORIA
Geneza stylu orientalnego jest związana z fascynacją Zachodu wschodnimi kulturami i egzotycznym pięknem Orientu. Nazwa „orientalny” odnosi się do wschodnich regionów, które przez wieki były źródłem inspiracji dla europejskich projektantów i artystów. Styl orientalny w aranżacji wnętrz czerpie z kultur Bliskiego i Dalekiego Wschodu, takich jak Maroko, Indie, Japonia czy Chiny. Pierwsze przejawy fascynacji Orientem w Europie pojawiły się w XVII wieku i nazywane są orientalizmem. Kolejne epoki kontynuowały to zainteresowanie. W XX wieku styl orientalny powrócił do łask, szczególnie w latach 80., chociaż niestety często prezentował się w formie dość kiczowatej.
CHARAKTERYSTYKA STYLU ORIENTALNEGO
Styl orientalny we wnętrzach to zjawiskowy i bogaty w detale wystrój. Cechy charakterystyczne tego stylu obejmują zarówno wyjątkową paletę kolorów, jak i charakterystyczne wzory oraz używane materiały. W stylu orientalnym nie ma miejsca na stonowane kolory. Dominują w nim czerwień, zieleń, błękit i żółć, nadając wnętrzom ekspresyjności i życia. Charakterystyczne dla stylu orientalnego są również meble w ciemnych odcieniach drewna, takich jak palisander i bambus, które stanowią kontrast dla jasnych ścian i podłóg. Styl orientalny wykorzystuje stonowane kolory, takie jak biel, szarość, beż i jasne odcienie drewna, aby zrównoważyć intensywność mocniejszych barw. Dodatkową paletę kolorystyczną stanowią takie kolory jak złoto, srebro, pomarańcz i czerń, które dodają blasku i bogactwa aranżacji, tworząc efekt luksusu i egzotyki. Do materiałów używanych w stylu orientalnym, należą szlachetne tkaniny, takie jak jedwab, aksamit, len i bawełna oraz drewno i metal. Kolejnym charakterystycznym elementem dla stylu orientalnego są wzory. Mogą to być kwiaty i wizerunki roślin, wzory przedstawiające zwierzęta lub popularny wzór Paisley, który ma formę łzy z zakręconym końcem.
ELEMENTY WYPOSAŻENIA
Wyposażenie mieszkania w stylu orientalnym to ważny element tworzenia atmosfery egzotyki, bogactwa i harmonii. Niezbędne elementy wyposażenia, które pomogą stworzyć orientalny wystrój wnętrza to:
· drewniane szafki i stoliki,
· ceramika,
· plecionki – kosze, tace, maty, rolety,
· lampy i lampiony,
· wzorzyste dywany,
· poduszki,
· barwne kafelki,
· tapeta chinoiserie,
· parawany.
ŚWIAT ORIENTU W ŁAZIENCE
Łazienka w stylu orientalnym to niezwykłe połączenie elegancji, egzotyki i funkcjonalności. Zalety te można uzyskać, wybierając meble wykonane z ciemnego, odpornego na wilgoć drewna, takiego jak palisander. Aby uzyskać efekt luksusu, możemy dodać akcenty złotego koloru, szczególnie w formie armatury łazienkowej. Urządzając łazienkę w stylu orientalnym, musimy również pamiętać o wprowadzeniu do wnętrza kolorowych wzorów. Warto wykończyć ściany i podłogę różnokolorowymi płytkami imitującymi orientalną mozaikę.
HARMONIA I ELEGANCJA
Dzięki umiłowaniu harmonii japońskie inspiracje dobrze sprawdzą się jako podstawa do urządzenia przytulnej sypialni orientalnej. Tworząc aranżację, inspiracji szukajmy w japońskiej filozofii wabi sabi czy estetyce zen. Paletę kolorystyczną japońskiego wnętrza oprzyjmy na łagodnych barwach – głównie bieli i szarości z domieszką beżu i czerni. Meble w sypialni powinny cechować się geometrycznymi kształtami oraz niezbyt dużą wysokością. Ważne, by nie był ich zbyt dużo – warto wybrać tylko kilka najpotrzebniejszych, czyli łóżko, nocne stoliki, szafę i komodę na ubrania. Aranżacja sypialni w stylu orientalnym nie może obyć się bez subtelnych dekoracji. Ścianę nad łóżkiem możemy pokryć tapetą z delikatnym wzorem albo obłożyć ją boazerią.
