Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

duża, biała kuchnia

CHARAKTERYSTYKA STYLU SKANDYNAWSKIEGO  

Styl skandynawski, znany również jako styl nordycki, ma swoje korzenie na terenie Skandynawii. Jest to jedna z niewielu metod aranżacji wnętrza, które powstały w odpowiedzi na specyficzne warunki klimatyczne. W tych szerokościach geograficznych, gdzie ilość światła słonecznego jest ograniczona, konieczne stało się wprowadzenie różnych rozwiązań mających na celu rozjaśnienie wnętrza i nadanie mu przytulnego, serdecznego charakteru. W stylu skandynawskim dominuje jasna kolorystyka, zwłaszcza biele i odcienie pastelowe, które odbijają światło i tworzą wrażenie większej przestrzeni. Minimalistyczny design jest również jedną z kluczowych cech tego stylu, gdzie prostota i funkcjonalność idą w parze. Naturalne materiały, takie jak drewno i len, są często wykorzystywane, dodając przytulności i bliskości naturze. Wnętrza utrzymane w stylu skandynawskim są często przestronne i minimalistyczne, z naciskiem na przepływ światła i harmonię. Duże okna pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnego światła, a także na podziwianie piękna otaczającej przyrody. Meble są zwykle proste, ale eleganckie, o liniach organicznych i funkcjonalnych. Dodatki są minimalne, a przestrzeń jest starannie zorganizowana, aby stworzyć spokojne i harmonijne środowisko. 

duży obraz w neutralnych kolorach

CO WYRÓŻNIA STYL SKANDYNAWSKI? 

  • Jasne kolory ścian – charakterystyczną cechą pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim jest jasna kolorystyka ścian, pozbawionych nadmiaru kolorowych zdobień. Celem tego zabiegu jest rozjaśnienie wnętrza przy pomocy promieni słonecznych, które odbijają się od powierzchni. 
  • Przejrzystość i minimalizm – styl skandynawski w aranżacji wnętrz nawiązuje do minimalistycznego podejścia, choć nie jest to sztywna zasada i można wprowadzać subtelne zmiany. Pomieszczenia w stylu skandynawskim są przestronne, a optyczne powiększenie uzyskuje się dzięki stosowaniu jasnych kolorów, takich jak biel. Aby zachować konsekwencję stylu, warto dobrze przemyśleć każdy zakup dodatkowego mebla lub elementu dekoracyjnego. 
  • Kontrast lub jego brak – kontrast odgrywa istotną rolę w stylu skandynawskim. Stanowi serce aranżacji, chociaż nie musi opierać się wyłącznie na zestawieniu bieli i czerni. Kontrast może mieć delikatny charakter, na przykład poprzez zestawienie jasnego brązu mebli z szarością ścian. Ciekawym rozwiązaniem są wnętrza, w których kontrast nie jest jednoznaczny, a meble i dodatki nie są utrzymane w jednolitej kolorystyce, podobnie jak ściany. 
  • Chłodne barwy i przytulność – styl skandynawski opiera się na chłodnych barwach, ale to nie oznacza, że musi być pozbawiony przytulności. Wprowadza się różne dodatki, które mają „ocieplić” wnętrze. Przykładem są grube, białe dywany, które doskonale współgrają z jasną przestrzenią, dodając jej miękkości i ciepła.  
białe, wiszące lampy

