Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura

Aranżacja wnętrz

sypialnia ze stylowymi szafkami

Urok stylu vintage

Styl vintage cieszy się ogromną popularnością wśród wielu entuzjastów, i to z dobrą przyczyną. Pozwala on stworzyć unikalne i niepowtarzalne aranżacje, które przynoszą wiele radości. Szukanie starych mebli i dodatków lub nawet tworzenie ich własnoręcznie, może dostarczać wiele satysfakcji. Styl vintage przyciąga zwłaszcza osoby, które cenią wnętrza z duszą. Jeśli chcesz przekształcić swoje mieszkanie, zobacz, jak wprowadzić ten urokliwy styl do swojego wnętrza. 
Początkowo termin „vintage” był używany jedynie w kontekście winiarstwa, oznaczając wino, które dojrzewało przez długie sezony. W XIX wieku wprowadzono go do mody jako sposób na ubieranie się, polegający na łączeniu ubrań z różnych epok lub stylizowanych na dawne czasy. Z biegiem czasu termin ten znalazł zastosowanie również w muzyce, sztuce i wnętrzach. Styl vintage oczarował tak wiele osób, że do dziś jest jednym z najpopularniejszych wyborów w urządzaniu mieszkań. 

Charakterystyka i kluczowe cechy 

 Styl vintage to sposób aranżacji wnętrz, który opiera się na dwóch głównych zasadach:  

 • wprowadzaniu starych elementów do nowoczesnych wnętrz,
 • stylizowaniu nowych elementów na stare.

Przyjmuje się, że przedmioty uważane za vintage mają ponad 25 lat, choć najwięcej inspiracji czerpie się z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Ważne jest, aby aranżacje nie były dosłownym odwzorowaniem wystroju z przeszłości, ale raczej umiejętnym połączeniem staroświeckich elementów z nowoczesnością. To właśnie tutaj kończą się sztywne zasady. Warto zaznaczyć, że styl vintage w Polsce zyskał popularność dopiero kilka lat temu, wcześniej ustępując bardziej nowoczesnym trendom. Istnieje przekonanie, że wpływ na to miał okres PRL, którego stylizacji ludzie niechętnie przypominali sobie. Charakterystycznymi cechami stylu vintage są:

 • łączenie starych i nowych elementów,
 • wybieranie przedmiotów o oryginalnym wyglądzie,
 • wprowadzanie kolorów do wnętrza,
 • stosowanie tapet o interesujących wzorach,
 • tworzenie unikalnych kompozycji.

Ściany i podłoga w stylu vintage 

Podłoga w stylu vintage często wykonana jest z drewna. Doskonałym wyborem jest parkiet ułożony w jodełkę lub tradycyjne deski z widocznymi naturalnymi cechami, takimi jak spękania i słojowanie. Należy unikać sztucznych materiałów. Dodatkowym elementem na podłodze powinien być dywan o kolorowym wzorze. Jeśli chodzi o ściany w stylu vintage, zaleca się zastosowanie tapet. Wybór wzorów z minionych lat jest ogromny. Warto pamiętać, że niekoniecznie cała ściana musi być pokryta tapetą. Może ona być umieszczona jedynie na jednym fragmencie, podczas gdy reszta ścian powinna być pomalowana farbą w odcieniach ochry, oliwkowym, groszkowym lub musztardowym. Wielu ludzi decyduje się również na kolor biały, co jest słusznym wyborem, ale należy pamiętać o wprowadzeniu kolorowych dodatków do wnętrza. 

aranżacja w stylu vintage

Oryginalne elementy wystroju 

Meble stanowią istotny element stylu vintage, umożliwiający nadanie pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru. Odnalezienie mebli z minionych lat jest możliwe na pchlich targach, w antykwariatach lub na aukcjach internetowych. Niektóre z nich są w doskonałym stanie, a inne wymagają renowacji, co wielu osobom przypada do gustu. Nie brakuje również współczesnych mebli, które są celowo stylizowane na vintage. Wnętrza w stylu vintage mogą zawierać takie meble jak:

 • meblościanki,
 • klasyczne fotele z drewnianą konstrukcją i kolorową tapicerką,
 • sekretarzyk,
 • kredens,
 • niski stolik kawowy,
 • stara komoda na nietuzinkowych nóżkach,
 • prosty drewniany stół,
 • masywna szafa,
 • prosta kanapa z kolorowym lub wzorzystym obiciem.

