Zadzwoń do nas +48 22 389 55 00

Cybernetyki 15 m. 93, 02-677 Warszawa

Pon - Piąt 8 - 16

Do góry zadzwoń do biura
Image Alt

SZTUKA WŁAŚCIWEGO DOBORU KOLORÓW DO WNĘTRZA

kinkiety do salonu

KOLOR POTRAFI ODMIENIĆ MISZKANIE

Kolor we wnętrzach stanowi niezmiernie istotną kwestię dla wielu z nas. Potrafi odmienić nasze mieszkanie, nadać mu charakter, ale też stać się źródłem naszych zmartwień i dylematów. W tym artykule podpowiemy, jak uniknąć powszechnych błędów, jakie kolory wybrać, aby poprawić nastrój domowników oraz jak kolor może optycznie zmieniać przestrzeń.

WARTO PODJĄĆ RYZYKO

Bez względu na styl mieszkania, kolor jest zawsze mile widziany. Odpowiednio dobrany odcień może nadać elegancji, dodać odrobinę szaleństwa lub subtelności. Wybór odpowiedniej barwy do wnętrza może być trudną decyzją, jednak nawet małe błędy w doborze kolorów są lepsze niż bezduszne, białe ściany. Strach przed przesadą często powstrzymuje nas przed eksperymentowaniem z kolorami. Obawiamy się, że nasze wnętrze będzie przesadnie kolorowe, a efekt będzie kiczowaty i przytłaczający. Może jednak czas podjąć ryzyko? Pamiętajmy, że istnieje wiele odcieni każdego koloru, więc nie bójmy się eksperymentować. Ważne jest wyważenie neutralnych kolorów i mocnych barw, tak aby nie przytłoczyć wnętrza. Jeśli mamy wątpliwości, możemy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz lub eksperymentować metodą prób i błędów. Należy pamiętać, że zbyt wiele różnych zestawień kolorów sprawia, iż wnętrze traci spójność. Dobrze zestawione kolory tworzą harmonię, a źle dobrane mogą drażnić. Próbniki farb nie zawsze oddają dokładnie to, jak kolor będzie wyglądać na ścianie. Oświetlenie, otoczenie, rodzaj farby i nawet mieszalnik mogą wpływać na finalny efekt. Dlatego warto wypożyczyć próbnik z farbą i wypróbować kolor na ścianie przed podjęciem decyzji.

wysoka komoda

TAJEMNICE KOLORÓW W ARANŻACJI WNĘTRZ

Kolory w aranżacji wnętrz można podzielić na trzy główne kategorie – monochromatyczne, pokrewne i dopełniające. Kolory monochromatyczne to różne odcienie tego samego koloru, na przykład różne odcienie zieleni. Wnętrza oparte na kolorach monochromatycznych wykorzystują ten sam kolor o różnej jasności i nasyceniu, co tworzy głębię i ciekawy efekt. Kolory pokrewne to te, które sąsiadują ze sobą na kole barw. Przykładem kolorów pokrewnych są pomarańcz i czerwony lub żółć i zieleń. Wnętrza oparte na kolorach pokrewnych zawierają różne odcienie tych kolorów, co tworzy harmonijną paletę. Kolory dopełniające to te, które leżą naprzeciwko siebie na kole barw. Kolory dopełniające to zielony i czerwony lub niebieski i pomarańczowy. Zestawienie tych kolorów tworzy kontrastowy i oryginalny efekt. To sposób na dynamiczną i energetyczną aranżację.

