Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

meble kuchenne ze wmontowanymi lampkami

Komfort w nowoczesnej kuchni 

Zaprojektujmy swoją kuchnię zgodnie z zasadami ergonomii. Oznacza to, maksymalny komfort i wygodę podczas przygotowywania posiłków. Należy dokładnie rozmieścić meble, sprzęty, wyposażenie i użyte materiały wykończeniowe. Ważne jest również, aby wszystkie te elementy były zgodne ze świeżymi trendami. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Rozlokowanie urządzeń kuchennych 

Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy dużo czasu, nie tylko przygotowując posiłki, ale również dzieląc się wydarzeniami minionego dnia, odrabiając lekcje i rozmawiając. Aby stworzyć komfortowe wnętrze, musimy zadbać o odpowiednią zabudowę meblową, kuchenkę z piekarnikiem, lodówkę z zamrażarką, zlew i zmywarkę.  

Przy wyborze urządzeń, powinno się od razu skontrolować, czy są odpowiednio rozlokowane i czy wystarcza dostępnych gniazdek elektrycznych. Dlatego najlepiej jest skorzystać z pomocy architekta wnętrz, aby wybrać odpowiednie miejsce dla wszystkich urządzeń i sprzętów. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko popełnienia błędów oraz ograniczamy koszty. W przypadku współczesnych mieszkań, gdzie kuchnia stanowi część salonu lub strefy dziennej, projekt musi być idealnie dopasowany do całego wnętrza i musimy pamiętać o precyzyjnym wyznaczeniu lokalizacji dla instalacji hydraulicznych i elektrycznych. 

Urządzając kuchnię, pamiętajmy, aby stworzyć przyjazne i funkcjonalne miejsce do przygotowywania posiłków. Przy planowaniu powinniśmy przestrzegać zasad trójkąta roboczego, które łączy trzy ważne elementy-lodówkę, zlew ze zmywarką i kuchenkę z piekarnikiem.  

kuchnia

Kolejność sprzętu i mebli

Najbardziej komfortowym sposobem umieszczania sprzętów jest kolejność–chłodziarka w pobliżu wejścia do kuchni, blat do wstępnej obróbki produktów i zlew, główny blat roboczy, kuchenka i blat do odstawiania gotowych dań. Takie rozmieszczenie można dopasować do dowolnych kształtów i wielkości przestrzeni. 

Zastanówmy się, czy wolimy urządzenia, które stoją samodzielnie lub są zintegrowane z meblami. Druga opcja prowadzi do bardziej atrakcyjnego, spójnego wyglądu pomieszczenia. Warto przemyśleć jakie kuchenki zainstalujemy, gazowe czy indukcyjne? Kuchenki indukcyjne są bezpieczniejsze niż gazowe, ale ich wyższy koszt utrzymania czyni je mniej praktycznymi. Podłączenie pieca do istniejącej linii gazowej jest prosty, a i rachunki za eksploatacją są zawsze niższe. 

Zmywarka 

Obecnie niezbędnym elementem wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni jest zmywarka. Zmywanie tutaj naczyń to nie tylko dbanie o ręce i wolny czas, ale przede wszystkim ogranicza zużycie wody i detergentów, jest więc wyrazem dbałości o środowisko i wysokość rachunku. Urządzenia te mogą być umieszczone z drzwiami na całej płaszczyźnie klapy (tzw. zintegrowane) lub z widocznym panelem sterującym (nieco wygodniejsza forma, łatwiejsza w obsłudze). Większość modeli ma podobne funkcje. 

zmywarka w kuchni’

Posadzki i ściany w kuchni 

Jeśli chodzi o posadzki i ściany, płytki są od lat popularnym wyborem, ze względu na ich trwałość, odporność na uszkodzenia i plamy. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wymiarów. Natomiast w mniej intensywnie użytkowanych kuchniach, które są połączone z salonem, inwestorzy decydują się na panele lub drewno, chociaż nie są to materiały przeznaczone do kuchni. Jeśli chcemy wyeksponować określone elementy w kuchni, możemy użyć nowoczesnych wykończeń, takich jak szklana mozaika, szkło z nadrukiem, blacha lub płytki w kształcie cegły. Pamiętajmy, aby posadzki i ściany wykończyć, zanim zamontujemy meble. 

Blaty i zabudowa meblowa 

Aranżacja kuchni w dużej mierze składa się z blatów i zabudowy meblowej. Wybór odpowiedniego materiału do blatu jest niezwykle ważny, ponieważ blat powinien mieć odpowiednią wytrzymałość, wygląd i trwałość. Najpopularniejszymi materiałami na blaty są: płyta MDF, pokrywana laminatem imitującym drewno, tafla granitu lub marmuru, zaolejowane drewno lub konglomerat. 

