Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

kuchnia połączona z salonem

JAK ZACZĄĆ? 

Renowacja małej kuchni może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie możemy jej fizycznie powiększyć, a chcemy uzyskać funkcjonalne i estetyczne wnętrze. Niewielka przestrzeń wymaga bowiem odpowiedniego zaplanowania każdego elementu, tak aby spełniał swoją funkcję i jednocześnie nie przytłaczał wnętrza. W tym artykule przedstawimy kilka prostych i skutecznych sposobów na renowację małej kuchni, które pozwolą uzyskać wygodne, piękne i funkcjonalne miejsce do gotowania i spędzania czasu. 

PLANOWANIE 

Planowanie jest kluczowym elementem w renowacji kuchni, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z małą przestrzenią. Poniżej przedstawiamy kilka etapów, od których warto zacząć, by nie borykać się z trudnościami w trakcie dalszych prac. 

ANALIZA POTRZEB I WYMAGAŃ 

Przed przystąpieniem do planowania warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i wymagania, tak aby każdy element spełniał swoją rolę. Warto zastanowić się nad tym, ile miejsca potrzebujemy na urządzenia kuchenne oraz jakie funkcje powinny one spełniać. Kolejnym istotnym elementem jest dobór mebli i dodatków, tak aby wpasowywały się w styl pomieszczenia. 

TWORZENIE SZKICÓW I PLANÓW 

Rozrysowanie przyszłej kuchni jest niezbędne w procesie planowania jej renowacji. Warto stworzyć kilka wersji szkiców, uwzględniających różne warianty aranżacji przestrzeni. Można to zrobić ręcznie, na kartce papieru lub z pomocą specjalnych programów komputerowych. 

WYKORZYSTANIE 3D 

Dzięki tej zaawansowanej technologii można w łatwy sposób zwizualizować koncepcje i pomysły oraz wprowadzić korekty i zmiany. Widać jak na dłoni, jak poszczególne elementy wpisują się w przestrzeń oraz jak będą wyglądać w praktyce. 

TESTOWANIE ROZWIĄZAŃ WIRTUALNYCH 

Istnieją także specjalne programy, które pozwalają na testowanie różnych rozwiązań wirtualnych przed przystąpieniem do prac remontowych. Dzięki temu można jeszcze dokładniej ocenić, które rozwiązania będą najlepsze. 

WSPÓŁPRACA Z PROJEKTANTEM WNĘTRZ 

Jeśli nie jesteśmy pewni, jak zaplanować naszą kuchnię, a zwłaszcza jak dobrać kolory i dodatki, warto skorzystać z pomocy naszego specjalisty – projektanta wnętrz. Dzięki jego doświadczeniu i wiedzy można otrzymać cenne wskazówki oraz stworzyć w pełni funkcjonalną i estetyczną przestrzeń. 

Jak widzisz, planowanie jest kluczowym elementem całego procesu. Od tego jak poważnie do niego podejdziesz, zależeć będzie nie tylko funkcjonalność i estetyka przyszłego miejsca, ale i ilość czasu oraz środków, jakie musisz zaangażować w przedsięwzięcie. Dzięki dobrze zaplanowanej przestrzeni można uzyskać funkcjonalne, piękne i wygodne miejsce do gotowania i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Warto więc poświęcić trochę czasu na dokładne zaplanowanie każdego elementu. 

PALETA JASNYCH BARW 

Doskonałym rozwiązaniem w przypadku małych kuchni są jasne odcienie kolorów. Dzięki nim można optycznie powiększyć przestrzeń i lepiej ją oświetlić. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na wykorzystanie ich w renowacji małej kuchni. 

białe szafki kuchenne

BIAŁE MEBLE I ŚCIANY 

Klasyka, która zawsze się sprawdza. Takie fronty mebli kuchennych (zwłaszcza błyszczące) odbijają światło i powiększają przestrzeń, a ściany dodają kuchni lekkości i świeżości. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że biel jest kolorem neutralnym – doskonale łączy się z innymi. 

KREMOWE I BEŻOWE ODCIENIE 

Są ciepłe, przyjemne dla oka i optycznie mnie zajmują przestrzeni. Warto zastosować je na ścianach, a także na meblach kuchennych lub na dodatkach, takich jak zasłony czy obrusy. 

JASNE DREWNO 

To kolejne rozwiązanie, które warto rozważyć. Drewno jest ciepłe, przyjemne w dotyku, kojarzy się z naturą, a jego jasne odcienie ożywiają przestrzeń. Doskonale sprawdza się w klasycznych, ale również w nowoczesnych i minimalistycznych kuchniach i jest łatwe w czyszczeniu. 

CERAMIKA 

Jeśli mamy w planach ułożenie płytek lub położenie blatu z kamienia, warto zdecydować się na jasne odcienie. Jasny marmur czy granit doskonale rozświetlają przestrzeń i dodają jej elegancji. 

AKCENTY KOLORYSTYCZNE 

Bardzo ważny element aranżacji każdej przestrzeni, zwłaszcza jeśli chcemy przełamać monotonię jasnych barw i dodać kuchni charakteru i wyrazistości. Najlepiej użyć do tego akcesoriów kuchennych, takich jak przyborniki z przyprawami, stojaki na sztućce, niektóre małe AGD i zasłony lub rolety. Należy pamiętać, żeby nie przesadzić zarówno z ilością dodatków, jak i z ilością kolorów.   

Jasne kolory są doskonałą opcją, którą należy rozważyć przystępując do odświeżania małej kuchni. Powiększają optycznie przestrzeń, rozświetlają ją, ale zastosowane bez akcentów mogą powodować odczucie monotonii i nudy. 

OŚWIETLENIE 

W każdym pomieszczeniu pełni bardzo ważną rolę, jednak w małym, właściwie dobrane sprawi, że nie będziesz czuł zmęczenia przebywaniem w ograniczonej przestrzeni. Ma ogromny wpływ na ostateczny efekt aranżacji. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dlaczego planując odświeżenie małej kuchni, warto zwrócić na nieuwagę. 

wysokie szafki w kuchni

POSTRZEGANIE PRZESTRZENI 

Dobrze zaplanowane oświetlenie może optycznie powiększyć małą kuchnię, złe – znacząco pogorszyć ergonomię i komfort pracy. Zbyt dużo światła powoduje zmęczenie oczu i drażni. Zastosowanie mocnego oświetlenia punktowego pod szafkami lub nad blatem kuchennym pozwala skupić się na konkretnej części kuchni i zapewnia dodatkową ilość światła. To samo oświetlenie zamocowane na suficie, co prawda rozświetli pomieszczenie, ale może sprawić, że poczujesz się jak w sali operacyjnej, a nie we własnej kuchni. 

OŚWIETLENIE A FUNKCJONALNOŚĆ 

Odpowiednio dobrane oprawy kuchenne jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania w tym pomieszczeniu. W małych kuchniach dobrze jest zastosować punktowe, które pozwolą skupić się na konkretnej części kuchni, jak np. blat kuchenny czy stół jadalny. Dzięki temu mamy zapewniony odpowiedni komfort i bezpieczeństwo pracy, wszystkie obszary stają się dobrze widoczne, a kuchnia staje się wygodniejsza. 

WPŁYW NA ATMOSFERĘ 

Specjaliści od reklamy i marketingu już dawno zauważyli związek pomiędzy nastrojem klienta, a rodzajem i intensywnością zastosowanego światła. Stwierdzono, że odpowiednia barwa potrafi skłonić do zakupów, inna wzmaga apetyt, jeszcze inna powoduje, że przebywanie w pomieszczeniu staje się relaksujące. Możesz te zasady zastosować w swojej nowej kuchni. Rozmieść punkty świetlne tak, by stworzyć odpowiednie warunki do gotowania i spędzania czasu. 

ESTETYKA A BARWA ŚWIATŁA 

Podobnie jak atmosfera jest zależna od rodzaju światła, tak postrzeganie barw przedmiotów, a więc frontów szafek, koloru podłogi, kafelków, blatów kuchennych, jedzenia, napojów, zależy od rodzaju światła. Zimne światło sprawi, że będą wyglądać szaro, nieapetycznie, a wręcz odstręczająco. Najlepszym wyborem jest barwa światła dziennego z odcieniem cieplejszego.   

Dobre oświetlenie wpływa na optyczne powiększenie kuchni, wprowadza do niej odpowiedni klimat i estetykę oraz wpływa na jej funkcjonalność. Dlatego warto o nie zadbać już na etapie planowania inwestycji. 

SZAFKI I URZĄDZENIA 

Jeśli ma się coś zmienić w Twojej małej kuchni, musi być funkcjonalna. W takich wnętrzach liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni i szczególnie istotne jest zapewnienie odpowiedniego miejsca do przechowywania oraz sprzętów, które ułatwią codzienne gotowanie i przygotowywanie posiłków oraz surowców i półproduktów. 

W przypadku szafek warto postawić na rozwiązania o wysokiej funkcjonalności, takie jak szuflady z pełnym wysuwem, które pozwalają na wygodne i łatwe dostęp do zawartości. Warto również pamiętać o wygodzie – szafki narożne mogą być wyposażone w karuzele lub półki wysuwane na prowadnicach. Wąskie, wolne przestrzenie warto zaplanować tak, by zmieściły się kosze cargo lub składane stopnie ułatwiające dostęp do wysoko położonych, wiszących szafek, co pozwoli na wygodne przechowywanie i łatwy dostęp do sprzętów kuchennych. 

Postawić sprzęty, które pozwolą zaoszczędzić miejsce, takie jak piekarnik z funkcją mikrofalówki czy zmywarkę. Na rynku dostępne są modele wąskie, płytkie i mniejsze, które idealnie sprawdzą się w małych kuchniach. Ciekawym rozwiązaniem są pionowe okapy kuchenne oraz wysuwane z blatów. Dobrze dobrany będzie nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny, dlatego warto wybrać model, który pasuje do stylu kuchni. 

Już na etapie planowania wybierz konkretne modele sprzętów i staraj się nie oszczędzać na ich jakości, bo ewentualne zmiany spowodowane awarią i koniecznością wymiany urządzenia na inne, mogą spowodować konieczną adaptację, zaburzając doskonały projekt. 

DODATKI 

Mogą sprawić, że wnętrze stanie się bardziej atrakcyjne wizualnie, ale i zwiększyć jego funkcjonalność. Najbardziej oczywistymi dodatkami są oczywiście akcesoria kuchenne, których forma i kolor w znaczący sposób wpłyną na wystrój kuchni. Kolejne to zasłony lub rolety. A gdzie jak nie w kuchni, znajdziesz miejsce na świeże zioła i przyprawy w formie roślin doniczkowych? Kiedy zrywasz świeży liść bazylii, by dodać go do sosu czy mięty do orzeźwiającego napoju, możesz poczuć się prawie jak na wsi. Elementem dodającym szyku Twojej kuchni będą również odpowiednie oprawy oświetleniowe.   

Warto jednak pamiętać o umiarze i nie przesadzać tak z ilością dodatków, jak opraw świetlnych, by nie przytłoczyć wnętrza lub nie pomieszać stylów. 

Poprowadziliśmy Cię od planowania do doboru dodatków i akcesoriów. Dzięki naszym podpowiedziom, możesz stworzyć funkcjonalną i estetyczną kuchnię, nawet jeśli jej przestrzeń jest ograniczona. 

wyspa kuchenna w salonie

ZAPROJEKTUJEMY WNĘTRZE, KTÓRE POKOCHASZ 

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy tym zadaniu, skonsultuj się z naszymi projektantami z PRZESTRONNIE.PL. Pomoże Ci w zaplanowaniu kuchni dopasowanej do Twoich potrzeb i preferencji. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu będziesz mógł uniknąć błędów, które mogą prowadzić do niepotrzebnych kosztów, straty czasu i nerwów oraz do niezadowalającego efektu końcowego.  

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie kolory są najlepsze do renowacji małej kuchni?

Najlepiej wybierać jasne kolory, takie jak biel, beż, szary lub pastelowe odcienie. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, co jest szczególnie ważne w małych pomieszczeniach. 

2. Jakie znaczenie ma oświetlenie w małej kuchni?

Oświetlenie ma kluczowe znaczenie w małej kuchni. Warto zainstalować kilka punktów świetlnych, takich jak podświetlenie szafek czy sufitowe oświetlenie, aby optycznie powiększyć przestrzeń i dobrze doświetlić każdy kąt kuchni. 

3. W czym pomoże mi projektant?

Doświadczony projektant wnętrz pomoże w zaplanowaniu funkcjonalnej i estetycznej kuchni, dopasowanej do indywidualnych potrzeb i preferencji. Z naszego doświadczenia wynika, że najczęstszym problemem w aranżacji wnętrza jest dobór odpowiednich materiałów, kolorów i tekstur. Dzięki jego wiedzy i umiejętnościom możesz uniknąć takich błędów, oszczędzić czas, nerwy i budżet.