RÓŻNE OBLICZA STYLU SKANDYNAWSKIEGO 

Odmiana GustawiańskaOdmiana New NordicOdmiana Scandi Chic
Jest to najstarsza odmiana stylu skandynawskiego, która czerpie inspirację z tradycyjnych i naturalnych rozwiązań. Łączy w sobie elementy stylu skandynawskiego i wiejskiego, charakteryzującego się typowymi wiejskimi klimatami. Wyposażenie takiego wnętrza jest stosunkowo ciężkie i masywne, choć jasna kolorystyka nadaje mu folkowego charakteru. Odmiana gustawiańska cechuje się różnorodnością stylów i złożoną fakturą powierzchni. Jest to najbardziej kolorowa wersja stylu skandynawskiego, chociaż stosunkowo mało popularna w domowych aranżacjach. Dodatki w tej odmianie są bogate w zdobienia, najczęściej w formie ptaków, roślin i innych elementów krajobrazu. New Nordic to odejście od klasycznej, folkowej wersji stylu skandynawskiego. Wnętrza urządzone w tym stylu są bardziej nowoczesne i przestronne. Charakterystyczne cechy to jasna drewniana podłoga, meble w różnych odcieniach brązu i czerni oraz liczne, dobrze zorganizowane dodatki, które harmonijnie współgrają z wystrojem wnętrza. Wnętrze w stylu New Nordic zawiera również miękkie elementy dekoracyjne, takie jak poduszki i dywany. Warto zaznaczyć, że ta odmiana stylu skandynawskiego jest obecnie najbardziej popularna i rozpoznawalna. Pod tą nazwą kryje się połączenie dostojności klasycznych i bogatych wnętrz z oszczędnym przekazem charakterystycznym dla stylu skandynawskiego. W tego typu aranżacjach znajduje się wiele elementów wykonanych ze złota, miedzi i mosiądzu. Nie brakuje także odcieni różu i błękitu oraz skórzanych elementów wykończenia wnętrz. Scandi Chic to również elegancja w czystej postaci. Materiały obiciowe, które się tu pojawiają, muszą być wykonane z najwyższej jakości i szlachetnych materiałów. Mimo to ta nowoczesna odmiana stylu scandi nawiązuje do swoich korzeni poprzez wprowadzanie antracytu i intensywnych brązów, które mają zrównoważyć dominującą biel.

MINIMALISTYCZNE I FUNKCJONALNE DODATKI 

Dekoracje w stylu skandynawskim są różnorodne i interesujące. Większość z nich wykonana jest z drewna, co jest charakterystyczne dla tego stylu. Styl skandynawski opiera się na funkcjonalizmie, dlatego również dodatki powinny być zgodne z tą zasadą. Analizując wnętrza w stylu skandynawskim, można zauważyć, że brakuje w nich zbędnych elementów, które mogłyby wprowadzić chaos do całej aranżacji. Dodatki w stylu scandi nigdy nie są krzykliwe, bez względu na to, czy są utrzymane w tradycyjnej kolorystyce, czy też spełniają mniej rygorystyczne założenia stylu Chic. 

wiklinowy fotel i gazetnik

SKANDYNAWIA NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI 

Styl skandynawski to nie tylko sposób urządzania wnętrza. To także styl życia oparty na lekkości, przestrzeni i świetle. Definicja stylu skandynawskiego w aranżacji domu jest trudna do jednoznacznego określenia. Dla niektórych oznacza to proste połączenie białych ścian z ciemnymi meblami i dodatkami, dla innych jest to nowoczesne połączenie złota z minimalizmem w stylu Scandi Chic. Nieważne, jaka forma zostanie wybrana, styl skandynawski zyskuje na popularności. Świadczy o tym rosnąca liczba zamówień na dekoracje utrzymane w tej stylistyce. Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w stworzeniu pięknego wnętrza w stylu skandynawskim, zapraszamy do kontaktu z zespołem PRZESTRONNIE.PL. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie na terenie całego kraju.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

W stylu skandynawskim dominuje jasna kolorystyka, zwłaszcza biele i odcienie pastelowe. Minimalistyczny design jest również jedną z kluczowych cech tego stylu, gdzie prostota i funkcjonalność idą w parze. Naturalne materiały, takie jak drewno i len, są często wykorzystywane, dodając przytulności i bliskości naturze. 

2. Czy styl skandynawski nadaje się do każdego wnętrza?

Styl skandynawski możemy wprowadzić do każdego wnętrza, wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz od doboru odpowiednich kolorów i dodatków. 

3. Dla kogo jest odpowiedni styl skandynawski?

Styl skandynawski jest dla osób ceniących prostotę, funkcjonalność i naturalne piękno, poszukujących spokojnej i harmonijnej przestrzeni.