Wysokość blatów jest dostosowana do wzrostu osób najczęściej korzystających z kuchni, zazwyczaj zamontowana na wysokości 85 cm, co zapewnia wygodę przy pracy. Jednak, jeśli użytkownicy są wysocy, powinien być zamontowany na wyższej wysokości, np. 90 cm. 

Jeśli chodzi o zabudowę meblową, obecnie modne są fronty wykonane z egzotycznych fornirów albo z fornirów modyfikowanych, z płyty MDF lakierowanej na wysoki połysk oraz meble drewniane w stylu angielskim, skandynawskim, prowansalskim. W przypadku szafek wiszących otwierane na boki są niezbyt wygodne, ponieważ ograniczają widoczność zawartości półek oraz nieściśle są przylegające do blatu.  

Warto wybrać szafki o frontach uchylnych do góry z systemem cichego domykania, które są wygodne w użytkowaniu i nie stanowią ryzyka uderzenia się. Ponadto szerokość blatów powinna być dostosowana do wzrostu użytkowników oraz tego, ile mebli będzie się znajdowało w jednej linii. 

Oświetlenie 

Bardzo ważne jest oświetlenie blatu. Możemy zamontować reflektory, listwy lub listwy LED. Nie rezygnujmy jednak z górnego oświetlenia, które przydaje się nawet podczas sprzątania. Warto zainstalować również lampę nad stołem, umieszczoną na wysokości, która nie razi w oczy osoby siedzącej. Droższe modele mebli kuchennych wyposażone są w oświetlenie zintegrowane z meblami – półprzezroczyste dna szafek z oświetleniem powierzchniowym wewnątrz, lampki do szuflad uruchamiane automatycznie po wysunięciu, oświetlenie krawędzi blatu i półek w szafkach, uchwyty meblowe, a nawet cokół. 

kuchnia pomalowana na beżowo

Kolorystyka w nowoczesnej kuchni 

Najlepiej wykorzystać neutralne kolory, takie jak:  

  • szary, 
  • beż.  

Kafle warto położyć na całej powierzchni ścian, jednak obecnie odchodzi się od tego rozwiązania, kładąc je do połowy lub w wybranej części wnętrza. Jaki kolor mebli kuchennych wybrać? Białe czy klasyczny? Wbrew pozorom białe kuchnie nie są trudne do utrzymania w czystości i optycznie powiększają pomieszczenie. Jeśli jednak preferujesz wnętrze klasyczne, możesz zdecydować się na praktyczne i wygodne beże i brązy. Pamiętajmy też, że możemy przełamać paletę barw swojej kuchni mocnymi, żywymi dodatkami. Zmieniając je co jakiś czas na kuchennym blacie, całkowicie odmienimy wystrój pomieszczenia. 

Nasze projekty wnętrz to harmonia kolorów i form

Chcesz nowocześnie urządzić swoje mieszkanie lub dom? Profesjonaliści z PRZESTRONNIE.PL wykonają projekt wnętrz tak, aby wnętrza były komfortowe, nowoczesne i eleganckie. Pracujemy w Warszawie i okolicach, ale chętnie podejmiemy współpracę zdalną i odmienimy Twoje cztery kąty, nawet jeśli znajdują się po drugiej stronie Polski. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jaką kolorystykę wybrać do nowoczesnej kuchni?

Jeśli preferujemy klasykę, wybierzmy biel, beże i szarości. Wbrew przekonaniu białe kuchnie nie są trudne do utrzymania w czystości. Ich zaleta jest optyczne powiększenie wnętrza. Jasną kolorystykę możemy przełamać dodaniem akcesoriów o ostrzejszym zabarwieniu.

2. Jak oświetlić nowoczesną kuchnię?

Warto zamontować reflektory, listwy lub listwy LED. Górnego oświetlenie, jest też bardzo ważne, przydaje się nawet podczas sprzątania. Warto zainstalować również lampę nad stołem, umieszczoną na odpowiedniej wysokości, by nie raziła w oczy swoim blaskiem. Niektóre modele mebli kuchennych mają wbudowane oświetlenie. Wygląda to bardzo efektownie. 

3. Czy konieczne jest wyłożenie ścian płytkami?

Płytki na ścianach są dobrym wyborem, gdyż są odporne na zabrudzenia i uszkodzenia. Jednakże warto się pokusić o panele lub drewno, zwłaszcza w kuchniach połączonych z salonem. Możemy też użyć nowoczesnych wykończeń, takich jak szklana mozaika, szkło z nadrukiem, blacha lub płytki w kształcie cegły.