ZACHWYCAJĄCY UROK WSCHODU
Salon orientalny emanuje tajemniczością i harmonią Wschodu. Podczas jego aranżacji bardzo ważny jest wybór tapety. Najlepiej zdecydować się na tapetę utrzymaną w duchu chinoiserie, która przypomina chińskie malowidła i wzory. W stylu orientalnym liczy się również jednolita tapicerka, która będzie doskonałym kontrapunktem dla bogatych ozdób. Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniej kanapy. Ważnym elementem wystroju wnętrza są też dodatki, na przykład poduszki ozdobione chińskimi motywami. Jeżeli chodzi o meble, najlepszym wyborem będą te z malowanej laki, takie jak elegancki stolik kawowy lub szafka na naczynia. W salonie można umieścić również malowany parawan, porcelanowy wazon i lampy, które dodadzą mu niepowtarzalnego uroku Wschodu. Być może najważniejszym elementem salonu w stylu orientalnym jest zieleń. Można umieścić w nim kwitnący storczyk lub drzewko bonsai.
ODWAŻNE KOLORY
Jeśli marzymy o stworzeniu kuchni pełnej intensywnych kolorów i aromatów, inspirującej się kulturą Indii, styl orientalny to doskonały wybór. Świetnie sprawdzi się tutaj color blocking, czyli odważne zestawianie różnokolorowych elementów. Na podłodze powinny znaleźć się wielkoformatowe kafle z żyłkowanego kamienia lub kolorowe wzorzyste kafelki. Ściany w kuchni można pomalować ciepłym kolorem, takim jak żółty, a dodatkowo wyróżnić jedną ze ścian za pomocą barwnych płytek ściennych lub tapety o florystycznym wzorze. Jeżeli chodzi o meble, najlepszym wyborem będą te wykonane z ciemnego drewna. Można wprowadzić też wyrazisty akcent w postaci kolorowej, indyjskiej szafki zdobionej motywami kwiatów i zwierząt. Ogromne znaczenie w kuchni w stylu orientalnym mają detale. Warto umieścić w niej mosiężne misy, plecione kosze do przechowywania, kolorowe pojemniki na przyprawy czy lampy z ażurowymi abażurami.
TWOJE WNĘTRZE, NASZA WIZJA!
Aranżacja mieszkania w stylu orientalnym ma wiele zalet. To wyjątkowy sposób na stworzenie wnętrza pełnego egzotyki, kolorów i harmonii. Nasz doświadczony projektant z PRZESTRONNIE.PL specjalizuje się w projektowaniu i aranżacji wnętrz w stylu orientalnym. Dzięki jego wiedzy i kreatywności każde mieszkanie może stać się oazą orientalnego luksusu. Skorzystaj z pomocy projektanta i przekształć swoje wnętrza w unikalne miejsce pełne egzotycznego uroku. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.
PYTANIA I ODPOWIEDZI:
1. Jakie są cechy charakterystyczne stylu orientalnego?
Styl orientalny cechuje się nasyconą paletą kolorystyczną, bogatymi materiałami takimi jak jedwab i aksamit, oraz charakterystycznymi wzorami, takimi jak wzory florystyczne i motywy zwierzęce.
2. Jakie kolory są typowe dla stylu orientalnego?
Styl orientalny opiera się zarówno na nasyconej palecie kolorystycznej, zawierającej czerwień, zieleń, niebieski, żółty, złoto i srebro, jak i bardziej stonowanej palecie barw, takich jak biel, szarość, beż i jasne odcienie drewna.
Spis rozdziałów: