Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

cegła na ścianie w salonie

POCHODZENIE OBU STYLÓW

Oba style narodziły się na początku XX wieku. Początkowo zostały entuzjastycznie przyjęte w Stanach Zjednoczonych, w szczególności na nowojorskim Brooklynie. W Polsce zyskały popularność w latach 90. XX wieku. Opuszczone fabryki adaptowano na przestronne mieszkania. Jednak utożsamianie tych stylów nie jest dobrym rozwiązaniem. Co łączy oba style, a co stanowi między nimi różnicę oraz jak z surowego pomieszczenia stworzyć wspaniałe mieszkanie?

betonowe ściany w kuchni

STYL INDUSTRIALNY, GŁÓWNE WYZNACZNIKI

Pomieszczenia utrzymane w tej konwencji stylistycznej tworzą post-industrialny klimat. Ich wyznacznikiem poza przestronnością jest funkcjonalność i łączenie kilku funkcji, np. kuchni z jadalnią. Dominują tutaj: 

  • otwarte przestrzenie,  
  • szare, betonowe ściany, 
  • ogromne okna, 
  • proste geometryczne formy mebli.  

Dodatki i dekoracje podkreślają minimalistyczny i ascetyczny klimat wnętrza. Jednym z inspirującym dodatków jest lustro osadzone w metalowych ramach. Mieszkanie posiada surowy klimat i przypomina dawne fabryki. Wymarzona przestrzeń dla tego nurtu to duże wnętrze z ceglanymi ścianami, obszernymi oknami i najczęściej betonową podłogą, często widoczne są belki stropowe. 

Na ścianach figurują fotografie lub plakaty ukazujące fabryczny klimat. Niezbędny jest dobór odpowiednich mebli – solidnych i wykonanych z trwałych materiałów, takich jak drewno czy metal. Typowe meble industrialne to przede wszystkim regały wykonane z metalu, komody z ciemnego drewna, fotele i taborety. Często spotkamy też komody o prostych kształtach geometrycznych, najczęściej w jednolitym kolorze. Pomieszczenia utrzymane są w neutralnej kolorystyce, którą przełamuje kilka mocnych akcentów na przykład butelkowa zieleń lub czerwień. Żarówki często po prostu wiszą na kablach, nie posiadają kloszy. Lampy można przestawiać w różne miejsca. 

Dodatki również są surowe, należą do nich lampy z metalowymi kloszami, widocznymi żarówkami, reflektory lub instalacje elektryczne. W oknach spotkamy rolety czy żaluzje, ale nie zasłony i firanki. 

wnętrze industrialnej łazienki

STYL LOFTOWY, NAJWAŻNIEJSZE CECHY

Wnętrza typu loft raczej nie stanowią opuszczonych fabryk ani przestronnych pomieszczeń. W tej tendencji popularne stają się budynki stylizowane na styl industrialny. Cechuje je wysoki sufit czy niewykończone ściany. Często urządzone w tym stylu są małe mieszkania. W takich wnętrzach dobrze sprawdza się duże lustro, powiększające pomieszczenie. Lustro osadzone jest często w ramach o geometrycznym kształcie, bez zbędnych ozdobników. Dominują barwy stonowane, beż jasne odcienie szarości czy klasyczna biel. 

we wnętrzach dominują surowe materiały na przykład drewno lampy na drewnianych albo metalowych stelażach. surowy charakter mieszkania zostaje ocieplony nieco przez ma pomarańczową lub żółtą barwę światła. 

Wykorzystuje się tutaj naturalne materiały, które cechuje wytrzymałość, funkcjonalność i komfort w użytkowaniu. Odstępstwem od tak surowego klimatu stają się kanapy z miękkim obiciem, cieplejsze odcienie drewna w postaci stolików czy komody z ozdobnymi uchwytami. Wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać. Meble posiadają łagodniejsze faktury i kształty. Można powiedzieć, że styl loftowy to nieco złagodzony i ocieplony styl industrialny. 

sypialnia w stylu loft

NAJISTOTNIEJSZE RÓŻNICE W OBU STYLACH

Poniżej zestawienie najbardziej istotnych różnic w stylach: 

Styl industrialny Styl loftowy 
dominuje szarość ścian wykonanych z betonu, poza szarościami występują mocne i ciemne kolory, dodatki odnoszą się do przeszłości – do czasów industrializmu, dominuje surowa cegła i metalowe elementy występuje więcej barw przygaszonych i ciepłych, jako dodatki wykorzystywane są rośliny doniczkowe czy tekstylia, bogatsze wzornictwo, klimat wnętrz jest bardziej przytulny, łagodniejszy, mniej surowy niż w stylu industrialnym, przestrzeń zmiękczona detalami 

LOFTOWY CZY INDUSTRIALNY, KTÓRY WYBRAĆ?

Szukasz pomysłów na aranżację swojego domu lub mieszkania? Chcesz stworzyć przestrzeń, która odzwierciedli Twój styl i charakter? Projektanci z PRZESTRONNIE.PL mogą Ci w tym pomóc! Nasi projektanci wnętrz pracują z pasją i zaangażowaniem, aby stworzyć przestrzeń, która spełni Twoje oczekiwania. Nasze rozwiązania są dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb, co oznacza, że możesz mieć pewność, że Twój dom lub mieszkanie będzie idealnie dopasowane do Twojego stylu życia. Nie czekaj dłużej, skontaktuj się z nami już dziś i daj nam szansę na stworzenie dla Ciebie wymarzonego wnętrza! 

PYTANIA I ODPOWIEDZI: 

Co łączy styl industrialny z loftowym?

Styl industrialny i loftowy posiadają wspólne cechy, należą do nich: surowy klimat wnętrz, a styczne stonowane kolory, bardzo mała liczba dodatków i dekoracji. To co łączy oba style to z pewnością niesłabnąca popularność i zainteresowanie. 

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy stylem loftowym a industrialnym?

W stylu industrialnym dodatki odnoszą się do przeszłości do czasu Industrializmu są to plakaty lub fotografie ścienny. loftowym pojawiają się pojedyncze rośliny doniczkowe, które p Które przełamują surowość wnętrza, występuje nieco bardziej przytulny i łagodny. 

Jaka kolorystyka dominuje w stylu industrialnym a jaka w loftowym?

W obu stylach dominują głównie kolory stonowane neutralne takie jak biel beże czy jaśniejsze odcienie szarości jednak w stylu industrialnym pojawia się mocniejsza kolorystyka W postaci czerwieni lub butelkowej zieleni.