Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

jasna kanapa, dywan, lampka nocna

GENEZA STYLU SKANDYNAWSKIEGO

Do powstania stylu skandynawskiego w projektowaniu wnętrz przyczyniły się przede wszystkim warunki pogodowe charakterystyczne dla krajów skandynawskich. Panuje tam surowy, mroźny klimat, dni są krótkie, a noce długie i chłodne. Styl skandynawski stał się zatem doskonałym rozwiązaniem ku temu, aby nadać wnętrzom przytulności oraz w pewien sposób je ocieplić. Jego koncepcja jest bardzo często wykorzystywana przez polskich architektów wnętrz, którzy mają szerokie pole manewru w środkach nadających ich projektom wyjątkowości i piękna tego stylu.

GŁÓWNE CECHY STYLU SKANDYNAWSKIEGO

Do głównych cech i wyznaczników stylu skandynawskiego należą:

  • wrażenie intensywniejszego oświetlenia wnętrza,
  • ściany w jasnych barwach,
  • minimalizm form,
  • naturalne tworzywa – drewno i wełna,
  • charakterystyczna kolorystyka,
  • meble skandynawskie,
  • dekoracje,
  • plakaty i fototapety.
szare szafki, drewniana podłoga

PRZYJAZNY KLIMAT

Aby nadać wnętrzu wyjątkowy, przyjazny klimat należy podczas projektowania zastosować w nim kilka zasad, na których opiera się styl skandynawski. Pierwszą z nich jest wprowadzenie do wnętrza większej ilości światła. Można to uczynić, stosując jasne barwy oraz duże, odsłonięte okna. Kolejną cechą, która sprzyja przyjaznemu odbiorowi wnętrza, jest minimalizm. Polega on na wykorzystaniu prostych, drewnianych mebli, gładkich tkanin oraz ograniczeniu elementów dekoracyjnych. Bardzo ważne jest także zastosowanie naturalnych tworzyw – drewna i wełny, które nadają wnętrzu ciepło oraz surowych powierzchni, takich jak białe ściany oraz podłogi.

KOLORYSTYKA SKANDYNAWII

W kolorystyce stylu skandynawskiego dominują barwy stonowanej bieli i delikatnej szarości, które stanowią tło wnętrza. Harmonizują się one z jasną barwą drewna oraz kolorami pastelowymi, takimi jak róż, beż i błękit. Dopełnienie tych barw stanowią ciemne kolory zieleni, brązu i czerni, a niekiedy też żółte i czerwone akcenty, służące ożywieniu wnętrza.

MEBLE SKANDYNAWSKIE

W zależności od własnych upodobań, projektując wnętrze w stylu skandynawskim, możemy użyć zarówno prostych, drewnianych mebli, jak i tych minimalistycznych, modnych i nowoczesnych. Połączenie klasyki z nowoczesnością jest tutaj pożądanym efektem. Należy jednak przy tym pamiętać o kilku niezbywalnych warunkach – meble muszą być wykonane z drewna oraz cechować się prostotą. W przypadku, jeśli chcemy wykorzystać kolorowe meble, najlepiej by miały one akcenty drewna lub delikatne, pastelowe barwy, na przykład róż czy błękit. Obok tego rodzaju umeblowania, dobrym wyborem okażą się również te tapicerowane w stonowanych kolorach. Charakterystyczną cechą dla mebli w stylu skandynawskim jest również zaokrąglona linia ich brzegów, bez ostrych rantów i kantów. W tej postaci możemy spotkać fotele, biurka, sofy, taborety czy stoliczki.

łóżko, obraz, lustro

DEKORACJE

Dekorowanie wnętrza w stylu skandynawskim to wielka przyjemność, ponieważ jest ono doskonałym tłem dla dodatków. Do najciekawszych z nich należą: przyjemne w dotyku wełniane lub akrylowe koce i poduszki, które można umieścić na fotelu czy sofie, niewielkie sukulenty na parapecie w kuchni, wzorzyste dywany, plakaty i fototapety. Podczas dekorowania takiego wnętrza, nie można zapominać także o roli oświetlenia, które podkreśla jasność ścian i lekkich firanek. Dla miłośników ciepła i blasku podczas długich, zimowych wieczorów idealnym rozwiązaniem będzie umiejscowienie kominka w salonie.

PLAKATY I FOTOTAPETY

Jeśli chcemy poczuć się jak w naturalnym środowisku wprost ze Skandynawii, wśród gór, jezior, lasów i skał czy też ubogacić je o obrazy dzikich zwierząt, takich jak jelenie, wilki czy łosie, doskonałym rozwiązaniem będzie wybór do wnętrza plakatów i fototapet. Te wspaniałe dodatki niewątpliwie pobudzą naszą wyobraźnię, przybliżą nas do natury oraz sprawią, że nasze wnętrze będzie emanować przestronnością i świeżością.

białe kafelki, okrągłe lustro, umywalka

STWORZYMY NIEPOWTARZALNĄ PRZESTRZEŃ

Wnętrze domu w stylu skandynawskim niewątpliwie posiada unikalny i przyjazny klimat. Dobrze oświetlona przestrzeń i minimalizm form optycznie powiększają wnętrze, a jasne barwy i ciekawe dodatki dodają mu ciepła i oryginalności. Jeśli chcesz osiągnąć w swoim domu takie efekty, niezwłocznie skontaktuj się z naszym architektem z PRZESTRONNIE.PL. Dołożymy wszelkich starań, aby nadać Twojemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru rodem ze Skandynawii. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie zasady stylu skandynawskiego należy zastosować przy projektowaniu wnętrza, aby w efekcie zyskało ono przyjazny klimat?

Stworzenie przyjaznego klimatu wnętrza przy jego projektowaniu ma kluczową rolę, ponieważ ma on wpływ na samopoczucie mieszkańców wnętrza. Aby go osiągnąć, należy zastosować następujące zasady: jasne ściany, meble drewniane lub tapicerowane, kolory jasne, kontrastujące i pastelowe, przytulne dodatki, plakaty i fototapety nawiązujące do skandynawskich krain.

2. Na czym polega wyjątkowość stylu skandynawskiego w projektowaniu wnętrz?

Styl skandynawski to unikalny styl, dzięki któremu możemy osiągnąć atrakcyjne i satysfakcjonujące cele estetyczne we własnym wnętrzu, jak również cieszyć się efektami, które niesie on dla naszej percepcji wnętrza. Wybór jego oznacza przede wszystkim przytulność, przestronność i harmonię.