Warto podkreślić, że meble w stylu vintage powinny być wykonane z drewna i pozbawione zbędnych zdobień. Ich fronty są zazwyczaj gładkie, a kształt jest prosty. W celu odświeżenia można zastosować naklejki z kolorowym wzorem.

Dodatki z duszą 

Dekoracje w stylu vintage to przede wszystkim starodawne przedmioty lub takie, które imitują ich styl. Na półkach warto ustawić wspomniane wcześniej ceramikę Bolesławiec lub porcelanę z Ćmielowa. Dodatkowo niezbędne będą:

 • ramki ze starymi fotografiami,
 • plakaty z minionych lat,
 • kolorowe poszewki na poduszki,
 • lampy na drewnianych podstawach.

Ciekawym pomysłem jest umieszczenie na komodzie starego gramofonu, telewizora lub telefonu, które dodadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru vintage.

Dla kogo idealny jest styl vintage? 

Styl vintage jest przede wszystkim dedykowany osobom, które cenią wnętrza z duszą oraz pragną nadać swojemu mieszkaniu oryginalny, niepowtarzalny i wieczny charakter. Jest to idealny wybór dla miłośników starych mebli i przywracania przedmiotom drugiego życia. Warto zaznaczyć, że nie istnieją żadne sztywne zasady w tym stylu, dlatego każdy, kto nie boi się eksperymentować i łączyć przeciwieństw, może wprowadzić elementy vintage do swojego mieszkania. Co ważne, styl vintage jest dostępny dla każdego budżetu. Nie trzeba dużych środków finansowych, aby wkomponować go w swoje wnętrze. Wiele mebli i przedmiotów można znaleźć po przystępnych cenach na pchlich targach lub aukcjach internetowych. Często można nawet znaleźć je za darmo, pytając rodzinę o nieużywane meble z poprzednich lat przechowywane na strychu. 

meble w stylu vintage

Umiejętna zrównoważona równowaga

Oczywiście, styl vintage można doskonale łączyć z innymi aranżacjami wnętrz. Jego cechą charakterystyczną jest zestawianie przeciwieństw. Niemniej jednak ważne jest zachowanie umiaru w tym procesie. Nadmiar elementów lub brak spójności między nimi może skutkować groteskowym efektem. Styl vintage doskonale komponuje się ze stylem industrialnym, ponieważ pozwala na delikatne ocieplenie surowych wnętrz. Kolorowe tkaniny, wyraziste kanapy czy proste komody sprzed kilkudziesięciu lat doskonale współgrają z ceglanymi ścianami i surowymi materiałami. Ponadto, elementy stylu vintage można wprowadzić do wnętrz w stylu skandynawskim, boho, shabby chic czy kolonialnym. Jeżeli masz problem z wkomponowaniem stylu vintage do Twojego wnętrza – skontaktuj się z nami zespół PRZESTRONNIE.PL. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce. 

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Dlaczego styl vintage cieszy się tak dużą popularnością wśród entuzjastów aranżacji wnętrz?

Styl vintage cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją zdolność do przywoływania nostalgii i tworzenia unikalnego, uroczego klimatu. Połączenie elementów przeszłości z nowoczesnością pozwala wyrazić indywidualny charakter i dodać wnętrzom wyjątkowego, osobistego uroku.

2. Jakie są zalecenia dotyczące podłogi i ścian w stylu vintage?

W stylu vintage, zalecane są podłogi z desek drewnianych lub kafelki w geometryczne wzory. Na ścianach warto zastosować tapety z delikatnymi kwiatowymi wzorami lub ceglane ściany, nadając wnętrzu charakterystyczny klimat retro.

3. Dla kogo idealny jest styl vintage we wnętrzach?

Styl vintage w aranżacji wnętrz przyciąga tych, którzy cenią unikalny urok, historię oraz elementy przeszłości. Jest idealny dla osób poszukujących wyjątkowego, nostalgicznego klimatu i chcących połączyć nowoczesność z tradycją.