OPTYCZNE TRIKI Z KOLORAMI

Kolor może nie tylko zmieniać charakter wnętrza, ale także wpływać na jego optyczne proporcje. Jeśli pomieszczenie wydaje się ciasne, można zastosować kilka sztuczek. Przede wszystkim postawić na chłodne kolory, takie jak niebieski lub zielony. Unikajmy intensywnych barw, ale jeśli naprawdę chcemy dodać koloru, ograniczmy go do jednej ściany, zamiast malować wszystkie. Jeśli pomieszczenie ma nietypowe proporcje, można użyć koloru, aby je zbalansować. Malowanie jednej z krótszych ścian na intensywny kolor sprawi, że wydaje się ona krótsza i bardziej proporcjonalna. Innym rozwiązaniem jest podział pomieszczenia na dwie różne części za pomocą malowania długiej ściany na dwa różne kolory lub zastosowanie ciekawego wzoru, który odwróci uwagę od niekorzystnych proporcji. Jeśli pomieszczenie jest zbyt chłodne, na przykład ze względu na okna skierowane na północ, można zadziałać na dwa sposoby. Możemy użyć cieplejszych kolorów, takich jak beż, écru lub odcienie ziemi albo ocieplić wnętrze za pomocą dodatków, takich jak tkaniny, poduszki czy oświetlenie.  

A co, jeśli pomieszczenie jest za niskie lub za wysokie? Jeśli pokój wydaje się zbyt niski, można użyć tego samego koloru na ścianach i suficie, aby nie podkreślać różnicy. Inną opcją jest pomalowanie jednej ściany w pionowe paski, które optycznie wydłużą przestrzeń. Natomiast jeśli chcemy optycznie obniżyć pomieszczenie, możemy zastosować ciemny sufit, który będzie kontrastował ze ścianami.

okrągłe lustra do łazienki

KOLORY, A NASZE NASTROJE

Przeprowadzono wiele badań, które jednogłośnie dowodzą, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie. Wykorzystajmy tę wiedzę we wnętrzach, zwłaszcza jeśli nie możemy zdecydować się na paletę barw do naszego mieszkania. Kolory wywołują następujące emocje:

  • biały – czystość i spokój, 
  • szary – wyciszenie i uspokojenie, 
  • czarny – elegancja i koncentracja, 
  • brązowy – przytulność i spokój, 
  • niebieski – spokój i kreatywność, 
  • czerwony – energia i pasja, 
  • żółty – optymizm i energia, 
  • pomarańczowy – motywacja i ciepło, 
  • zielony – spokój i balans, 
  • różowy – poczucie bezpieczeństwa i uspokojenie. 

Kolory w naszym otoczeniu mają znaczący wpływ na nasze codzienne życie i samopoczucie. Dlatego warto starannie wybierać paletę barw do naszych wnętrz. Niezależnie od tego, czy wybieramy intensywne kolory, czy stawiamy na stonowane odcienie, warto pamiętać o zrównoważeniu i umiarze.

łóżko dziecięce

ZNAJDŹ IDEALNE ODCIENIE

Wybór różnych kolorów ścian w mieszkaniu to ważna kwestia projektowania i aranżacji wnętrz. Nasz doświadczony projektant wnętrz z PRZESTRONNIE.PL pomoże Ci znaleźć idealne odcienie, które odzwierciedlą Twój styl i potrzeby. Dzięki naszemu projektowi wnętrz Twoje mieszkanie stanie się przestrzenią pełną harmonii i charakteru. Skorzystaj z naszego doświadczenia, aby osiągnąć wymarzone efekty. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic oraz zdalnie w całej Polsce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI:

1. Jakie są zasady łączenia różnych kolorów w aranżacji wnętrz?

Ważne jest, aby zachować równowagę między kolorami. Dobierajmy kolory pokrewne lub dopełniające, unikajmy nadmiaru kontrastu i dbajmy o harmonię.

2. Czy istnieje jakiś kolor, który jest odpowiedni do każdego typu wnętrza?

Kolor biały jest uniwersalnym wyborem, który pasuje do większości wnętrz i nadaje im jasność oraz czystość.

3. Czy istnieje jakiś sposób na zmianę koloru wnętrza bez malowania ścian?

Tak, można zmienić kolorystykę wnętrza za pomocą dodatków, takich jak tekstylia, poduszki, obrazy i dywany, bez konieczności malowania ścian.